ANTALYA´DA KOOPERATİFÇİLİK TOPLANTISI
ABB Başkanı Muhittin Böcek “Tarımsal kooperatifleri destekleyeceğiz” dedi
Tarih: 8.1.2020 17:51:55/ 42226okunma / 0yorum

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Tarım Konseyi işbirliği ile düzenlenen “Yerel Yönetimler ve Kooperatifçilik Toplantısı” Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı. Bir tarım kenti olan Antalya´da kooperatifçiliğin önemine işaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, tarımsal refahı artırmak için kooperatiflere destek olacaklarını söyledi. Kooperatiflere destek planını da açıklayan Başkan Böcek, kadın kooperatiflerini de tüm ilçelerde yaygınlaştıracaklarını ifade etti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Antalya Tarım Konseyi Başkanı Ali Çandır´ın ev sahipliğinde, Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım´ın moderatörlüğünde gerçekleşen Yerel Yönetimler ve Kooperatifçilik Toplantısı”na, Önceki Dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tire Süt Müstahsilleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Eskişehir İli Mahmudiye Çiftelerhan İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Güner Özer, Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği – Amesia Kooperatifi Başkanı Güner Arslan konuşmacı olarak katıldı. Toplantıya ilçe belediye başkanları, tarım sektörü temsilcileri, kooperatif başkanları ve üyeleri ile üreticiler de katıldı.

EKSİKLİKLER BELİRLENDİ

Toplantının açılışında konuşan Başkan Muhittin Böcek, Antalya´nın Türkiye´nin en önemli sebze ve meyve üreticisi olduğunu belirterek, kooperatifleşmenin önemine işaret etti. Sosyal devlet anlayışı gereği kooperatifçiliği destekleyeceklerini kaydeden Başkan Böcek, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı´nın Antalya´nın kooperatif yapısını araştırdığını, eksikleri tespit ederek, gerekli planlamaları yaptıklarını söyledi.

AMAÇ TARIMSAL REFAHIN ARTIRILMASI

Başkan Muhittin Böcek, “Girişimci ve rekabetçi kooperatif anlayışının güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması, tarımsal istihdam sağlanarak üreticinin refah düzeyinin arttırılması, üreticinin ya da tüketicinin uygun fiyata kaliteli ürün alabilmesinin sağlanması, teknolojinin tarıma yansıtılması, maliyetlerinin düşürülmesi için üreticiye eğitimle destek verilmesi, girişimci ve rekabetçi kooperatifçilik anlayışının yaygın hale getirilmesi üzerimize düşen görevlerin başındadır” dedi.

KOOPERATİFLERE DESTEK PLANI

Başkan Muhittin Böcek, yaptıkları planlama doğrultusunda Antalya´da kooperatifleri desteklemek için kullanacakları metotları şöyle sıraladı: “Kooperatiflerin pazar arayışına katkı sunmak için belediye şirketlerinin kooperatiflerin ürünleriyle ilgili toptan alım anlaşması yapması, kooperatiflerden sözleşmeli ürün alınarak yerel ürün pazarlarının kurulması, belediyenin kendi işletmelerinde kullanmak üzere kooperatif üreticisinden ürün talep etmesi, belediyenin satış noktaları kurarak üretici kooperatiflerinden haftalık ürün alımıyla doğrudan halka arzın sağlanması, 11 büyükşehir belediyesinin kendi illerinde ortak bir ürün havuzu oluşturarak, birbirlerinin pazarına ürün desteğin sağlayacak bir satış pazarlama ağı kurulması, e ticaret ağı oluşturulması.”

İLÇELERE KADIN KOOPERATİFLERİ

Antalya´da 44 tarımsal sulama kooperatifinin tükettiği elektriğin enerjisinin Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığını belirten Başkan Muhittin Böcek, yeni kurulacak kooperatiflere de aynı anlamda destek sağlanacağını kaydetti. Kadın kooperatiflerini tüm ilçelerde yaygınlaştıracaklarını ifade eden Böcek, özellikle ekolojik tarım alanında eğitimler vereceklerini, çeşitli ürünlerin üretimini sağlayarak, ürünlerin satışı için satış üniteleri oluşturacaklarını aktardı.

BAŞKAN BÖCEK´E TEŞEKKÜR

Antalya Tarım Konseyi Başkanı Ali Çandır da açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İnanılmaz doğasıyla verimli topraklara sahip kentimizde birlikte hareket ederek neleri başarabileceğimizi bir hayal edin. Rakamlar bize kooperatifçilik potansiyelimizin ancak küçük bir bölümünü harekete geçirdiğimizi gösteriyor.

