BAŞKAN TÜREL GLOBAL´E KONUŞTU
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel: “Uluslararası projelerle Antalya´yı bambaşka bir yere taşıyoruz” dedi.
Tarih: 6.3.2019 18:19:33/ 35564okunma / 0yorum

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya´yı yeni dönemde turizmdeki marka değerini güçlendirecek, yeni iş sahaları açacak uluslararası projelerle donatacaklarını belirterek, “Boğaçayı projemizle, kruvaziyer limanlarla, yat limanlarıyla, metroyla Antalya´yı bambaşka bir yere taşıyoruz” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Haber Global TV ekranlarında yayınlanan Adaylar Konuşuyor programında Erdoğan Aktaş´ın konuğu oldu. Soruları yanıtlayan Türel, yaptığı hizmetleri ve gelecek projelerini paylaştı. Başkan Türel, bir dünya şehri olan Antalya´yı, halkın hayatını kolaylaştıran uluslararası projelerle daha da ileriye götüreceklerini belirterek, “Ben Antalya´nın evladıyım.

Bu şehirde doğdum, büyüdüm ve Antalya´ya hizmet etmek benim için taşıyabileceğim en büyük onurlardan, şereflerden bir tanesi. Ben 14 Şubat´ta yeni projelerimi Aşkım Antalya diyerek açıkladım. 20 milyar lira yatırım bedelli, 359 proje sunduk. 70 bin kişiye iş imkanı olacak. Yerine getiremeyeceğimiz bir sözü söylemiyoruz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın referansıdır. 2014´te de birçok söz vermiştik, fazlasını yaptık. Örneğin 19 kavşak yapacağız demişiz, 28 katlı köprülü kavşak yapmışız. Yeni seçim kataloğumuzda da 359 projeyi ifade ediyoruz. Bunları da yapacağız” dedi.

Metro geliyor

Yeni dönemde önceliğinin ulaşım ve toplu ulaşımın çözümlenmesi olduğunu belirten Başkan Menderes Türel, “Trafik sorununun çözümü toplu ulaşımı cazip hale getirmektir. İlk dönemimde 11 kilometre raylı sistem yapmıştım. Bizim görevde olmadığımız dönemde 1 santim uzatamadılar. Biz geldik, şimdi 44 kilometre daha koyduk üzerine, 55 kilometreye çıkıyor. Bir dahaki dönem Antalya´ya toplu ulaşımda yer altı metrosu geliyor diyoruz. Eğer ki benden önceki dönemde 11 kilometrenin üstüne 44 kilometre raylı sistem yapılmış olsaydı belki ben şimdi metroyu bitiriyor olacaktım” diye konuştu.

Mazeret belediyeciliği yapıyorlar

Geçmişte mazeret belediyeciliği yapanların, bu anlayışı kafasına koyanların bugün de borçlanma iddiaları ve batık belediye iftiralarına başvurduğunun altını çizen Türel şöyle konuştu: “2009´da da gördüm ben bunları. 2009´da da müthiş bir borç edebiyatı seçim kampanyası yapıldı. 2014´e geldik. Şimdi bakıyorum yine muhalefette benzer ithamlar. Antalya Büyükşehir Belediyesi, İller Bankası´ndan en çok kredi bulan 5´inci borçlu belediyeymiş. Keşke birinci olsaydık. Çünkü İller Bankası kimsenin eline nakit para vermez. Proje bazlı verir. Siz proje götürürseniz Türkiye´nin de en uygun kredili, en uygun faizli krediler İller Bankası kredileridir. Oradan kredi bulmak maharettir. O yüzden biz bununla övünürüz. Bakın dünyada bizi bizden en iyi takip eden kimdir? Uluslararası finansal kuruluşlardır. Bugün IFC Dünya Bankası Kredi Kuruluşu bizim 3´üncü Etap Raylı Sistemi´mize ilk defa Türkiye´de hazine garantisi istemeden dış kredi verdi. Şimdi Türkiye´de Hazine garantisi istemeden batmış bir belediyeye uluslararası bir finans kuruluşu borç verir mi? Bunların hepsi yönetilebilir borçtur.”

