AİLE HEKİMLERİNİN YER SIKINTISI
Aile Sağlığı Merkezleri yer bulma sıkıntısı yaşıyor
Tarih: 18.6.2019 18:25:36/ 35784okunma / 0yorum

AHEF: “Aile Hekimleri Aile Sağlık Merkezi´ni buluyor. Uygun hale getirebilmek için içerisine ciddi miktarda harcama yapıyor. Ancak mülk sahibi değişince veya beklenmedik bir anda boşaltın talebi gelince çok sayıda hasta mağdur oluyor.”

Aile Sağlığı Merkezleri için Aile Hekimleri yer bulma sıkıntısı yaşamamalı ve direk mülk sahipleri ile temasta olmamalı

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), aile hekimlerinin asli görevinin birey ve toplum sağlığına hizmet vermek olduğuna ancak görev tanımları dışındaki konular nedeniyle çalışma şartlarının ağırlaştığına dikkat çekiyor. Özellikle de kira süresi dolan veya mülk sahibi değişen Aile Sağlığı Merkezleri, aile hekimlerinin mülk sahipleri ile ucu kimi zaman tehdide dayanan sorunlar yaşamalarına sebep oluyor.

AHEF, Aile Sağlığı Merkezleri´nin hastalarına en iyi şekilde hizmet verebilmesi için aile hekimlerine huzurlu, sorunsuz ve yalnızca mesleklerine odaklanabilecekleri bir ortam sunulması gerektiğine bir kez daha dikkat çekiyor. Bunun için de aile hekimlerinin meslekleri dışındaki işleyişle meşgul edilmemeleri üzerinde duran AHEF; özellikle de son dönemde kira sözleşmesi biten veya bitmek üzere olan Aile Sağlık Merkezleri (ASM) için yeni yer aranması sürecinde, aile hekimlerinin zaman ve emek sarfiyatı yaşadığını kimi zaman da kendilerine mülk sahipleri tarafından sıkıntılı süreçler yaşatıldığını vurguluyor.

Sağlık Bakanlığı´na bağlı ve sözleşmeli kamu hizmeti veren Aile Hekimleri, çalışacakları Aile Sağlık Merkezlerini de kendileri bulmakla yükümlü kılınıyor. Ancak Aile Sağlık Merkezleri için uygun yapı bulmak hiç de kolay olmuyor. Çünkü her gün çok sayıda hastanın muayene, aşı, ilaç ve çeşitli tedavi hizmeti aldığı ASM´lerin müstakil durumdaki yapılarda hizmet vermesi gerekiyor.

İş yeri veya apartman girişlerinde Sağlık Merkezleri kurulumu bu binalarda ikamet eden veya çalışan kişilerce kabul görmüyor. Kabul edilse dahi belli sürelerden sonra sorunlar yaşanmaya başlanıyor. Oysa bu merkezlerin açılabileceği müstakil yapılar bulmak da hiç kolay olmuyor. Aile Hekimleri mesleklerini icra edebilmek için öncelikle yer bulma sorununun giderilmesini, bunun için de başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere İl Sağlık Müdürlükleri ile Belediyelerin ellerini taşın altına koymaları gerektiğini dile getiriyor.

Antalya´da bulunan Aile Sağlığı Merkezi hekimlerinden Dr. Alper Bağcı içerisinde hizmet verdikleri bina için mülk sahibi tarafından büyük bir kira artışı talep edildiğini ve bu artış

kabul edilmediği takdirde binayı boşaltmalarının istendiğini anlatıyor. “3 yıl önce kiraladığım ve içerisine de 80 bin TL masraf yaptığım Aile Sağlık Merkezi binasının mülk sahibi %100 kira artışı talep ediyor. Bu kirayı ödeyemememiz halinde de binayı boşaltmamızı istiyor. Öncelikle bu kira bedelini karşılayabilmemiz mevcut ödenekler göz önünde bulundurulduğunda mümkün değil.

Binayı boşaltmak istesek çevrede Aile Sağlık Merkezi olarak kullanabileceğimiz başka yapı yok. İşyeri ve apartman girişlerindeki ASM´lerden de sakinler gürültü, hareketlilik ve benzeri sebepler nedeniyle kısa bir süre sonra şikayetçi olmaya başlıyor. Peki yer bulamazsak bu ASM´ye bağlı bunca hasta ne olacak? Bu şu anda sadece bizim sorunumuz gibi görünse de ülkemiz genelinde ciddi bir sıkıntı var bu alanda…”

Aile Hekimi Dr. Alper Bağcı bazı hayırseverlerin veya camilerin Aile Sağlık Merkezleri´ne yer gösterdiklerine, bazı belediyelerin ise özel olarak müstakil konumda 2-3 katlı yapılar inşa ederek kira almaksızın Aile Sağlık Merkezi olarak kullanıma açtıklarına değiniyor. “Aile Hekiminin görevi Aile Sağlık Merkezi açmak veya kira sözleşmesi bittiği için taşımak üzere yer aramak olmamalı. Mülk sahipleri ile karşı karşıya geliyoruz, ciddi gerilimler yaşıyoruz ve hatta kimi zaman tehdit ediliyoruz.

Hastalarımızın da huzuru ve hizmet alma hakkı engelleniyor. Bu nedenle devletimizin bizi mülk sahipleri ile bu şekilde karşı karşıya getirmemesini bekliyoruz. Sonuçta bizler sözleşme ile kamu hizmeti veriyoruz ve odaklanmamız gereken nokta da muayenelerimiz ve hastalarımızın ASM´lerden en iyi şekilde yararlanıp yararlanmadığını takip etmek. Özellikle de Sağlık Bakanlığımız tarafından bu konuya bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz. İl Sağlık Müdürlüklerimizden, Belediyelerimizden destek bekliyoruz.”

Türkiye genelinde kira sözleşme süresi dolan, taşınması gerektiği halde aynı bölge veya mahalle içerisinde Aile Sağlık Merkezi olmaya uygun yeni bir yapı bulamayan çok sayıda ASM bulunuyor. Buralara kayıtlı vatandaşlarımızın mağdur olmamaları ve aile hekimlerinin de daha huzurlu bir ortamda hastalarına hizmet verebilmeleri için ASM´lere yer gösterilmesi veya tahsis edilmesinin sistemli şekilde hayata geçirilmesi öncelik taşıyor.

Anahtar Kelimeler: AİLE HEKİMLERİNİN SIKINTISI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GUATR HASTALIĞINA DİKKAT
GUATR HASTALIĞINA DİKKAT
Prof. Dr. Alihan Gürkan, guatr hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.
ANTALYA´DAN SAĞLIK KONGRESİ
ANTALYA´DAN SAĞLIK KONGRESİ
Aile Hekimleri Kongresi (AHEKON) Antalya´da gerçekleştiriliyor
ZATÜRREDEN KORUNMAK İÇİN 7 KURAL
ZATÜRREDEN KORUNMAK İÇİN 7 KURAL
Uz. Dr. Mehmet Parlak, “12 Kasım Dünya Zatürre Günü” nedeniyle açıklamalarda bulundu
TANSİYON VE ŞEKERE DİKKAT EDİN
TANSİYON VE ŞEKERE DİKKAT EDİN
Şeker ve yüksek tansiyon hastaları yılda bir muayene olmalı
ORGAN BAĞIŞINDA BİLİNMEYENLER
ORGAN BAĞIŞINDA BİLİNMEYENLER
Organ bağışıyla ilgili bilinmeyenleri uzmanı anlattı. Detaylar haberimizde
EVLATLARINA TEKRAR CAN OLDULAR
EVLATLARINA TEKRAR CAN OLDULAR
Aynı hafta içinde üç anne evladına tekrar can oldu. Dikkat, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası
ORGAN BAĞIŞLA HAYAT KURTAR
ORGAN BAĞIŞLA HAYAT KURTAR
Dikkat, bu efsaneler organ bağışından uzaklaştırıyor
ANNE BABALAR DİKKAT
ANNE BABALAR DİKKAT
´Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları´ndan korunmanın yollarını uzmanı anlatıyor
REFLÜ HASTALIĞININ ALTI NEDENİ
REFLÜ HASTALIĞININ ALTI NEDENİ
Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Özel “İnsanların yüzde 36´sı geceleri reflü belirtilerini yaşıyor´ dedi
ACI BİBERİN 5 ÖNEMLİ FAYDASI
ACI BİBERİN 5 ÖNEMLİ FAYDASI
Günde 2 adet kırmızı biber tüketmek sağlık veriyor!
DÜNYA OBEZİTEYLE MÜCADELE EDİYOR
DÜNYA OBEZİTEYLE MÜCADELE EDİYOR
Dünyada kilolu veya obez kişi sayısının son 30 yılda 857 milyondan 2,1 milyara yükseldi
GÖRÜLME ORANI ARTIYOR AMA
GÖRÜLME ORANI ARTIYOR AMA
Karaciğer ve Pankreas kanserlerinin tedavisinde umut veren gelişmeler yaşanıyor
BEL AĞRISI OLANLAR DİKKAT
BEL AĞRISI OLANLAR DİKKAT
Bel ağrısı şiddetli olduğu ve uzun sürdüğü zaman yaşam kalitesini düşürüyor
KARACİĞER NAKLİNDE TÜRKİYE FARKI
KARACİĞER NAKLİNDE TÜRKİYE FARKI
Geriye sayımı durduracak tek yöntem organ bağışı. Onların bekleme lüksü yok
ŞİMDİ GRİP AŞISI OLMA VAKTİ
ŞİMDİ GRİP AŞISI OLMA VAKTİ
Havalar soğumaya, enfeksiyonlar kendini göstermeye başladı. Şimdi grip aşısı zamanı
MEME KANSERİ NASIL ÖNLENİR?
MEME KANSERİ NASIL ÖNLENİR?
´Meme Kanseri´ hakkında bilinmesi gerekenleri uzmanı açıklıyor
İDRAR YOLU DEYİP GEÇMEYİN
İDRAR YOLU DEYİP GEÇMEYİN
İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı bilmeniz gereken dokuz altın kural
MEME KANSERİNE DİKKAT
MEME KANSERİNE DİKKAT
Meme kanserine karşı harekete geçmek için 8 nedeni uzmanı açıkladı
İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olamadıklarını önemser

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
DOLAR
5.6964
EURO
6.3027
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
21 Kasım 2019 Perşembe