ÜNİVERSİTE VE SANAYİ ORTAK PROJE ÜRETECEK
ÜNİVERSİTE VE SANAYİ ORTAK PROJE ÜRETECEK
Antalya OSB Teknopark ile Antalya Bilim Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Antalya Organize Sanayi Bölgesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi İşletim A.Ş. (AOSB Teknopark) ile Antalya Bilim Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (ABÜ TTO) arasında iş birliği protokolü imzalandı. Antalya OSB Teknoloji Geliştirme Bölgesi İşletim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar ve Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek´in imzaladığı protokol kapsamında üniversite sanayi işbirliğine dayalı proje faaliyetleri, eşleştirme, girişimcilik ve şirketleşme konularında karşılıklı görüş alışverişinde bulunulup ortak faaliyet ve etkinlikler ile kurumsal yetkinliklerin artması sağlanacak. ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİNE KATKI Protokolün imza töreni, Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü İdari Hizmet Binasında gerçekleşti. İmzalanan protokolün üniversite-sanayi iş birliğine sağlayacağı katkılar hakkında bilgiler veren Antalya OSB İşletim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, “Protokol ile taraflar arasındaki işbirliği ve bilgi paylaşımı artmakla kalmayacak, üniversite-sanayi iş birliğini daha verimli hale getirecek faaliyetler yürütülecektir. En önemlisi ise üniversite öğrencilerinin ve araştırmacıların Bölgemiz firmaları ile etkileşime geçip iş hayatına entegre olabilen projeler geliştirebilmeleri sağlanacaktır. Akademik birikimin üretim hattına doğrudan yansımasına vesile olacak bu uygulama, Bölgemizde gerçekleştirmek istediğimiz teknolojik dönüşümün nitelik ve niceliğine artı bir değer katacaktır” dedi. SANAYİNİN HİZMETİNDEYİZ Tarafların teknogirişim kültürünün geliştirilmesine ve teknoloji transferi faaliyetleri konusunda karşılıklı faydanın çoğaltılmasına önemli katkılar sunacağını aktaran Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, üniversite-sanayi iş birliğinde yeni ve başarılı modellerin birlikte tasarlanacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yüksek ayrıca, Antalya Bilim Üniversitesi´nin kaynaklarıyla birlikte sanayinin hizmetinde olduğunu söyledi.
GUATR HASTALIĞINA DİKKAT
GUATR HASTALIĞINA DİKKAT
Prof. Dr. Alihan Gürkan, guatr hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.
KEPEZ´DEN ÖRNEK ÇALIŞMA
KEPEZ´DEN ÖRNEK ÇALIŞMA
Kepez Belediyesi, kompost çalışmalarına start verdi.
İSTANBUL´DA HEPATİT-C TOPLANTISI
C ile mücadele için AKHB, STK ve hemkimler bir araya geldi.
Tarih: 28.6.2019 17:47:44/ 38864okunma / 0yorum

Karaciğer hastalığı tedavisinin Avrupa´da en yüksek standartlara ulaşması için çalışmalarını sürdüren Avrupa Karaciğer Hastaları Birliği (ELPA-European Liver Patients´ Association), kan yoluyla bulaşan ve erken teşhis edilmezse siroz ve ölümle sonuçlanabilen hepatit C hastalığını tüm yönleriyle ele almak üzere özel bir toplantı serisi düzenledi. Toplantıya Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN), Pozitif Yaşam Derneği, Bağımsız Yaşam Derneği, Talasemi Dayanışma Derneği gibi kuruluşlardan temsilciler ile hekim derneği üyeleri, vakıf temsilcileri ve Adalet Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası İlaç Daire Başkanlığı, İstanbul Barosu Sağlık Hukuku Merkezi, Yeşilay, Kızılay ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri katıldı.

Toplantıda hepatit C ile mücadele için global hedefler, ülkemizde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Türkiye Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programı kapsamında gerçekleştirilen farkındalık, virüs bulaşının engellenmesi ve hastalık yükünün azaltılması konusundaki çalışmalar değerlendirildi. Multidisipliner yaklaşım için gereken adımlara yönelik fikir paylaşımında bulunulan toplantıda başarılı uygulamaların örnek alınması ve yaygınlaştırılması amacıyla Avrupa ülkeleri arasında iş birliği sağlanması amaçlandı.