Mevcut kapasitemizi büyütmek ve rekabet direncimizi arttırmak için yerel yönetimlerle işbirliği önemlidir. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Muhittin Böcek´e seçim çalışmalarından başlayarak tarıma öncelik vermesinden dolayı teşekkür ediyorum. Çünkü tarım ekonomimizin bel kemiğidir. Antalya tarımı ancak yerel yönetimlerle oluşturacağımız sinerjiyle daha da ileriye gidebilir. Kentimiz tarımsal kooperatifçiliği bakımından Antalya Büyükşehir Belediyemizle işbirliğimizin son derece faydalı olacağına inanıyorum.”

KOCAOĞLU İZMİR MODELİNİ ANLATTI

3 dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Aziz Kocaoğlu da İzmir´de hayata geçirdiği kooperatifçilik modelini anlattı. Kocaoğlu, Büyükşehir Yasası´ndan sonra kırsalda yaşayan vatandaşlara gelir kapısı sağlayabilmek için yerelden kalkınmaya ve kooperatifçilik modeline önem verdiğini anlattı.

İNSANLARI BİRLEŞTİREREK GÜÇ YARATMALIYIZ

Aziz Kocaoğlu, “Türkiye´de olduğu gibi arazileriniz kuşaktan kuşağa her çocuk sayısı kadar bölünüyorsa, arazileri birleştiremeyeceğinize göre çiftçileri birleştirerek güç yaratmanız gerekiyor. Bunun da yolu tüm dünyada olduğu gibi kooperatifleşmektir” dedi.

