BÜYÜKŞEHİR´DEN İKİ AÇIKLAMA
Antalya Büyükşehir Belediyesi bir basın açıklaması yayınladı
Tarih: 8.2.2019 16:22:11/ 33964okunma / 0yorum

KAMUOYUNA AÇIKLAMA

Antalya´nın gözbebeği tarihi Balbey Mahallesi´nde Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmekte olan ‘Kentsel Yenileme Projesi´ ile ilgili Cumhurbaşkanlığı´nca alınan kamulaştırma kararına yönelik basında çıkan yanlış, eksik bilgi içeren, yanıltıcı haberler üzerine açıklama yapma gereği doğmuştur.

10 yıllık belediyecilik hizmetlerimizde başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Bakanlar Kurulumuzun destekleri hep yanımızda olmuştur. Şehrimizde bugüne kadar çözümsüz kalan, kesinlikle çözülemez denilen pek çok konu Sayın Cumhurbaşkanımızın Antalya´ya olan özel ilgisi sayesinde hızlı bir şekilde çözüme kavuşmuştur.

Bilindiği gibi Çalkaya Bölgesinde 30 yılı aşkın bir süreden beri çözüm bekleyen mülkiyet sorunu da Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin sadece o bölgeye özgü çıkardığı kanun sayesinde sonuca ulaşmıştır. Kepez ve Santral mahallerinde süren Türkiye´nin en sorunsuz, en büyük ve ödüllü kentsel dönüşüm projesinin bölge sakinlerinin hemen hemen tamamıyla mutabakat sağlamak sureti ile hayata geçirildiğinin unutulmaması gerekmektedir.

Balbey Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi´nde de aynı yol izlenerek bölge sakinleriyle mutabakat sağlanması yönünde çalışmalar önemli bir orana gelmiştir. Son derece hassas ve titizlikle yapılan bu çalışmalar görmezden gelinerek ilgili haberde Balbey Mahallesi´nin tamamı bir anda kamulaştırılarak yıkılacak şeklinde yansıtılmıştır.

Oysa bugüne kadar toplam 43 adanın yalnızca iki adasında birinci etap olarak çalışma başlatılmıştır. Birinci etap olarak anılan iki ada ile ilgili Büyükşehir Meclisinden de geçen plan revizyonuna uygun şekilde vatandaşlarımızla uzlaşı aşamasının sonuna gelinmiştir. Ancak özellikle

10 metrekareden küçük hak sahiplikleri projenin uygulanabilmesini olanaksız kılmaktadır. Cumhurbaşkanlığı´ndan alınan kamulaştırma kararı bu tür çözümsüzlükleri ortadan kaldırırken, projeyi sabırsızlıkla bekleyen onlarca hak sahiplerinin haklarının korumasını sağlayacaktır. Ayrıca şu ana kadar hiçbir kamulaştırma işlemi yapılmadığı gibi herhangi bir kamulaştırma işlemine de başlanmamıştır.

Şu aşamada yalnızca birinci etapta kullanılmasına ihtiyaç duyulacak olan Balbey Mahallesi ile ilgili kamulaştırma kararının bölgenin tamamını kapsayacakmış gibi yansıtılmasının maksatlı olduğunu kamuoyuyla paylaşırız.

İkinci bir Kaleiçi olarak adlandırılan Balbey Mahallesi´nin 500 yıllık kültürel ve tarihi mirasını koruma amaçlı yapılan bu çalışmayı baltalamak isteyenler daha öncede benzer yalanları diğer projelerimiz içinde söylemişlerdi. Bu türden yapılan haberlerde ilgili kurum olan Büyükşehir Belediyesi´nden her hangi bir bilgi talebinde bulunulmaması yapılan haberin maksatlı olduğunun göstergesidir. Böylesine teknik bir konuda açıklamada bulunan kurum ve kişiler tek taraflı bir yaklaşım göstererek kamuoyunu yanıltma eğiliminde bulunmaktadır.

Antalya Büyükşehir Belediyesi

ÇALKAYA AÇIKLAMASI 

 

06.02.2018 tarihli yerel gazetelerde yer alan açıklamalarda Çalkaya Bölgesinde yapılan imar çalışmaları ile vatandaşlarımız parsellerinden yapılan %5 oranındaki kesintinin Hazine´ye verildiği, tapular üzerindeki şerhlerin Büyükşehir Belediyesi´nce kaldırılabileceği ve eski imar planları ile devam edilebileceği iddia edilmektedir.