Türel şöyle devam etti: “2009´da yine raylı sistem yüzünden büyük borç yaptı denildi. Ben de o zaman dedim ki raylı sistem para kazanır Antalya´da. 2018´de Antalya raylı sistemden 28 milyon gelir elde etti. Raylı sistem borcunu ödediği gibi üzerine para da kazanıyor. Ben yeni dönemde 20 milyar lira bütçeli 359 proje açıkladım Belediyenin bu kadar borcu olsa bu iddiayı ortaya koyabilir miyim? Ben her sözünü yerine getirmiş bir belediye başkanı olarak ben bundan sonra da bu 359 projenin teminatıyım. Verdiğim sözlerle her türlü bunları yerine getireceğimi iddia ediyorum.”

Bu projeleri bizden başka kimse yapamaz

Antalya´yı yeni dönemde turizmdeki marka değerini güçlendirecek yeni iş sahaları açacak uluslararası projelerle donatacaklarını kaydeden Başkan Türel, şunları aktardı: “Boğaçayı projesi diyoruz. İçinde sinema stüdyoları, eğlence parkı, oteller, yetişmiş eleman ihtiyacını karşılayacak sinema akademisi olacak. Boğaçayı projemizle, kruvaziyer limanlarla, yat limanlarıyla, metroyla Antalya´yı bambaşka bir yere taşıyoruz. Antalya o bambaşka bir yere taşındığında dünyada en çok konaklamalı turist ağırlayan şehirlerden birisi haline gelecek.

Şu anda New York ile birlikte 14 milyona yakın ağırladığı yabancı konaklamalı turist sayısı ile dünya 3´üncüsü. Antalya olarak işte bu projelerle ancak şampiyonluğa gidebiliriz. Bu projelerle de çok iddialıyız. Bu projeleri bizden başka kimse yapamaz. Yapamadı. Antalyalı seçmenimiz Antalya´ya metroyu, kruvaziyer limanı kim yapabiliri sandık başında çok iyi düşünerek, doğru kararı verdiklerinde o zaman Antalya kazanacak, Antalyalılar kazanacak.”

Tarım sektörüne destek paketi

Tarım sektörü için bir destek paketi hazırladıklarını söyleyen Türel, şu bilgileri verdi: “Bu dönemde Antalya´da Büyükşehir Belediyesi´ne bağlı sulama birlik ve kooperatiflerinde güneş enerjisinden elde ettiğimiz elektriği eli nasırlı çiftçimize bedava kullandırmak suretiyle sulama suyunda maliyeti yüzde 50 düşürdük.

8 bin 641 çiftçi ailesi şuanda sulama suyunda elektriği bedava kullanıyor. Biz bu rakamı 50 bine taşıyacağız diyoruz. Ayrıca tarım marketler kuracağız. Gübre, solar naylonu ve sera plastiği gibi 3 ana girdi kalemini kendimiz ithal ederek, yüzde 20 daha düşük fiyatla satacağız. Üreticinin malını daha değerinde satmasını sağlayacağız. Soğuk hava depoları yapacağız.”

Antalya Uluslararası Film Festivali´nin dünyanın nitelikli saygın ve kaliteli bir sinema festivali haline geldiğini anlatan Başkan Menderes Türel, “Bu sene Antalya Uluslararası Film Festivali´nde yer alan filmlerden 5 tanesi Oscar´da ilk 9´a girdi. İşte bu en güzel ispatı” dedi.

