BAŞKAN TÜREL GAZETECİLERLE BULUŞTU
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel gazetecilerle raylı sistem şantiyesini gezdi
Tarih: 4.10.2018 15:45:55/ 34982okunma / 0yorum

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 3. Etap Raylı Sistem çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. Gece dahil ray döşeme çalışmalarının devam ettiğini belirten Başkan Türel, çalışmaların dünya rekorlarına imza atan bir hızla gerçekleştirildiğini vurguladı.

Türel “3. Etap Raylı Sistemin Varsak-Otogar arasındaki hatta Aralık-Ocak gibi rayların üzerinde trenlerimizi yürütecek şekilde tamamlamayı planlıyoruz” dedi. 

3. Etap Raylı Sistemin geçeceği güzergâhtan Varsak´taki şantiye alanına kadar Basın mensuplarını taşıyan otobüsle giden Başkan Türel, otobüste çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkanı Türel, toplam 24.9 km uzunluğundaki Varsak-Zerdalilik arasındaki 3. Etap raylı sistem hattının ilk etabı olan Varsak-Otogar arasındaki hatta çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi.

1.5 senede tamamlanan 1. etap Raylı Sistem çalışmalarının dünyada en hızlı biten raylı sistem projesi olarak rekor kırdığını söyleyen Başkan Türel, “En büyük projelerimizden birisi olan 3. Etap aylı sistem inşaatımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Dünya rekorlarına imza atan bir hızla gerçekleştiriyoruz” dedi. 

Toplam hat 24.9 km

3 Etap Raylı Sistem ile ilgili rakamsal bilgiler veren Başkan Türel ise şunları söyledi; “Hattımız toplam 24.9 kilometre. Bu hem ana hat hem de depo bağlantı hatlarını içeren bir uzunluk. Hemzemin istasyon sayımız 38, buna ek olarak bir tane de yeraltı istasyonumuz var.

13 adet trafo ile enerjisini sağlayacağız. Proje kapsamında 4 adet üstgeçidimiz var. 1210 metre aç – kapa ve delme tünel imalatımız olacak.”

/resimler/2018-10/4/1548278825713.jpg

IFC kredisinin önemli bir bölümü geldi

3. Etap raylı sistem finansmanının Dünya Bankası kuruluşu IFC kredi kuruluşundan sağlamak sureti ile Türkiye´de bir ilke imza attıklarını belirten Başkan Türel, “Hazine garantisi istenmeden Türkiye´de ilk defa yabancı kredi kuruluşu bu projede bize kredi imkânı sağladı.

Şu anda kredinin önemli bir bölümü yapılan hak edişler karşılığında yüklenici firmaya ödeniyor. Önemli bir bölümü de kasamıza gelmiş durumda. İnşaatımız da hızla devam ediyor” dedi.

Varsak-Meltem arası Mart ayına kadar yetişecek

25 km´ye yakın bir hat olan 3. Etap Raylı Sistemin etap etap yapıldığını söyleyen Başkan Türel, “Şu anda bu depolama alanından otogara kadar olan kısım var. Oradan sonra da üniversite önünden Meltem´e kadar olan bir etabımız olacak.

3. etabımızda Eğitim Araştırma Hastanemizden Işıklar´a kadar devam eden, geçmişte yapılmış nostaljik tramvay hattımızı 2 hatta çıkararak eski hattı tamamen söküp yenilenmesini yapacağız. 3. Etabın yapımını 2019 Mart seçimlerinden sonra planladık. Onun dışındaki 2 hattı Mart´taki yerel seçimlerine kadar yetiştirmeye çalışacağız. Böylelikle kendi rekorlarımızı egale etmeye çalışacağız” diye konuştu. 

Bir tek ağaç dalını bile kesmiyoruz

Hat üzerinde bir tane de karayolu alt geçidi olacağını belirten Başkan Türel, “Bu geçit Üniversite Kampüsü´nün önünde olacak. Orada raylı sistem kampüs girişinin karşısından Araştırma Hastanesi´ne doğru hemzeminde gideceği için araç yolunu raylı sistemin altına alacağız. Orada bir karayolu alt geçidimiz olacak” ifadelerini kullandı. 

Başkan Türel hat üzerindeki tüm ağaçların söküldüğünü, kesilmediğini vurgulayarak, “Bir tek ağaç yaprağını, dalını dahi kesmiyoruz” dedi. 

20 yeni araç alınacak 

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Türel, 3. Etap Raylı Sistem için tramvay alınıp alınmayacağı sorusunu, “3. etapla ilgili araç ihalemizi tamamlamıştık. Ancak döviz kurundaki türbülans nedeniyle firmaların araç temini konusunda zorlanması ihtimali ortaya çıktı. O yüzden ihaleyi edeceğiz.

Çünkü daha sonrasında fiyat farkından dolayı ciddi sorunlar yaşayabiliriz. Yeniden ihaleye çıkacağız. Planlamamıza göre ilk etapta 20 araç alacağız.  Süreç içerisinde bunu 47´ye tamamlayacağız. Yeniden ihale kararımızı yakında alırız” şeklinde yanıtladı.

Geceli gündüzlü çalışma

Başkan Türel, çalışmalar sırasında esnafı ve vatandaşları mağdur etmemek için yol kapatma sürelerini daha da kısa zamana sıkıştırmak için geceli gündüzlü bir çalışma programı planladıklarını belirterek, “Zannediyorum Ekim sonuna kadar artık kazı faaliyetlerimiz yol kapatma işlemlerimiz tamamen bitmiş olacak ve kapalı yolumuz kalmayacak.

En azından orta refüjde çalışmalarımız devam ediyorken hat boyunda araç trafiğini tek şerit ya da iki şerit olarak trafiğe açma imkânımız olacak” dedi.

/resimler/2018-10/4/1554547739562.jpg

Müze Zerdalilik hattı yenilenecek

Başkan Menderes Türel, tamamen yenilenecek Müze- Zerdalilik hattında Atatürk Caddesi´nin bazı bölümlerinde tramvayla araçların aynı yolu kullanacağını söyledi. Türel, “Atatürk Caddesi´nin sol tarafında kapalı bir rayımız var. Gidiş istikametinde de Dönerciler Çarşısı´ndan eski belediyeye kadar araçlarla birlikte aynı yolu kullanacak. Orta refüj kalıyor. Arabaların gittiği hatta ray döşeyeceğiz” dedi.

1400 metre ray döşendi

Çalışmalar hakkında bir sunum yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hülya Atalay toplam uzunluğu 24.9 km olan 3 etap raylı sistem hattında Varsak-Otogar arasındaki 1. Kısım güzergâhta çalışmaların hızla ilerlediğini 1400 metre de ray döşendiğini ifade etti. Şu ana kadar 3 bin ton sıcak asfalt serildiğini belirten Atalay, gece dahil ray döşeme çalışmalarını sürdüğünü anlattı. 

Anahtar Kelimeler: BAŞKAN TÜREL GAZETECİLERLE BULUŞTU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KEPEZ´DE TÜTÜNCÜ SÖZÜ SENETTİR
KEPEZ´DE TÜTÜNCÜ SÖZÜ SENETTİR
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, toplu işyeri sözünü tuttu
TÜTÜNCÜ KEPEZ´İ YEŞİLE DOYURDU
TÜTÜNCÜ KEPEZ´İ YEŞİLE DOYURDU
Kepez Belediyesi tarafından 2018 yılında 550 bin 505 mevsimlik çiçek ve 2 bin 232 adet ağaç toprakla buluşturuldu.
DENİZ OTOBÜSLERİ 150 YOLCU TAŞIDI
DENİZ OTOBÜSLERİ 150 YOLCU TAŞIDI
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel: “Deniz Otobüsleri 150 bin yolcu taşıdı”
TÜREL; "YAPTIKLARIMIZ YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR"
TÜREL; "YAPTIKLARIMIZ YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR"
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel: “Yaptığımız hizmetler yapacaklarımızın referansıdır”
TÜREL KARADENİZLİ İŞ ADAMLARIYLA BULUŞTU
TÜREL KARADENİZLİ İŞ ADAMLARIYLA BULUŞTU
Başkan Türel Karadenizli iş adamlarına Antalya´nın yatırımlarını anlattı
TÜTÜNCÜ´DEN MÜJDE YAĞMURU
TÜTÜNCÜ´DEN MÜJDE YAĞMURU
“Biz en çok da hanımların belediyesiyiz.” diyen Başkan Hakan Tütüncü, yeni dönem için Kepezli hanımlara kooperatif, el emeği pazarı ve spor salonu müjdesi verdi.
BAŞKAN TÜREL ELMALI´DA
BAŞKAN TÜREL ELMALI´DA
Antalya Büyükşehir Belediyesi Elmalı´ya 140 milyon 500 bin TL´lik yatırım
BAŞKAN TÜREL RAYLIYI İNCELEDİ
BAŞKAN TÜREL RAYLIYI İNCELEDİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel 3. Etap Raylı Sistem çalışmalarını inceledi
BÜYÜKŞEHİR BÜTÇESİNE MECLİS ONAYI
BÜYÜKŞEHİR BÜTÇESİNE MECLİS ONAYI
Antalya Büyükşehir Belediyesi 2019 bütçesine meclisten onay çıktı
KONYAALTI´NDA ASFALT
KONYAALTI´NDA ASFALT
Konyaaltı Siteler Mahallesi´nde yeni sokağa sıcak asfalt.
KEPEZ´DE SIKI DENETİM
KEPEZ´DE SIKI DENETİM
Kepez Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, 6502 sayılı Tüketici Haklarının Korunması Kanunu çerçevesinde market ve pazar yerlerindeki ürünlerin fiyat ve etiketleri ile gramajlarını denetliyor.
KORKUTELİ SANAYİ GÜZELLEŞTİ
KORKUTELİ SANAYİ GÜZELLEŞTİ
Korkuteli Sanayi Sitesi toz ve çamurdan kurtuldu
ÇALKAYA PLANLARI ONAYLANDI
ÇALKAYA PLANLARI ONAYLANDI
Çalkaya Planları Büyükşehir Meclisi´nde onaylandı. Şubat ayına kadar tapulardaki şerhler kaldırılacak
BÜYÜKŞEHİR ZABITA GÖZ AÇTIRMIYOR
BÜYÜKŞEHİR ZABITA GÖZ AÇTIRMIYOR
Zabıtadan fırsatçılara sıkı denetim, vatandaşı mağdur edene af yok
BAŞKAN TÜTÜNCÜ´DEN BUCAK´A ZİYARET
BAŞKAN TÜTÜNCÜ´DEN BUCAK´A ZİYARET
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Esnafımızın yanı başındayız” dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
Her evin kapısı vardır. Kabirin ki ayak tarafındandır.

Hz. Muhammed
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
deneme deneme

deneme 4