 

Çalkaya Bölgesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanı içerisinde 21.02.2018 tarihinde Maliye Bakanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Aksu Belediyesi arasında imzalanan Sulhname uyarınca, Aksu Belediyesi´ne ait yaklaşık 154.000 m2 alan bedelsiz olarak, Maliye Hazinesi´ne ait 266.988 m2 alan ise harca esas bedel üzerinden Büyükşehir Belediyesi´ne devredilmiş (toplam 420.000 m2), müfettiş raporları ve mahkeme kararları ile belirlenen Aksu Belediyesi´nin Hazine´ye olan 654.027.921 TL borcundan da feragat edilmiştir. Buna karşılık Maliye Hazinesi adına 300.000 m2 alanın tahsis edilmesi karara bağlanmıştır.

 

5393 sayılı Kanunun 73.maddesi uyarınca bölgede yer alan Maliye Hazinesi´ne ait yaklaşık 770.000 m2 alanın proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi´ne devredilmesi talep edilmiştir. Bu parsellerin %90´ının devri gerçekleşmiş olup kalan parsellere yönelik işlemler ise devam etmektedir.

 

Hazineden alınan bu alanların;

 

1) Yaklaşık 200.000 m2´si yol, park, çocuk oyun bahçesi, ilköğretim alanı vb. DOP alanlarına terk edilmiş,

 

2) Yaklaşık 400.000 m2´si ise sosyal kültürel tesis alanları, üniversite alanı, spor alanları vb. KOP alanlarına ayrılmıştır. Sonuç olarak proje alanı içerisinde yer alan Hazine mülkiyetine ait alanların büyük kısmı Büyükşehir Belediyesi´nce alınmış ve kamu adına kullanılmıştır.

 

Mülga Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tasarruf İşlemleri Dairesi Başkanlığı´nın parselasyon uygulamalarına yönelik araştırmaları sonucunda bölgedeki tapulara şerh koymuştur. Dolayısı ile tapular üzerine konulan şerhler ancak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü´nce kaldırılabilecektir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 15.01.2007 tarih 128 sayılı yazıları ile şerhlerin kaldırılmasının ancak bölgede yapılacak yeni bir imar planı ve parselasyon planı ile mümkün olabileceğini belirtmiştir.

 

Bölgedeki imar ve parselasyon planlarının büyük bir kısmı usulsüz uygulamalar olduğu gerekçesi mahkeme kararları ile iptal edilmiştir.

 

Geçmiş tarihlerde yapılmış olan imar planlarında bölgenin projeksiyon nüfusunun çok üzerinde tamamı ile rant tabanlı, teknik gerekçelerden uzak bir nüfus ataması yapılmış, İmar Kanunu uyarınca bu nüfusa ayrılması gereken teknik-sosyal donatı alanları yasalarda belirtildiği şekilde ayrılmamış, ayrılanlar da konut alanlarına dönüştürülerek satılmak sureti ile yeterli sosyal ve teknik donatı alanı olmayan yasalara aykırı planlar oluşturulmuştur. Kamuya ayrılması gereken alanların büyük kısmı kamu eline geçememiş, özel mülkiyette kalmıştır. Bu durum imar planlarının iptal gerekçelerinin de başında gelmektedir.

 

Sonuç olarak; geçmiş tarihlerde yapılmış olan imar planlarının aynı şekilde korunması imar mevzuatı açısından mümkün değildir. Belediyemizce yapılmış olan planlama çalışmalarında, imar mevzuatında öngörülen standartlarda donatı alanı ayrılarak yasalara ve yönetmeliklere uygun, teknik temellere dayalı, uygulanabilir bir imar planı çalışması yapılarak vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderilmiştir.