Anahtar Kelimeler: BAŞKAN TÜREL GLOBAL KONUŞTU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AK PARTİ´DEN ALANYA ÇIKARMASI
AK PARTİ´DEN ALANYA ÇIKARMASI
AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş ve Milletvekili Mustafa Köse Alanya´yı ziyaret etti
KEPEZ´DEN İSTİHDAMA DESTEK
KEPEZ´DEN İSTİHDAMA DESTEK
Kepez Belediyesi İş ve İstihdam Geliştirme Merkezi´nin lansman toplantısını gerçekleştirdi.
İŞTE NİSAN AYI SİYASET GÜNDEMİ
İŞTE NİSAN AYI SİYASET GÜNDEMİ
Medya Takip Merkezi, Nisan ayı siyasi gündemi belirledi.
BÖCEK´TEN SEÇİM AÇIKLAMASI
BÖCEK´TEN SEÇİM AÇIKLAMASI
Böcek: “Demokrasimiz kazanmıştır. Antalya´mız kazanmıştır”
MURATPAŞA´DA 2. UYSAL DÖNEMİ
MURATPAŞA´DA 2. UYSAL DÖNEMİ
Muratpaşa´da yeni dönem muhteşem başladı
BAŞKAN TAŞ´TAN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ
BAŞKAN TAŞ´TAN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ
AK Parti Antalya İl Başkanı Av. İbrahim Ethem Taş 31 Mart Yerel Seçimlerini Değerlendirdi.
DÜLGEROĞLU KİME ÇAĞRI YAPTI ?
DÜLGEROĞLU KİME ÇAĞRI YAPTI ?
Finike Belediye Başkan Adayı Nail Dülgeroğlu, canlı yayınla projelerini anlattı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
BAŞKAN TÜREL STAR TV´DE KONUŞTU
BAŞKAN TÜREL STAR TV´DE KONUŞTU
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Star TV Ana Haber´de Nazlı Çelik´in konuğu oldu.
BAŞKAN UYSAL ZİYARET TURUNDA
BAŞKAN UYSAL ZİYARET TURUNDA
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal esnaf ziyaretinde
BAŞKAN ADAYI BÖCEK ŞARAMPOL´DE
BAŞKAN ADAYI BÖCEK ŞARAMPOL´DE
Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek: "Şarampol Caddesi´nin eski günlerini yaşatacağız" dedi
FİNİKE´DE CUMHUR LİSTEYİ VERDİ
FİNİKE´DE CUMHUR LİSTEYİ VERDİ
Cumhur İttifakı MHP Finike Belediye Başkan Adayı Nail Dülgeroğlu, İlçe Seçim Kurulu´na AK Parti ve MHP İlçe Başkanlarıyla beraber Belediye Meclis Üyeleri listesini teslim etti.
BAŞKAN BÖCEK´E SEVGİ GÖSTERİSİ
BAŞKAN BÖCEK´E SEVGİ GÖSTERİSİ
Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek´e büyük sevgi gösterisi
DÜLGEROĞLU ZİYARET TURUNDA
DÜLGEROĞLU ZİYARET TURUNDA
Cumhur İttifakı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Finike Belediye Başkan Adayı Nail Dülgeroğlu´ndan sahil işletmecilerine ziyaret
SERİK TÜREL´İ BAĞRINA BASTI
SERİK TÜREL´İ BAĞRINA BASTI
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel: “Halkımızın arasına göğsümüzü gere gere çıkıyoruz”
BÖCEK MİSAFİR AĞIRLADI
BÖCEK MİSAFİR AĞIRLADI
Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek, CHP´li isimleri ağırladı
TEŞKİLAT TÜTÜNCÜ´YÜ BAĞRINA BASTI
TEŞKİLAT TÜTÜNCÜ´YÜ BAĞRINA BASTI
AK Parti Kepez İlçe Teşkilatı Başkan Hakan Tütüncü´yü coşku ile karşıladı
BAŞKAN TÜREL NTV´YE KONUK OLDU
BAŞKAN TÜREL NTV´YE KONUK OLDU
NTV´nin konuğu olan Başkan Menderes Türel önemli açıklamalarda bulundu
AK PARTİ SEÇİME HAZIR
AK PARTİ SEÇİME HAZIR
AK Parti Antalya teşkilatı eğitimde buluştu
İnsan öldüğü zaman üç şey hariç ameli kesilir: Sadaka-i cariye, faydalanılan ilim, salih evlat.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
17 Kasım 2019 Pazar