Alman Basını: Erdoğan, Davutoğlu`nu Tahta Çıkardı
Ahmet Davutoğlu`nun AK Parti genel başkanlığına seçilmesi ve Recep Tayyip Erdoğan`ın cumhurbaşkanlığı yemin töreni Alman gazetelerinde de geniş yer buldu
Tarih: 29.8.2014 12:29:40/ 4428okunma / 0yorum

Ahmet Davutoğlu`nun Adalet Ve Kalkınma Partisi`nin genel başkanlığına seçilmesi ve Recep Tayyip Erdoğan`ın cumhurbaşkanlığı yemin töreni Alman gazetelerinde de geniş yer tutuyor. Die Welt "AKP Davutoğlu`na hükümet başkanlığı yolunu açtı" başlığını kullanıyor. Die Tageszeitung gazetesinde Jürgen Gottschlich imzalı yorum, "İslami bir kağıttan kaplan" başlığını taşıyor. Yorumda "Anayasaya göre Ahmet Davutoğlu cuma günü kabinesini açıkladıktan sonra Türkiye`de gündemi belirleyecek siyasetçi olacak. Ancak her şeyin kağıt üzerinde yazıldığı gibi olacağına kendisi bile inanmıyor" deniyor.

`Bir dini uyanış hareketini andırıyor`

Die Tageszeitung `Davutoğlu nasıl bir başbakan olacak?` sorusunu irdeliyor ve şu satırlara yer veriyor: "Davutoğlu, AKP olağanüstü kongresinde yaptığı konuşmasında, partinin muhaliflerini demokratik bir ülkenin makbul vatandaşları olarak göreceğine dair bir eğilim göstermedi. Daha ziyadeAKP`nin misyonuna bağlılık sözü verdi. Bunun dindar Müslümanların kutlu yürüyüşünün güncel görünümü olduğunu ve ilelebet devam edeceğini söyledi. Davutoğlu hükümet programı olarak Türkiye`nin `restorasyonunu` ilan etti. `Cumhuriyetin eksiklerinin` düzeltileceğini belirtti. Tüm bunlar, vatandaşları yararına pragmatik siyaset yapacak bir hükümetten ziyade bir dini uyanış hareketini andırıyor."

Kölner Stadt-Anzeiger gazetesi de aynı konuda haberinde "Erdoğan, Davutoğlu`nu tahta çıkardı" başlığını kullanıyor. Haberde Davutoğlu`nunAKP genel başkanlığı görevine gelmesinin "13 yıl önce kurulan partinin tarihinde ilk yönetim değişikliği" olduğuna dikkat çekiliyor. "ErdoğanCumhurbaşkanı olarak da, tüm partilere karşı tarafsız olma yükümlülüğü taşıdığı halde, AKP içinde ipleri elinde tutabilir. Davutoğlu sadık ve Uysalolarak biliniyor. Birçok gözlemci onu Erdoğan`ın kuklası olarak görüyor" ifadelerine yer veriliyor.

`Erdoğan`ın sadık bir takipçisi`

Deutschlandfunk radyosunun internet sayfasında da Thomas Bormann imzalı bir yorum yer alıyor. Davutoğlu`nun tanıtıldığı yorumda "Erdoğan`ın sadık bir takipçisi" başlığı kullanılmış. Yorumda "Ahmet Davutoğlu, Erdoğan`ın sadık bir takipçisi sayılıyor. Yeni parti genel başkanı ve başbakan olarak Davutoğlu, Erdoğan`ın belirlediklerini yerine getirecek. Davutoğlu, Türkiye`yi cumhurbaşkanının en önemli belirleyici güç olduğu bir başkanlık sistemine dönüştürmeye katkıda bulunacak. Yeni seçilmişCumhurbaşkanı Erdoğan rollerin paylaşımını böyle tasarlıyor" deniyor.Türkiye`de 10 ay içinde genel seçimlerin yapılacağına dikkat çekiliyor ve Davutoğlu`nun genel başkan olarak seçim mücadelesi gibi zorlu bir görevle karşı karşıya olduğu vurgulanıyor.

Recep Tayyip Erdoğan`ın cumhurbaşkanlığı yemin töreni de Alman basınında takip ediliyor. Hamburg`da yayımlanan Die Zeit gazetesinin konuyla ilgili haberine seçtiği başlık, "Erdoğan cumhurbaşkanlık görev değişimi öncesinde süreklilik sözü verdi." Focus dergisi ise "Görev: YeniTürkiye: Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak yemin ediyor" ifadeleriyle veriyorhaberini.

`Törenler Türkiye`nin dünyadaki yerini gösterecek`

Die Welt`te yer alan Boris Kalnoky imzalı yorumda cumhurbaşkanlığı devir teslim töreniyle ilgili "Törenler Erdoğan Türkiyesi`nin dünyada nasıl bir yer işgal ettiğini de gösterecek. Çok sayıda devlet ve hükümet başkanı törenlerde hazır bulunacak ama muhtemelen Batı`dan kimse orada olmayacak" deniyor. "Türkiye, Afrika ve Balkanlarda yıllar boyunca önemli bir ekonomik partner oldu. İslam Dünyasındaki siyasi etkisi de onu orada önemli kılıyor. Eksik olansa Avrupa" ifadelerine yer veriliyor.

Türkiye`nin Avrupa politikasında büyük bir değişiklik beklememek gerektiği vurgulanıyor. "Ne Erdoğan`ın Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sonrasında ne de Davutoğlu`nun isminin açıklanmasından sonra yaptığı konuşmada Avrupapolitikalarının en önemli öncelik olduğuna ya da yeni bir başlangıç yapılacağına dair bir izlenim edinmek mümkün" ifadelerine yer veriliyor.

"Erdoğan`ın yeni Türkiyesi Avrupa Birliği`ne özel bir ilgi göstermeyecek gibi gözüküyor. Daha ziyade ABD ile ortak değerler değil ortak güç çıkarları temelinde iyi ilişkiler kurulmaya çalışılacak" deniyor. "Erdoğan eğer `Avrupa`ya dönüş` yönünde açık bir işaret vermek isteseydi, Davutoğlu yerine Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan gibi birini başbakan tayin edebilirdi" deniliyor yorumda.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KARNEYİ ALAN TATİLE KOŞUYOR
KARNEYİ ALAN TATİLE KOŞUYOR
2019 yılında öğrenciler, 21 Ocak tarihinde karnelerini alarak yarıyıl tatiline girecekler.
EMO BAŞKANI METİN; “KRİZİN FATURASI VATANDAŞA”
EMO BAŞKANI METİN; “KRİZİN FATURASI VATANDAŞA”
Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı İlhan Metin bir basın açıklaması yayınladı.
BİZ TÜRKLER HER YERDE VARIZ
BİZ TÜRKLER HER YERDE VARIZ
2018 yılı da dâhil olmak üzere dünya üzerindeki 170 ülkede Türk vatandaşlarının yaşadığı anlaşılırken, sayılarının 6 milyonun üzerinde olduğu saptandı.
AKDENİZ´İ KİRLETMEYE DOYAMADIK
AKDENİZ´İ KİRLETMEYE DOYAMADIK
Türkiye´de her yıl katlanarak artan plastik tüketimi çevre kirliliğinin artmasına da neden oluyor.
İMAM HATİPLİLERDEN 6 DİLDE KUDÜS BİLDİRİSİ
İMAM HATİPLİLERDEN 6 DİLDE KUDÜS BİLDİRİSİ
Amerika´nın Kudüs konusundaki kararını protesto eden imam hatip lisesi öğrencileri 6 dilde bildiri yayınladı.
Akıllı Şehir Projesi MAtchUP Valencia´da başladı
Akıllı Şehir Projesi MAtchUP Valencia´da başladı
Sekiz farklı ülkeden yirmi sekiz ortak, enerji, ulaşım ve BİT (bilgi ve iletişim teknolojileri) alanlarındaki yenilikçi ve entegre çözümlerin büyütülmesi ve çoğaltılması yoluyla Avrupa kentsel dönüşüm sürecini güçlendirmeyi amaçlayan bir akıllı şehir projesi olan MAtchUP´ı başlatmak üzere Valensiya´da bir araya geldi.
FİLİSTİNLİ AİLELERE DEV DESTEK
FİLİSTİNLİ AİLELERE DEV DESTEK
Türkiye´deki 1500 Filistinli aileye destek sağlanacak
UYSAL´DAN EMPATİ GÜNÜ MEKTUBU
UYSAL´DAN EMPATİ GÜNÜ MEKTUBU
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal´dan dünyaya çağrı; “1 Ağustos Dünya Empati Günü olsun”
AK GENÇLİKTEN ‘KUDÜS´ AÇIKLAMASI
AK GENÇLİKTEN ‘KUDÜS´ AÇIKLAMASI
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Antalya Gençlik Kolları İl Başkanı Ömer Akbaş ve teşkilat mensupları ‘Kudüs´ konulu bir basın açıklaması yaptı.
SERİK VE PLOCK KARDEŞ ŞEHİR OLDU
SERİK VE PLOCK KARDEŞ ŞEHİR OLDU
Serik Belediyesi ile Polonya´nın Plock Belediyesi arasında kardeşlik işbirliği protokolü imzalandı.
MÜSİAD´TAN KATAR´A DESTEK
MÜSİAD´TAN KATAR´A DESTEK
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Körfez ülkelerinin Katar ile diplomatik ilişkilerinin kesilmesi ve yaşanan gelişmeler ile ilgili Ankara´da yapılan Başkanlar Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yaptı.​
SÜMER´DEN ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI
SÜMER´DEN ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI
AK Parti Antalya İl Başkanı Av. Rıza Sümer´den Dünya Engelliler Haftası mesajı yayınladı
MURATPAŞA KALEİÇİ´YLE BERLİN´E
MURATPAŞA KALEİÇİ´YLE BERLİN´E
Muratpaşa Belediyesi, Kaleiçi´nin tanıtımı için yurtdışına çıkıyor.
SEBZE MEYVE FİYATLARI AYNI
SEBZE MEYVE FİYATLARI AYNI
Seralara zarar veren fırtına nedeniyle sebze ve meyve fiyatlarının artacağından endişelenen vatandaşlar rahat nefes aldı.
ANTALYA G20´YE HAZIR
ANTALYA G20´YE HAZIR
Antalya Büyükşehir Belediyesi G20 zirvesi ile ilgili bütün hazırlıklarını tamamladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
Alim, ilim ve amelin yeri cennettedir. Alim, ilmi ile amel etmezse, ilim ve amel cennette, alim ise cehennemde olur.

Hz. Muhammed
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
deneme deneme

deneme 4