 

Çalkaya Bölgesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi;

 

Belediyemizce uzun yıllar altyapısı oluşturulmuş, ilgili birçok kurum ile koordineli olarak çalışılmış, ayrıntılı analiz çalışmaları tamamlanmış ve uzman ekipler oluşturularak yoğun teknik bir çalışmanın neticesinde sonuca ulaşabilmiştir. Yapılmış olan basın açıklamasının konuya ilişkin yeterli bilgi alınmadan yapıldığı düşünülmektedir.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi

 

Anahtar Kelimeler: BÜYÜKŞEHİR BALBEY AÇIKLAMASI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAHÇELİ´DEN TÜREL´E ZİYARET
BAHÇELİ´DEN TÜREL´E ZİYARET
MHP Lideri Devlet Bahçeli Başkan Türel´i ziyaret etti
TÜREL; "ALIN TERİNİ TASARRUFU OLMAZ"
TÜREL; "ALIN TERİNİ TASARRUFU OLMAZ"
Türel´den işçilere seyyanen zam müjdesi. Büyükşehir´den işçisine asgari ücretin üzerinde maaş.
TÜTÜNCÜ GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURUYOR
TÜTÜNCÜ GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURUYOR
AK Parti Kepez Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, coşkulu mitinglerle hemşeriyle bir araya geliyor.
KEPEZ´DE BAHAR KOKULU NEVRUZ
KEPEZ´DE BAHAR KOKULU NEVRUZ
Baharın müjdecisi olan Nevruz Bayramı, Kepez Belediyesi´nin katkılarıyla DokumaPark´ta kutlanacak.
BAŞKAN TÜREL SÖZÜNÜ TUTTU
BAŞKAN TÜREL SÖZÜNÜ TUTTU
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliğinde Serik Kocayatak´ta hayata geçirilen Turizm Çalışanları Toplu Konut Projesi´nde kura çekimi yapıldı.
TÜTÜNCÜ KADINLAR BULUŞMASI´NDA
TÜTÜNCÜ KADINLAR BULUŞMASI´NDA
Kadınlar Buluşması´nda konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yeni dönemdeki projelerin yarısının kadınlara yönelik olduğunu söyledi.
YAŞLI NÜFUSU YÜZDE 16 ARTTI
YAŞLI NÜFUSU YÜZDE 16 ARTTI
2014 yılında 6 milyon 192 bin 962 olan yaşlı nüfusu son 5 yılda yüzde 16 artış gösterirken, 2018 yılında 7 milyon 186 bin 204 kişiye ulaştığı saptandı.
DÜLGEROĞLU MÜJDEYİ VERDİ
DÜLGEROĞLU MÜJDEYİ VERDİ
Finike Belediye Başkan Adayı Nail Dülgeroğlu: “Hasyurt Tarım Fuarı uluslar arası olacak”
UYSAL; "PROJELERİMİZ ÖRNEK OLUYOR"
UYSAL; "PROJELERİMİZ ÖRNEK OLUYOR"
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; "Muratpaşa Türkiye´ye örnek olacak" dedi.
ÇAVUŞOĞLU VE TÜREL ÜNİVERSİTE´DE
ÇAVUŞOĞLU VE TÜREL ÜNİVERSİTE´DE
İçişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Tazelenme Üniversitesi´ne konuk oldu
TÜREL KONYSİAD´A KONUK OLDU
TÜREL KONYSİAD´A KONUK OLDU
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel: “Antalya dünyaya yeter diyoruz”
BAŞKAN TÜREL CNN´E KONUK OLDU
BAŞKAN TÜREL CNN´E KONUK OLDU
CNN Türk 40 programında konuşan Başkan Türel: “Antalya´ya dünya şampiyonluğu yakışır” dedi.
PERSONELDEN TÜTÜNCÜ´YE TEŞEKKÜR
PERSONELDEN TÜTÜNCÜ´YE TEŞEKKÜR
Kepez personeli Başkan Hakan Tütüncü´ye teşekkür etti
TÜTÜNCÜ´DEN ANLAMLI VEFA
TÜTÜNCÜ´DEN ANLAMLI VEFA
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği´ni ziyaret etti.
DOĞANOĞLU´NDAN AÇIK PAZAR SÖZÜ
DOĞANOĞLU´NDAN AÇIK PAZAR SÖZÜ
Cumhur İttifakı Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Gaye Doğanoğlu´ndan her gün açık pazar sözü
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
"Tenini besleyip geliştirmeye bakma, çünkü o sonunda topraga verilecek bir kurbandir.

DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları