BAŞKAN HAKAN TÜTÜNCÜ'DEN İLK HASAT PAYLAŞIMI

MURATPAŞA'NIN PARKLARI ELEKTRİK ÜRETİYOR

KEPEZ'DE EMEKÇİ KADIN FESTİVALİ DÜZENLENECEK

EMO BAŞKANI TAT'TAN ELEKTRİKLİ ARAÇ VURGUSU

MURATPAŞA ÇEVRECİ KOMŞU KART KAZANDIRIYOR

EMO BAŞKANI ŞABAN TAT; “ENERJİ KAMULAŞTIRILMALIDIR”

TAT; "ELEKTRİK ZAMMI HER ŞEYİN FİYATINI ETKİLEYECEK"

BAŞKAN UYSAL SEKTÖR TEMSİLCİLERİYLE BULUŞTU

TÜTÜNCÜ'DEN KADIN GİRİŞİMCİLERE TAM DESTEK

AOSB'NDE İMZALAR ÇATILARA ÖZGÜRLÜK İÇİN ATILDI

TATİLİN ADRESİ KİTAP VE OYUNCAK KÜTÜPHANESİ

ANTALYALILARIN TOPHANE KEYFİ YENİDEN BAŞLADI

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAYRAMA HAZIR

KEPEZ TUNİNG FESTİVALİNE YOĞUN İLGİ VAR

MURATPAŞA YAŞLI MECLİSİ EĞİTİM PROGRAMINDA

KEPEZ BELEDİYESİ'NDEN KURBAN HİZMETİ

SOSYAL YARDIM MERKEZİ VATANDAŞIN HİZMETİNDE

SEKİZİNCİ YAŞA MUHTEŞEM DOĞUM GÜNÜ PARTİSİ

TEMİZLİK İÇİN DALDILAR, TEMİZLİĞE SEVİNDİLER

ŞAMPİYON BALABAN'DAN BAŞKAN BÖCEK'E ZİYARET

BÖCEK'TEN SİYASİ PARTİLERE TEŞEKKÜR ZİYARETİ

KEPEZ'İN ÇOCUKLARI ANTALYA ORMAN ÇİFTLİĞİ'NDE

ÇAVDAR; "DÜDEN’ DE KİRLİLİĞE ACİL ÇÖZÜM İSTİYORUZ"

Antalya Eşgüdüm Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar Düden Çayı'nın kirlendiğini belirterek yetkililerin bu konuya acil çözüm bulması gerektiğini söyledi

Antalya Eşgüdüm Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar konuşmasında; "Su, tüm canlıların var olması için en temel yaşam gereksinimidir. Ekosistemler suyun varlığı ile hayat bulur ve zenginleşirler.

Dünyadaki içilebilir ve kullanılabilir su kaynaklarının yetersizliği canlı yaşamını tehdit etmeye başlamıştır. Dünya genelinde 1 milyar 200 bin insan su sıkıntısı yaşamaktadır. Gelecek on yıllarda su kıtlığı salgın hastalıkları, gıdaya ulaşmada zorlukları beraberinde getirecektir.  Su bu kadar önemliyken su kaynaklarımızın birer birer kirletilmesine şahitlik ediyoruz. 

Antalya’mızın can damarlarından biri olan ve kent merkezinde kalmış son şelalesinden biri olarak var olmaya çalışan Düden Çayı, sahip olduğu biyolojik çeşitlilik ve su değeri nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 03 Temmuz 2020 tarihinde “doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı olarak tescil edilmiştir. 2020 yılı Temmuz ayında yaşanan bu sevindirici gelişme maalesef ki Düden Çayının kirlenmesinin önüne geçememiştir.

2021 yılının Ocak ayında Düden Çayında yaşanan koku, köpüklenme, balık ölümlerine dair çevre felaketi yerel ve ulusal basına yansımış kentimizin önemli bir çevre değeri kirlenmiştir. Yaşanan bu durum çevre değerleri ile ön planda olan kentimizin imajını turizm açısından da olumsuz etkilemiştir. Her ne kadar Antalya Valiliği’nin ilgili kurumlarla denetimlerini gerçekleştirildiği, bazı işletmelerin tespit edilerek cezai işlem uygulandığı açıklansa da ilerleyen süreçte kirliliğin devam ettiği bilinmektedir. 

Biz meslek odaları olarak konunun çözümüne dair katkı sunabileceğimizi, ilgili kurumlarımıza yazılı ve sözlü olarak bildirdik. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi talep ettik. Şuan için kirlilik fiziksel boyutta görülse de Düden Çayında yaşanan çevre felaketi ile ilgili şüpheler aydınlatılmamıştır.