“Viral hepatitle mücadelede sivil toplumun rolü çok önemli”

ELPA@Home Programı toplantısını İstanbul´da düzenleyen Hepatitle Yaşam Derneği (HEPYAŞAM) Başkanı Hilal Ünalmış Duda, “Viral hepatitlerin toplum sağlığı açısından oluşturduğu sorunun ortadan kaldırılmasında; önleme çalışmaları ve mahkumlar, uyuşturucu madde bağımlıları ve göçmenler gibi yüksek riskli gruplar için taramalar ve tedavinin yaygınlaştırılması en önemli başlıklardır” dedi. Toplantının ilk gününe, hepatit C ile mücadelede karşılaşılan güçlükleri anlatmak ve hastaların sesi olmak için hasta dernekleri ile bir araya geldiklerini belirten Duda, “ELPA´nın Türkiye´ye gelmesi, hepatit C ile mücadelede hasta ve hasta yakınlarının karşılaşabileceği sorunları tekrardan gündeme getirmemize fırsat oldu” dedi. Bunlara ek olarak, hastalık yönetimini kolaylaştırmak ve hastaların teşhisi için hastane kayıt sistemlerine erken uyarı sistemlerinin entegre edilmesi, bunlar aracılığıyla tüm branşlarda anti-HCV testi sonucu pozitif olan hastaların bir enfeksiyon ya da gastroenteroloji hekimine yönlendirilmesi önerilmelidir” diye ekledi.

“Konu ile ilgili paydaşları aksiyona davet ediyoruz”

Toplantıda ELPA Proje Yöneticisi Julio Burman da ELPA@Home programı hakkında bilgi verdi. Burman konuşmasında şu açıklamalarda bulundu: “DSÖ raporuna göre dünyada 71 milyon kişide kronik hepatit C enfeksiyonu olduğu tahmin ediliyor. Aynı rapora göre 2015 yılında 1 milyon 340 bin kişi viral hepatitlere bağlı gelişen siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. 2016 yılında, 2030 yılına kadar yeni viral hepatit vakalarında %90 ve viral hepaitilere bağlı ölümlerde %65 azalma sağlamayı hedefleyen DSÖ Global Sağlık Stratejisi hazırlanmış ve Türkiye´nin de yer aldığı 69. Dünya Sağlık Asamblesi´nde oy birliğiyle kabul edilmiştir. Türkiye´de hepatit C hastalığının ortadan kaldırılmasına yönelik önemli adımların atıldığını görmek mutluluk verici” dedi. 2 günlük toplantının sonucunda, mevcut ulusal programın etkin şekilde hayata geçirilmesi ve aksiyonların takibi için öneriler ele alındı ve risk gruplarına yönelik bilinçlendirme çalışmarının sürekliliğine dikkat çekildi. Burman, “İlgili paydaşların, önerileri ve atılan adımları düzenli olarak değerlendirerek sonuçlarını takip etmeleri gerekiyor” dedi.

“Teşhis edilmiş ancak tedaviye ulaşamamış kişilerde (kayıp hastalarda) farkındalığın artırılması ve tedaviye erişiminin sağlanması önemli”

Toplantıda konuşma yapan Viral Hepatitle Savaşım Derneği´nden Prof. Dr. Fehmi Tabak ise Türkiye´deki nüfusun %0,5 ile %1´inin hepatit C virüsü taşıdığına dikkat çekti. Prof. Dr. Tabak, “Türkiye, viral hepatit ile ilgili ulusal önleme ve kontrol programı ile halk sağlığı açısından çok büyük ve önemli bir adım atmıştır. 2018-2023 yıllarına yönelik program sayesinde, viral hepatitlere karşı ülkemizdeki mücadele daha planlı, daha ölçülebilir ve daha izlenebilir hâle gelmiştir” dedi. Ülkemizde 2012-2016 yılları arasında gerçekleştirilen karaciğer nakillerinin yarısından fazlasını, viral hepatitlere bağlı karaciğer yetmezliklerinin oluşturduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tabak, “Hastalığın ileri evrelere kadar genelde belirti vermeden sessiz seyretmesi nedeniyle çoğunlukla tesadüfi olarak tanı alan hastaların, bir an önce tedaviye yönlendirilmesi; yüksek bulaş riski taşıyan grupların da tespit edilip değerlendirilmesi ve süreç boyunca düzenli takibinin yapılması sağlanmalıdır. Özellikle “kayıp hasta” diye tabir ettiğimiz hasta grubunun tedaviye erişimi için hastanelerde geçmiş tarihlere dönük olarak labaratuvar verilerinin viral hepatitlere yönelik analiz edilmesi önemlidir. Bu gibi bilimsel çalışmaların ülke geneline yayılması adına insan kaynağı desteği de gerekmektedir” dedi.

ELPA@Home Programı´nın en önemli amaçları arasında, 2030 yılına kadar viral hepatitlerin yok edilmesine yönelik DSÖ hedeflerini desteklemek yer alıyor. Program, ELPA üyesi hasta derneklerinin kendi ülkelerinde bu amaca yönelik faaliyetlerini geliştirmeyi hedeflerken; sivil toplum örgütleri, karar vericiler, hekimler, hastalar ve medya ile bir araya gelerek ihtiyaca yönelik çalışmalar yapılmasını da teşvik ediyor.

ELPA@Home Toplantısı, araştırmaya dayalı global biyofarma şirketi AbbVie, Inc. tarafından koşulsuz desteklenmiştir.

Avrupa Karaciğer Hastaları Birliği (ELPA) Hakkında

ELPA, Avrupa´daki karaciğer hasta gruplarının arasında farklı ülkelerde benimsenen çeşitli yaklaşımlarla ilgili deneyimlerini paylaşma arzusu ile ortaya çıkmıştır. 14 Nisan 2005 tarihinde European Association for the Study of the Liver (Avrupa Karaciğer Araştırmaları Birliği) yıllık konferansında Paris´te resmi olarak kurulmuş olup, şu anda 23 ülkeden 28 üyesi bulunmaktadır. ELPA; karaciğer hastalarını desteklemek, karaciğer hastalıklarına dikkat çekerek farkındalığın artmasını ve hastalığın önlenmesini teşvik etmek, karaciğer hastalığının önemini vurgulamak ve Avrupa´da tedavi ve bakımın en yüksek standartlara uyumunu sağlamak için kurulmuştur. ELPA´nın vizyonu, karaciğer hastalarına zamanında tanı konulması ve hastaların en iyi bakım standardına eşit erişime sahip olmasıdır. Nihai hedefi, karaciğer hastalıklarının olmadığı bir toplum sağlamaktır. Daha fazla bilgi için www.elpa-info.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: İSTANBUL HEPATİT TOPLANTISI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GUATR HASTALIĞINA DİKKAT
GUATR HASTALIĞINA DİKKAT
Prof. Dr. Alihan Gürkan, guatr hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.
ANTALYA´DAN SAĞLIK KONGRESİ
ANTALYA´DAN SAĞLIK KONGRESİ
Aile Hekimleri Kongresi (AHEKON) Antalya´da gerçekleştiriliyor
ZATÜRREDEN KORUNMAK İÇİN 7 KURAL
ZATÜRREDEN KORUNMAK İÇİN 7 KURAL
Uz. Dr. Mehmet Parlak, “12 Kasım Dünya Zatürre Günü” nedeniyle açıklamalarda bulundu
TANSİYON VE ŞEKERE DİKKAT EDİN
TANSİYON VE ŞEKERE DİKKAT EDİN
Şeker ve yüksek tansiyon hastaları yılda bir muayene olmalı
ORGAN BAĞIŞINDA BİLİNMEYENLER
ORGAN BAĞIŞINDA BİLİNMEYENLER
Organ bağışıyla ilgili bilinmeyenleri uzmanı anlattı. Detaylar haberimizde
EVLATLARINA TEKRAR CAN OLDULAR
EVLATLARINA TEKRAR CAN OLDULAR
Aynı hafta içinde üç anne evladına tekrar can oldu. Dikkat, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası
ORGAN BAĞIŞLA HAYAT KURTAR
ORGAN BAĞIŞLA HAYAT KURTAR
Dikkat, bu efsaneler organ bağışından uzaklaştırıyor
ANNE BABALAR DİKKAT
ANNE BABALAR DİKKAT
´Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları´ndan korunmanın yollarını uzmanı anlatıyor
REFLÜ HASTALIĞININ ALTI NEDENİ
REFLÜ HASTALIĞININ ALTI NEDENİ
Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Özel “İnsanların yüzde 36´sı geceleri reflü belirtilerini yaşıyor´ dedi
ACI BİBERİN 5 ÖNEMLİ FAYDASI
ACI BİBERİN 5 ÖNEMLİ FAYDASI
Günde 2 adet kırmızı biber tüketmek sağlık veriyor!
DÜNYA OBEZİTEYLE MÜCADELE EDİYOR
DÜNYA OBEZİTEYLE MÜCADELE EDİYOR
Dünyada kilolu veya obez kişi sayısının son 30 yılda 857 milyondan 2,1 milyara yükseldi
GÖRÜLME ORANI ARTIYOR AMA
GÖRÜLME ORANI ARTIYOR AMA
Karaciğer ve Pankreas kanserlerinin tedavisinde umut veren gelişmeler yaşanıyor
BEL AĞRISI OLANLAR DİKKAT
BEL AĞRISI OLANLAR DİKKAT
Bel ağrısı şiddetli olduğu ve uzun sürdüğü zaman yaşam kalitesini düşürüyor
KARACİĞER NAKLİNDE TÜRKİYE FARKI
KARACİĞER NAKLİNDE TÜRKİYE FARKI
Geriye sayımı durduracak tek yöntem organ bağışı. Onların bekleme lüksü yok
ŞİMDİ GRİP AŞISI OLMA VAKTİ
ŞİMDİ GRİP AŞISI OLMA VAKTİ
Havalar soğumaya, enfeksiyonlar kendini göstermeye başladı. Şimdi grip aşısı zamanı
MEME KANSERİ NASIL ÖNLENİR?
MEME KANSERİ NASIL ÖNLENİR?
´Meme Kanseri´ hakkında bilinmesi gerekenleri uzmanı açıklıyor
İDRAR YOLU DEYİP GEÇMEYİN
İDRAR YOLU DEYİP GEÇMEYİN
İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı bilmeniz gereken dokuz altın kural
MEME KANSERİNE DİKKAT
MEME KANSERİNE DİKKAT
Meme kanserine karşı harekete geçmek için 8 nedeni uzmanı açıkladı
KALP SAĞLIĞINIZ İÇİN 5 ALTIN ÖNERİ
KALP SAĞLIĞINIZ İÇİN 5 ALTIN ÖNERİ
Kalp hastalıkları tüm dünyada, yılda yaklaşık 17 milyon kişinin yaşamını kaybetmesine neden oluyor.
SAĞLIK İÇİM B12 TÜKETİN
SAĞLIK İÇİM B12 TÜKETİN
Uzmanlar uyarıyor, sağlıklı bir hayat için B12 tüketimi şart
OFİSTE SAĞLIĞIN 6 PÜF NOKTASI
OFİSTE SAĞLIĞIN 6 PÜF NOKTASI
Doç. Dr. Arel Gereli, çalışırken alabileceğiniz 6 etkili önlemi anlattı
SOLUNUM HASTALIKLARINA DİKKAT
SOLUNUM HASTALIKLARINA DİKKAT
Solunum hastalıkları ortaya çıkmadan önce önlenebilir. Nasıl mı? Uzmanından altın öneriler
ANNE BABALAR DİKKAT
ANNE BABALAR DİKKAT
Anne babalar dikkat, çocuğunuz huzursuz bacak sendromu yaşıyor olabilir
GRİPTEN KORUNMANIN YOLLARI
GRİPTEN KORUNMANIN YOLLARI
Doç. Dr. Elif Hakko, “Grip virüsü 7 güne kadar bulaşıcı olabiliyor.
Savaş eri, Allah için nefsi ile savaşandır.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
DOLAR
5.6919
EURO
6.2979
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
22 Kasım 2019 Cuma