GÜLVEREN´DE ÖRNEK DÖNÜŞÜM
Kepez Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi´ne ilk kazma vuruldu.
Tarih: 10.2.2020 18:17:31/ 40143okunma / 0yorum

Kepez Belediyesi´nin en büyük projelerinden biri olan Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi başladı. Şeffaflık ilkesi ile gerçekleştirilen ihalenin ardından Başkan Tütüncü´nün, yüklenici firmaya yer tesliminde bulunması ile Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi´ne ilk kazma vuruldu.

Kepez´in Gülveren Mahallesi´ndeki tarihi dönüşümün ikinci adımı da atıldı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, şeffaflık ilkesiyle yapılan ihale sürecinin ardından, yüklenici firma Pınarlar İş Ortaklığı temsilcisi İbrahim Sert´e yer tesliminde bulundu. Gülveren Mahallesi´nde gerçekleşen yer teslimi sırasında konuşan Başkan Tütüncü, tarihi bir ana tanıklık edildiğini söyledi.

Hafta başında yüklenici firma ile protokol imzalanmasıyla, kentsel dönüşüm sürecinin başladığını belirten Başkan Tütüncü, “Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi, 2 yıl gibi bir süre içinde tamamlanmış olacak. Buradaki hak sahibi hemşehrilerimizden hiçbir bedel almadan ve inşaat sürecinde de kiralarını ödemek suretiyle onları konut sahibi yapıyoruz.” diye konuştu.

Gülveren´de örnek proje

Gülveren kentsel dönüşümünün aslında gecekondunun modern bir şehre dönüşmesi konusunda örnek bir kentsel dönüşüm modeli olduğunu belirten Başkan Tütüncü, “Parsel bazında küçük küçük metrekarelerle inşaat yapıp, kenti bir beton dokusu haline dönüştüren kentsel dönüşüm mantığından artık hızla uzaklaşılması gerektiği kanaatindeyiz. Parsel bazında değil, ada bazında daha büyük parseller bazında kentsel dönüşüm modelleri artık eskiyen konut stokuna son derece iyi gelecek bir model...

Biz Kepez Belediyesi olarak son 6,7 yılda bu kentsel dönüşüm modelini hemşehrilerimize benimsetme, onlara bu kentsel dönüşüm modelinin artık çağın ihtiyaçlarına uygun kentsel dönüşüm modeli olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Bundan evvel Yeni Emek mahallesinde yaptığımız kentsel dönüşümün mantığında da bu vardı. Yine aynı şekilde Masa Dağı eteklerini kapsayan 8 mahallede de hayata geçirmeye çalıştığımız kentsel dönüşüm modeli de budur. Gülveren´de de hayata geçirmeye çalıştığımız kentsel dönüşüm modeli de bunun ta kendisidir.”dedi.

Yeni Emek ve Masa Dağı´nda da aynı model

 “Burada parsel bazında bir kentsel dönüşüm öngörseydik, daha önce yapılanları takip etseydik, ortaya küçücük binalar çıkacaktı.” diyerek sözlerine devam eden Başkan Tütüncü, “O küçücük binalarda bazı hak sahiplerinin 1 daire edecek kadar metre kareye sahip olamadıkları bir manzarayla, dolayısıyla hemşehrilerimizin kentsel dönüşümden bekledikleri tatmini ortaya çıkaramayan bir modelle onları karşı karşıya bırakacaktık.

Bununla beraber kentsel dönüşümün mantığına ve ruhuna çok uygun olmayan modeli burada ortaya koymuş olacaktık. Bu ne şehircilik bakımından beklentileri, ne de burada hak sahiplerinin beklentilerini karşılayacaktı. Yeni Emek´deki model neyse, aslında buradaki model de onun bir benzeri. Şimdi Masa Dağı´nın 8 mahallesinde hayata geçirmeye çalıştığımız kentsel dönüşüm modeli de bu.”

Derenin kuşunu, derenin taşıyla vurma

Gülveren kentsel dönüşümünün bir başka özelliği olduğuna da değinen Başkan Tütüncü, “Belediyemize ait bir ticari parsel bulunmaktaydı. Bu ticari parselin üzerine artı bir değer getirmek suretiyle buradaki gecekonducu hak sahibi hemşerilerimizin binalarını inşa edecek bir finans meydana getirilmiştir. Dolayısıyla bu yöntemin akıllardaki ismi; derenin kuşunu, derenin taşıyla vurma modelidir. Biz belediye olarak burada bir ekonomik değer meydana getirdik.

O ekonomik değeri de belediye kasasını, belediye kesesine yük olmayacak şekilde hemşerilerimizin bu kentsel dönüşüm projesinde kullanılmak üzere çok önemli bir kaynak haline getirmek suretiyle bu kentsel dönüşümün fonlamasını aslında oradan yapıyoruz. Bu da çok önemli bir modeldir. Demek ki biz; geniş çapta bölgesel kentsel dönüşüm projelerinde ekonomik bir değeri belediye olarak üretebilir ve o ürettiğimiz değerle de kentsel dönüşüm fonlaya biliriz.

Gülveren kentsel dönüşümünün diğer önemli bir hususu da;  buranın bütün aşamaları kamuoyunun gözlerinin önünde, tam bir şeffaflık ve açıklıkla ve hesap verilebilirlikle oluşturulmuştur. Burada 6 yıllık süreçte ne yapılmak istenmişse halkın gözünün önünde yapılmıştır. İhaleyle ilgi süreçte son derece şeffaflık ilkesiyle yapılmıştır. “diye konuştu.

Hemşehrilerimizin mutluluğu için çalışıyoruz

Tütüncü, ihaleyi alan yüklenici firmanın Antalyalı bir firma olmasının da il ekonomisine katkısı açısında önemli olduğuna da değindi. Kepez Belediyesi´nin yüklenici firma ile el ele vererek, Gülveren´deki hemşehrilerinin mutluluğu için çalışacağına da değinen Başkan Tütüncü, projenin 7 Şubat 2022 tarihinde tamamlanacağını ve bu süreçte hak sahiplerine de kiraların tıkır tıkır verileceğini söyledi.

Başkan Tütüncü konuşmasının ardından Pınarlar İş Ortaklığı temsilcisi İbrahim Sert´e işyeri teslim tutanağını teslim etti. İbrahim Sert´de “İnşallah kısa zamanda Gülveren´i hak sahiplerine kazasız ve belasız telim etmeyi düşünüyoruz. Allah´ım bizleri utandırmasın” dedi.  Konuşmaların ardından Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi´nin startını veren ilk kazma vuruldu.

Gülveren Projesi  

İhalesi, ‘konut yapımı karşılığında arsa satışı´ modeli şeklinde kapalı teklif ve açık artırma yöntemiyle gerçekleşen Gülveren kentsel dönüşüm projesi, 65 bin 911 m2 alanda yaklaşık 160 gecekonduyu ve 135 hak sahibini kapsıyor. Proje kapsamında 12 katlı 6 bloktan oluşan 320 daire inşa edilerek, hak sahiplerine verilecek. Proje ile hak sahiplerine konforlu, modern, sosyal tesis imkânlarının olduğu konutlarda yaşama imkânı sunulacak. Proje ile kültür merkezi, kütüphane, spor alanları ve yeni yeşil alanlar da kazandırılacak.

Anahtar Kelimeler: GÜLVEREN ÖRNEK DÖNÜŞÜM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ULAŞIM PERSONELİNE EĞİTİM
ULAŞIM PERSONELİNE EĞİTİM
Ulaşım personeline toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi verildi
BÖCEK´TEN SAHİL AÇIKLAMASI
BÖCEK´TEN SAHİL AÇIKLAMASI
ABB Başkanı Böcek, ‘Tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyacağız”
ŞAFAK MAHALLESİ GÜZELLEŞİYOR
ŞAFAK MAHALLESİ GÜZELLEŞİYOR
Başkan Hakan Tütüncü, dört başı mamur güzel bir Şafak Mahallesi için çalıştıklarını söyledi.
BAŞKAN TÜTÜNCÜ LÖSEV´DE
BAŞKAN TÜTÜNCÜ LÖSEV´DE
Hızla büyüyen LÖSEV gönüllü toplantısına Başkan Hakan Tütüncü de katıldı
BÖCEK ELAZIĞ EKİBİNE PLAKET VERDİ
BÖCEK ELAZIĞ EKİBİNE PLAKET VERDİ
ABB Başkanı Böcek Elazığ´da görev alan ekibe plaket takdim etti
TÜTÜNCÜ´DEN ANLAMLI ZİYARETLER
TÜTÜNCÜ´DEN ANLAMLI ZİYARETLER
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü depremi yaşayan illerin derneklerine taziye ziyareti yaptı
MECLİSTEN ESEN´E YURT DESTEĞİ
MECLİSTEN ESEN´E YURT DESTEĞİ
Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen ‘yurt´ için tam destek aldı
KEPEZ´DE CADDELERE MAKYAJ
KEPEZ´DE CADDELERE MAKYAJ
Kepez Belediyesi, Şafak Mahallesi´nde 2012 yılında açtığı Ahmet Hamdi Akseki Caddesi´nin üst yapısını yeniliyor. Başkan Hakan Tütüncü, yenileme çalışmasıyla caddeyi alımlı ve görkemli hale getireceklerini söyledi. Bölgesine değer kazandıran ve ulaşımı kolaylaştıran Ahmet Hamdi Akseki Caddesi, mülkiyet sorunlarından dolayı uzun yıllar ulaşıma açılamamıştı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü döneminde mülkiyet sorunlarının çözülmesinden sonra Fen İşleri Müdürlüğü, bu caddenin yapımını 2012´de başlatmıştı. O yıl içerisinde yapımı tamamlanan 30 metre genişliğinde, 1200 metre uzunluğundaki yol soğuk asfaltla kaplanmış ve yolun orta refüjü, yağmur suyu drenajı ve kaldırımı da yapılmıştı. Akdeniz Sanayi Sitesi´ne ulaşımı sağlayan 75. Yıl Caddesi ile 4282 Sokak´ı birbirine bağlayan yeni yol, çevresindeki parsellere konut yapımını hızlandırmıştı. Tütüncü Şafak Mahallesi´nde Kepez Belediyesi Meclisi de, 2014´te aldığı kararla bölgedeki ulaşımı rahatlatan bu caddeye Ahmet Hamdi Akseki´nin ismini vermişti. Geçtiğimiz günlerde Şafak Mahallesi´ni ziyaret eden Başkan Hakan Tütüncü de Ahmet Hamdi Akseki Caddesi´nin üst yapısını yenileyeceklerinin müjdesini vermişti. Caddede, Mahalle Muhtarı Metin Şimşek´le incelemelerde bulunan Başkan Tütüncü, yaptığı açıklamada caddenin dönemlerinde mülkiyet sorunlarını çözerek açtıkları önemli ve özel bir bağlantı yolu olduğunu söyledi. “Alımlı ve görkemli bir cadde olacak” Caddenin, Akdeniz Sanayi Sitesi´ni, çevre yollarına ulaşımı sağlayan 75 yıl Bulvarı´na bağlandığını belirten Tütüncü, açıklamasında şunları kaydetti: “Ahmet Hamdi Akseki Caddesi, Şafak Mahallesi´ne değer de kazandırdı. Bu cadde açılalı 8 yıl oldu. 8 yıl içerisinde o yolun çevresi yeni binalarla doldu. Şimdi Ahmet Hamdi Akseki Caddesi´nin baştan aşağıya yenileceğiz. Caddenin sıcak asfaltını Mart ayına kadar tamamlayacağız. Refüjünü, kaldırımını daha düzgün hale getireceğiz. Işıklandırmasıyla da özel bir cadde haline gelecek. Ahmet Hamdi Akseki Caddesi, diğer caddelerimizde kadar alımlı, görkemli bir cadde olacak.” Ahmet Hamdi Akseki adına kitabe Caddeye çok özel bir isim verdiklerine işaret eden Başkan Hakan Tütüncü, “. Ahmet Hamdi Akseki çok önemli bir değerimiz. Bu güzel Antalya şehrinin yetiştirdiği çok önemli büyüklerimizden birisi olan Ahmet Hamdi Akseki´nin hatırasını Şafak Mahallesi´nde yaşatmış olacağız. Ahmet Hamdi Akseki adına özel bir kitabeyi caddeye yerleştireceğiz.” İfadesini kullandı.
BAŞKAN BÖCEK MİSAFİR AĞIRLADI
BAŞKAN BÖCEK MİSAFİR AĞIRLADI
İtalyan Başkonsolos Giorgio´dan Başkan Böcek´i ziyaret etti
DÖNÜŞÜM İÇİN NOTER PROTOKOLÜ
DÖNÜŞÜM İÇİN NOTER PROTOKOLÜ
Kepez Belediyesi Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi için noter protokolü imzaladı
BÜYÜKŞEHİR´DEN ÖNEMLİ ÇALIŞTAY
BÜYÜKŞEHİR´DEN ÖNEMLİ ÇALIŞTAY
Antalya Büyükşehir Belediyesi´nde Marka Şehir Çalıştayı yapıldı
TÜTÜNCÜ´DEN ŞAFAK´A İKİ MÜJDE
TÜTÜNCÜ´DEN ŞAFAK´A İKİ MÜJDE
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, "Şafak Mahallesi´ne, taziye evi ve kurs merkezi açıyoruz" dedi
ANTALYA OSB´DEN AFYON ZİYARETİ
ANTALYA OSB´DEN AFYON ZİYARETİ
Antalya OSB Başkanı Ali Bahar ve ekibi Afyon´daki OSB´leri ziyaret etti
KONYAALTI´NDA ENGELSİZ HAYAT
KONYAALTI´NDA ENGELSİZ HAYAT
Konyaaltı Belediyesi engelli bireylere ulaşım kolaylığı sağlıyor
GÜLLÜK CADDESİNDE İŞLEM TAMAM
GÜLLÜK CADDESİNDE İŞLEM TAMAM
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Güllük Caddesi asfaltında ikinci etabı da tamamladı
MÜFTÜLÜK TIRLARI YOLA ÇIKTI
MÜFTÜLÜK TIRLARI YOLA ÇIKTI
Antalya İl Müftülüğü´nün yardım tırları Elazığ ve Malatya için yola çıktı
´DEVLETİMİZ MİLLETİMİZİN EMRİNDEDİR´
´DEVLETİMİZ MİLLETİMİZİN EMRİNDEDİR´
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü; “Devletimiz milletimizin emrindedir” dedi
ESEN´DEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
ESEN´DEN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen´den ‘hayırlı olsun´ ziyareti
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.0824
EURO
6.5654
Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür…

Hz. Muhammed
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
21 Şubat 2020 Cuma