Mayıs 2021 tarihinde basına yansıyan Antalya Valiliğinin konuya dair detaylı rapor hazırladığı 22 işletmeye 22milyon 511 bin TL ceza kestiği ifade edilmiştir. Fakat Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, ASAT tarafından herhangi bir bilgi ne bizlere ne kamuoyuna aktarılmıştır.

Sadece Antalya için değil tüm insanlık için böylesine önemli bir konuda Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ASAT bir koordinasyon içerisinde çalışarak şeffaf bir şekilde kamuoyunu bilgilendirmesi önem arz etmektedir. Bu konuda koordinasyonu sağlayacak olan Antalya Valiliğimizin, ilgili kurum ve kuruluşları bir araya getirerek Düden Çayı’nın kalıcı olarak korunmasına yönelik kentimizin tüm imkanlarıyla hareket etmesini beklemekteyiz. 

Meslek odaları olarak Düden Çayı ile ilgili olarak şunlar yapılmalıdır;
•    Kamuoyunda oluşan ilgili kurumların gerekli müdahaleyi yapmadığı veya bazı şeylerin açıklanmak istenmediği algısı ortadan kaldırılmalıdır.
•    Basına yansıyarak bahse konu olan Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Düden Çayı raporu kamuoyu ile paylaşılmalıdır.
•    Düden Çayının özellikle durağan bölgelerinde sıcaklıkla birlikte yosunlaşmanın arttığı gözlenmektedir. Müdahale edilmezse ötrafikasyonla birlikte sucul ekosistemin tahrip olacağı, koku, dip çamuru ve vektörel sorunların baş göstereceği görülmektedir. Sorumlu olan kurulumlar tarafından temizliğinin düzenli olarak yapılması ivedi önem arz etmektedir.
•    Geç kalınmış olsa da İlgili kurumların kendi sorumluluk ve görev alanları dahilinde olan çalışmalarını ortaya koyacakları, bilgi alışverişini sağlayacakları düden çayı izleme ve koruma komisyonu oluşturulmalıdır.
•    Komisyon kısa, orta ve uzun vadede Düden Çayını kalıcı olacak kurtaracak önlemleri belirlemeli ve en kısa sürede hayata geçirmelidir.
•    Komisyonda kurumlar arası görev dağılımı (denetim, numune alımı, analiz, dere temizliği biyolojik çeşitlilik araştırması gibi) belirlenmelidir. Sonuçlar online ortamda halkın erişebileceği şeffaflıkta paylaşılmalıdır.
•    Düden Şelalesi'nin ve kırkgöz kaynakları sisteminin etkilendiği beslenme alanı yaklaşık 1700- 2000 kilometrekare bir alandır. Bu alanlara atılan bütün atıklar ergeç yeraltı suyuna karışacak ve kentte yaşam sağlayan kırkgöz kaynakları sistemi şelaleleri ve yeraltı suyunu iletecektir. 1700-2000 km2 alanın tamamı koruma ve denetim altına alınmalıdır.
•    Antalya kenti mutlak koruma alanları üzerine kurulu bir kent bunun için Kent merkezine yapılan tüm sanayi tesisleri denetim altına alınmalı bu durum göz önünde bulundurulmalı ve gerekirse bu tesisler kent merkezi dışına taşınmalıdır.

Marmara denizinde yaşanan müsilajın hepimize ders olması Antalya’mızın böyle bir sorunla karşı karşıya gelmemesi için Antalya Valiliğimizi, Antalya Büyükşehir Belediyemizi, ASAT’ ı ve bağlı tüm Kurum ve Kuruluşlarımızı göreve çağırıyoruz" ifadelerine yer verdi.

ANTALYA MESLEK ODALARI EŞGÜDÜM KURULU

Antalya Barosu    Makine Müh. Odası Antalya Şubesi    Antalya Tabip Odası,
Gıda Müh. Odası Antalya Şubesi    Elektrik Müh. OdasıAntalya Şubesi    Harita Müh. Odası Antalya Şubesi
Kimya Müh. Odası Antalya İl Tem.    Mimarlar Odası Antalya Şubesi    Jeoloji Müh. Odası Antalya Şubesi
Antalya Veteriner Hekimleri Odası,    Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi    Maden Müh. Odası Antalya Şubesi
Ziraat Müh. Odası Antalya Şubesi    Jeofizik Müh. Odası Antalya Şubesi    Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi
İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi    Antalya SMMM Odası,    Gemi Mühendisleri Odası Antalya Şubesi
Peyzaj Mimarları OdasıAntalya Şubesi    Orman Müh. Odası Antalya Şubesi    İç Mimarlar Odası Antalya Şubesi
Antalya Diş Hekimleri Odası,    Antalya Eczacılar Odası,