BAŞKAN BÖCEK´E TEŞEKKÜR ETTİ

İzmirlilerin kendisine olan güveni sayesinde büyük başarı elde ettiklerini söyleyen Kocaoğlu, “Eğer karşılıklı güven olmazsa iş yapamazsınız, birlikte mücadele edemezsiniz. Biz tüm İzmirli hemşehrilerimizle ayrım yapmadan, herkesi kucakladık. Bugün Sayın Başkanımız Muhittin Böcek de aynı şeyi yapıyor. Kendisi de kimseyi ötekileştirmeyeceğiz diyor. Bundan çok mutlu oldum. Kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Tire Süt Müstahsilleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Eskişehir İli Mahmudiye Çiftelerhan İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Güner Özer, Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği- Amesia Kooperatifi Başkanı Güner Arslan da kooperatifçilik deneyimlerini Antalyalılarla paylaştı.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
OCAK AYINA BORSA DAMGASI
OCAK AYINA BORSA DAMGASI
Ocak Ayının kazandıranı Borsa oldu. İşte MTM´nin hazırladığı raporun detayları
EN ÇOK IRAKLILAR KONUT ALDI
EN ÇOK IRAKLILAR KONUT ALDI
2020´nin ilk konut satış istatistikkleri belli oldu
KONYAALTI´NDAN ÖRNEK UYGULAMA
KONYAALTI´NDAN ÖRNEK UYGULAMA
Konyaaltı Belediyesi atık yağ getirini ödüllendiriyor
AEDAŞ, 2019 YILININ ‘EN´LERİ AÇIKLADI
AEDAŞ, 2019 YILININ ‘EN´LERİ AÇIKLADI
Türkiye´deki toplam elektrik tüketiminin yüzde 3,3´ü Antalya, Burdur ve Isparta´dan
BERBER ESNAFI KARARLI
BERBER ESNAFI KARARLI
Antalya Berberler AESOB Başkanı Adlıhan Dere´yi ziyaret etti
PLASTİK SEKTÖRÜ 2020´DEN UMUTLU
PLASTİK SEKTÖRÜ 2020´DEN UMUTLU
Plastik sektörü, moralli başladığı 2020 yılında üretimde yüzde 4 artış bekliyor.
AESOB BAŞKANI DERE UYARDI
AESOB BAŞKANI DERE UYARDI
AESOB Başkanı Adlıhan Dere; "dükkan açarken fizibilite yapılmalı" dedi
OSB´DE UGANDA ÜLKE TANITIM GÜNÜ
OSB´DE UGANDA ÜLKE TANITIM GÜNÜ
Antalya OSB Müdürlüğü, Uganda Ticaret Heyeti programında yer almayan sanayicilerinin de ülkedeki yatırım olanaklarından faydalanabilmesi için Uganda Cumhuriyeti Büyükelçiliği iş birliği ile Uganda Ülke Tanıtım Günü Etkinliği düzenledi. Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Mart ayında gerçekleştirecekleri Uganda Ticaret Heyeti programında yer almayan Bölge sanayicilerinin de ülkedeki yatırım olanakları hakkında bilgi sahibi olması için, Uganda Ülke Tanıtım Günü Etkinliği düzenledi. Uganda Cumhuriyeti Büyükelçiliği iş birliği ile Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünde gerçekleşen etkinliğe Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, Uganda Büyükelçisi Stephen Mubiru, Antalya Organize Sanayici İş İnsanları Derneği Başkanı Ahmet Kasapoğlu, Bölge Müdürü İlhan Metin, Uganda Fahri Konsolosu Emek Eker, Ugandalı Bakan Yardımcıları ve Bölge sanayicileri katıldı. Ugandalı bakanlık yetkilileri etkinlik kapsamında yaptıkları sunumlar ile yatırımcılara sağladıkları imkanlar hakkında detaylı bilgiler verip Bölge sanayicilerinin sorularını yanıtladı. UGANDA´DA ÜST DÜZEY TEMAS Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, Büyükelçi Mubiru´yu üçüncü kez Antalya OSB´de konuk ettiklerini hatırlatıp Antalya OSB sanayicilerine gösterdiği yakın ilgi ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Mart ayında 25 kişilik bir heyet ile Uganda´da olacaklarını belirten Başkan Bahar, 6 gün sürecek programdan iki ülkenin de yüksek verim elde edeceğine inandıklarını söyledi. Programın Antalya-Uganda arasında bir dostluk köprüsü inşa edeceğine de dikkat çeken Bahar, “Sayın Mubiru´nun da katkılarıyla oldukça kapsamlı bir program hazırladık. 6 gün sürecek temaslarımız kapsamında başta Uganda Dış İşleri Bakanı, Ticaret Bakanı, Yatırım Bakanı ve Tarım Bakanı gibi üst düzey devlet yetkilileri ve sektör temsilcileri ile çok önemli toplantılar yapıp sektör temsilcileri ile olası iş birliği ve yatırım fırsatlarını değerlendireceğiz. Uganda´dan sanayicilerimizin ve ülkemizin ihracat potansiyeline artı değerler katarak döneceğimize inancımız tamdır” dedi. Antalyalı sanayicileri ülkesinde konuk etmekten büyük bir mutluluk duyacağını belirten Büyükelçi Mubiru ise Uganda Tanıtım Gününe katılan sanayicilere ülkesine gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.
İHRACATTA İŞLER YOLUNDA
İHRACATTA İŞLER YOLUNDA
2020 yılının ilk güzel haberi ihracattan geldi. EİB ihracatı Ocak ayında yüzde 10 arttı
TAVUK DÜNYASI BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
TAVUK DÜNYASI BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
2019´un son yeni şubesini Capitol AVM´de açan Tavuk Dünyası, yılı lezzet noktaları haritasına kattığı 39 yeni restoranla tamamladı.
VAKIFBANK GÜÇ OLMAYA DEVAM EDİYOR
VAKIFBANK GÜÇ OLMAYA DEVAM EDİYOR
VakıfBank´tan vergi ödemelerine özel yeni çözümler geliyor
O LİSTEDE TÜRKİYE 33´ÜNCÜ SIRADA
O LİSTEDE TÜRKİYE 33´ÜNCÜ SIRADA
İş yapmak için en iyi olan ülkeler sıralamasında Türkiye top 50´de yer aldı
ELMAS 2019 YILINDAN MEMNUN
ELMAS 2019 YILINDAN MEMNUN
Konutder ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas; "2019 yılını iyi kapadık" dedi
BAŞKAN DERE´DEN UYARI
BAŞKAN DERE´DEN UYARI
AESOB Başkanı Adlıhan Dere, "Zincir marketler her ürünü satmamalı" dedi
HO-RE-CA FUARI ANTALYA´DA YAPILDI
HO-RE-CA FUARI ANTALYA´DA YAPILDI
Gastronomi turizmi, ´Coğrafi İşaretli Ürünlerle´ atağa kalkacak
HALK ETE YOĞUN İLGİ
HALK ETE YOĞUN İLGİ
Halk Et Antalyalıların desteğiyle adım adım büyüyor
SUR YAPIYA ´YILIN İTİBARLISI´ ÖDÜLÜ
SUR YAPIYA ´YILIN İTİBARLISI´ ÖDÜLÜ
Sur Yapı, Gayrimenkul ve İnşaat kategorisinde “Yılın İtibarlısı” ödülüne layık görüldü.
VAKIFBANK ÜRETİCİLERLE BULUŞTU
VAKIFBANK ÜRETİCİLERLE BULUŞTU
VakıfBank Tarım Sohbetleri 15 ilde 2.500 üreticiyle buluştu
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.0351
EURO
6.5435
Eğer ilerlemek isterseni her yere atılma. Merhem ve mum gibi ol. Diken gibi olma…

Hacı Bektaşı Veli
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
18 Şubat 2020 Salı