ANTALYA G20´YE HAZIR
Antalya Büyükşehir Belediyesi G20 zirvesi ile ilgili bütün hazırlıklarını tamamladı.
Tarih: 8.11.2015 17:41:51/ 12038okunma / 0yorum

G-20 Zirvesi için hazırlıklarını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi 31 kilometre yeni yol, 4 bin 900 metre yağmur suyu hattı, 2 köprü inşa etti.

Dünyaca ünlü iki turizm bölgesi Kundu ve Belek, 6. 5 kilometre uzunluğundaki yeni yol ile birbirine bağlandı. Daha önce 45 dakika süren ulaşım bu yol 4 dakikaya düştü.

Altyapı, peyzaj ve yol çalışmaları için 902 kişilik bir çalışan ordusu görev yaptı. Düden Şelalesi´ni ışıklandırarak Dünya liderlerini görsel şov ile karşılamaya hazırlanan Büyükşehir Belediyesi, zirveyi takip edecek gazeteciler için de özel programlar planladı.

Dünya liderlerini en iyi şekilde ağırlamak ve Antalya´yı dünyaya en iyi şekilde tanıtmak için yoğun bir çalışma yürüten Büyükşehir Belediyesi aylar öncesinde başladığı çalışmalarını tamamladı.

Toplam 902 kişi ve 232 araçlık dev hizmet kadrosu ile gece gündüz çalışan Büyükşehir Belediyesi bölgeye yeni yollarlar yaptı, en kötü hava şartlarına göre hazırlanan yağmur suyu drenaj hatları açtı ve peyzaj çalışmalarını gerçekleştirdi.

G-20 zirve kapsamında EXPO 2016 Antalya- Kundu Yolu, Kundu-Belek Yolu, Belek-Kadriye Turizm Yolu, Kardeş Kentler Caddesi olmak üzere toplam 31 kilometrelik yol çalışması yapıldı. Kundu Belek arasını 4 dakikaya düşürecek 6.5 kilometrelik Kundu-Belek yolu rekor bir sürede bitirilerek G-20 zirvesine yetiştirildi.

Peyzaj çalışmaları tamamlanan yol açılmadan önce Kundu- Belek arası 45 dakika sürüyordu. Beşgöz ve Aksu dereleri üzerine 2 köprü inşa edildi. Aksu Köprüsü 7 ayaklı, 2x8 metre genişliğinde ve 144 metre uzunluğunda, Beşgöz Köprüsü ise 3 ayaklı 2x8 metre genişliğinde 70 metre uzunluğunda yapıldı.

KADRİYE-BELEK YOLU GÜZELLEŞTİ

Büyükşehir Belediyesi, Zirvenin yapılacağı Belek´le Kadriye arasındaki 8 bin 500 metre uzunluğundaki, 12 metre genişliğindeki turizm yolunu da Antalya´ya yakışır hale getirildi. Yolun asfaltı sil baştan yenilenirken, kaldırım ve peyzaj çalışmaları ile güzelleştiriliyor. Yol ışıl ışıl olacak şekilde aydınlatılıyor.

KARDEŞ KENTLER MODERNİZE EDİLDİ

G-20 çalışmaları kapsamında havalimanını Kundu turizm bölgesine bağlayan 6 bin 100 metre uzunluğundaki çift şeritli Kardeş Kentler Caddesi de yeniden asfaltlandı. Havalimanına gelen konukları Kundu üzerinden Belek´e taşıyacak güzergahın başında bulunan cadde, modernize edildi. Asfaltın yanı sıra caddenin yağmur suyu drenaj hattı, aydınlatılması peyzaj düzenlemesi yenilendi.

KAVŞAKLAR GELİN GİBİ SÜSLENDİ

Büyükşehir ekipleri bir yandan yeni yollar açıp, bozuk olan yolları da modernize ederken diğer yandan da G-20 güzergahındaki kavşak ve yolları güzelleştirdi. Park ve Bahçeler ekipleri, Altınova- Havaalanı Kavşağı, Havaalanı-Isparta Kavşağı, Kadriye Belek Kavşağı arası, Serik-Belek turizm yolu, Kadriye turizm yolu, Belek-Kadriye turizm yolunda peyzaj düzenlemesi yaptı. Refüjler yeşillendirilip, çiçeklerle donatılırken, kent mobilyaları yerleştirildi. Kavşaklar ve refüjler zirveye katılan ülkelerin bayrakları ile süslendi.

DÜDEN GÖRSEL ŞÖLENE HAZIRLANIYOR

Öte yandan Antalya, dünya liderlerini görsel şov ile karşılamaya da hazırlanıyor. Düden Şelalesi´nin denize dökülen bölümü ışıklandırılarak, özellikle akşam saatlerinde Antalya´ya gelen dünya liderleri ve her yıl şehri ziyaret eden milyonlarca turist renk oyunları ile görsel bir şölen ile karşılanacak.

LED teknolojisiyle ışıklandırılacak Düden Şelalesi, Antalya´ya hava yoluyla gelen yerli ve yabancı konuklara gösterilecek ilk cazibe noktası olacak. Düden Şelalesi´nin akma yoluna ve suyun düştüğü yere renk animasyonlu, LED´li aydınlatma armatürleri ile ışıklandırma yapılacak.

Ayrıca Şelale´nin sağında ve solunda bulunan falezlere eşit sayıda homojen görünüm sağlamak kaydıyla, güneş enerjili küre tipi LED armatürlerin montajı yapılacak. Yanıp sönecek küreler ve renk geçişleri ile muhteşem bir görüntü ortaya çıkacak. Düden Şelalesi, Niagara Şelalesi gibi müthiş bir manzaraya kavuşacak. 1 milyon 690 bin liraya mal olacak projenin G-20 zirvesi öncesinde tamamlanacak.

SERİK ARITMASI

Büyükşehir Belediyesi, kriz yönetimiyle Serik´in kapasitesi dolmuş arıtma tesisini 6 ay gibi kısa bir sürede yenileyerek hizmete açtı. 36 milyon lira yatırım bedeli ile hayata geçirilen tesisle Antalya sahillerinin geleceği kurtuldu. Avrupa Birliği standartlarındaki son teknoloji tesisin ön artırma kapasitesi 135 bin kişi, biyolojik arıtma kapasitesi 80 bin kişi. Uluslararası kalitede filtrasyon ve dezenfeksiyon ünitesiyle tesiste arıtılan su tarımsal amaçlı kullanılabiliyor.

4 BİN 900 METRE YAĞMUR SUYU KANALI
Büyükşehir Belediyesi, olası aşırı yağışlarda olumsuz bir durum yaşanmaması için önlemlerini aldı. Zirvenin yapılacağı Belek bölgesinde yağışın tahliyesi için toplam 4 bin 900 metre yağmur suyu drenaj hattı yapıldı. Bölgede bulunan mevcut yağmur suyu hatlarının ve mazgalların temizliği gerçekleştirilerek, tıkanıklıklar açıldı. 68 ASAT personeli zirve boyunca alt yapı ile sorunlara anında müdahale edecek.

BASIN İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA
Büyükşehir Belediyesi bir ilke imza atarak, zirveyi takip edecek yaklaşık 3 bin yerli ve yabancı basın ordusu için de özel bir çalışma yaptı. Gazetecilerin her türlü sorun ve ihtiyaçlarını iletebilecekleri 444 9 420 nolu Call Center kuruldu.

Basın mensuplarının en iyi şekilde ağırlamak, konaklama ve ulaşım gibi tüm gereksinimlerini karşılayacak bir çalışma yapıldı. Medya mensupları Shutter servisleri ile istedikleri yere ulaştırılacak. Antalya´nın tarihi ve doğal güzelliklerini ziyaret edebilmeleri için ören yerlerine rehberler eşliğinde turlar düzenlenecek.

Bununla birlikte kent merkezinde ‘Ask Me´ masaları kurulacak. Üzerlerinde ‘Ask Me´ yazan kıyafetler bulunan görevliler, misafirlerin her türlü soru ve sorunları ile ilgilenecek.

Anahtar Kelimeler: ANTALYA HAZIR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KARNEYİ ALAN TATİLE KOŞUYOR
KARNEYİ ALAN TATİLE KOŞUYOR
2019 yılında öğrenciler, 21 Ocak tarihinde karnelerini alarak yarıyıl tatiline girecekler.
EMO BAŞKANI METİN; “KRİZİN FATURASI VATANDAŞA”
EMO BAŞKANI METİN; “KRİZİN FATURASI VATANDAŞA”
Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı İlhan Metin bir basın açıklaması yayınladı.
BİZ TÜRKLER HER YERDE VARIZ
BİZ TÜRKLER HER YERDE VARIZ
2018 yılı da dâhil olmak üzere dünya üzerindeki 170 ülkede Türk vatandaşlarının yaşadığı anlaşılırken, sayılarının 6 milyonun üzerinde olduğu saptandı.
AKDENİZ´İ KİRLETMEYE DOYAMADIK
AKDENİZ´İ KİRLETMEYE DOYAMADIK
Türkiye´de her yıl katlanarak artan plastik tüketimi çevre kirliliğinin artmasına da neden oluyor.
İMAM HATİPLİLERDEN 6 DİLDE KUDÜS BİLDİRİSİ
İMAM HATİPLİLERDEN 6 DİLDE KUDÜS BİLDİRİSİ
Amerika´nın Kudüs konusundaki kararını protesto eden imam hatip lisesi öğrencileri 6 dilde bildiri yayınladı.
Akıllı Şehir Projesi MAtchUP Valencia´da başladı
Akıllı Şehir Projesi MAtchUP Valencia´da başladı
Sekiz farklı ülkeden yirmi sekiz ortak, enerji, ulaşım ve BİT (bilgi ve iletişim teknolojileri) alanlarındaki yenilikçi ve entegre çözümlerin büyütülmesi ve çoğaltılması yoluyla Avrupa kentsel dönüşüm sürecini güçlendirmeyi amaçlayan bir akıllı şehir projesi olan MAtchUP´ı başlatmak üzere Valensiya´da bir araya geldi.
FİLİSTİNLİ AİLELERE DEV DESTEK
FİLİSTİNLİ AİLELERE DEV DESTEK
Türkiye´deki 1500 Filistinli aileye destek sağlanacak
UYSAL´DAN EMPATİ GÜNÜ MEKTUBU
UYSAL´DAN EMPATİ GÜNÜ MEKTUBU
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal´dan dünyaya çağrı; “1 Ağustos Dünya Empati Günü olsun”
AK GENÇLİKTEN ‘KUDÜS´ AÇIKLAMASI
AK GENÇLİKTEN ‘KUDÜS´ AÇIKLAMASI
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Antalya Gençlik Kolları İl Başkanı Ömer Akbaş ve teşkilat mensupları ‘Kudüs´ konulu bir basın açıklaması yaptı.
SERİK VE PLOCK KARDEŞ ŞEHİR OLDU
SERİK VE PLOCK KARDEŞ ŞEHİR OLDU
Serik Belediyesi ile Polonya´nın Plock Belediyesi arasında kardeşlik işbirliği protokolü imzalandı.
MÜSİAD´TAN KATAR´A DESTEK
MÜSİAD´TAN KATAR´A DESTEK
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Körfez ülkelerinin Katar ile diplomatik ilişkilerinin kesilmesi ve yaşanan gelişmeler ile ilgili Ankara´da yapılan Başkanlar Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yaptı.​
SÜMER´DEN ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI
SÜMER´DEN ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI
AK Parti Antalya İl Başkanı Av. Rıza Sümer´den Dünya Engelliler Haftası mesajı yayınladı
MURATPAŞA KALEİÇİ´YLE BERLİN´E
MURATPAŞA KALEİÇİ´YLE BERLİN´E
Muratpaşa Belediyesi, Kaleiçi´nin tanıtımı için yurtdışına çıkıyor.
SEBZE MEYVE FİYATLARI AYNI
SEBZE MEYVE FİYATLARI AYNI
Seralara zarar veren fırtına nedeniyle sebze ve meyve fiyatlarının artacağından endişelenen vatandaşlar rahat nefes aldı.
Yunanistan`da 5,8 Büyüklüğünde Deprem
Yunanistan`da 5,8 Büyüklüğünde Deprem
Yunanistan`da 5,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
İman hem nurdur hem kuvvettir, hakiki imanı elde den adam kânata meydan okuyabilir.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları