KARACİĞER NAKLİNDE TÜRKİYE FARKI
Geriye sayımı durduracak tek yöntem organ bağışı. Onların bekleme lüksü yok
Tarih: 16.10.2019 17:36:46/ 38024okunma / 0yorum

Karaciğer fonksiyonunu yitirince tek bir tedavi seçeneği kalıyor; o da organ nakli! Kısa sürede nakil olmazsa birçok hasta kısa sürede hayatını kaybediyor. Oysa böbrek bağışı bekleyen hastalarda, diyaliz gibi “köprü tedavi” denilen ve bekleme süresini uzatan bir yöntem var. Bu nedenle böbrek nakli bekleme listesi uzayıp giderken, karaciğer hastalarının sayısı hep aynı kalıyor. İstatistikler de bu iki grup arasındaki oranı çarpıcı şekilde gösteriyor; Türkiye´de kadavra organ bağışı listesine yazılıp bekleyen 23 bin böbrek, 2 bin 200 karaciğer hastası var. Kısacası; karaciğer hastaları zamanla yarışıyor. Bu yarışta yeterli bağış yapılmadığı için hastalar yaşamla ölüm arasındaki ince çizgide yaşıyor. Oysa Türkiye´de yılda 1200 civarında beyin ölümü tespit edilirken sadece 4 kişiden birinin organları bağışlanıyor. Oysa beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerin tamamının organları bağışlansa, insanlar hem bekleme listesinde hayatını kaybetmeyecek hem de ne böbrek ne de karaciğer için canlı vericiye ihtiyaç olacak.

Hal böyle olunca bilim insanları da kadavradan bağışın artması, dolayısıyla daha fazla hastaya ulaşılması ve karaciğer naklinde deneyimlerini paylaşmak, yeni araştırma sonuçlarını aktarmak için sıkça toplantılar düzenliyor. Geçtiğimiz günlerde dünyanın önde gelen uzmanları bu kez “Acıbadem Organ Nakli Sempozyumu”nda bir araya gelerek “karaciğer nakli” konusunu her yönüyle masaya yatırdı. Acıbadem Üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü´nde gerçekleştirilen sempozyumda uzmanlar organ bağışı ve karaciğer nakli konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Yılda bin 600 civarında karaciğer nakli yapılıyor

Türkiye´de yılda ortalama bin 600 civarında karaciğer nakli yapılıyor; bu naklin 400´ü kadavradan, geri kalan bin 200‘ü ise canlı vericiden oluyor. Oysa zamanla yarışarak kadavradan bağış bekleyenlerin sayısı 2 bin 200. “Gönül isterdi ki bu nakillerin çoğu kadavradan olsun” diyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Remzi Emiroğlu ülkemizde organ bağışının son derece düşük düzeyde olduğuna dikkat çekerek “Maalesef Türkiye´de organ naklinin yüzde 75 gibi yüksek bir oranı canlı vericiden yapılıyor. Organ bağışında aslında zor olan canlı bağış, çünkü yaşarken herhangi bir sağlık probleminiz olmamasına rağmen, bir yakınınızı kurtarabilmek için ameliyat riski alıyorsunuz. Türkiye´de ameliyatlar çok başarılı yapılsa da, yine de verici olan kişilerde binde bir hayati risk var. İnsanlar yaşarken sevdikleri için bu riski kabul ederlerken, öldükten sonra ise organ bağışına çekimser yaklaşabiliyorlar”

Canlıdan nakil yapan en iyi merkezler Türkiye´de

Günümüzde dünyada canlıdan nakilde en çok nakil yapan ülke, Türkiye. Canlıdan nakil yapan en iyi merkezlerin de yine ülkemizde yer aldığını belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Remzi Emiroğlu “Artık cerrahi ve tıbbi bakım anlamında çok iyi bir yerdeyiz. Eskiden biz yurt dışına giderken, artık dünyanın her bir ülkesinden nakil için Türkiye´ye geliyorlar. Dünyada birçok merkezde yapılamayan zor cerrahiler bizde yapılabiliyor. Dünya´nın en iyi merkezlerinde başarı oranları yüzde 90-92´lerde iken bizde bu oran 93-94´lere yükseliyor”

Bebeklere bile nakil yapılıyor

Türkiye´de karaciğer nakillerinin yüzde 10´luk bir bölümünü çocuklar oluşturuyor. Her yıl yaklaşık 500 çocuk karaciğer nakli beklerken, organ bağışının yetersiz olması nedeniyle ancak 140 ila 150´sine nakil yapılabiliyor. Güzel haber ise pediatrik karaciğer naklinde son derece başarılı sonuçlar elde edilebilmesi. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Remzi Emiroğlu günümüzde cerrahi teknikler ve tıbbi bakımdaki gelişmeler sayesinde çocuklara, hatta bebeklere bile karaciğer nakli yapılabildiğine dikkat çekti. “Henüz birkaç yıl öncesine kadar, bebeklere karaciğer nakli yapabilmek bizim için bir hayaldi” diyen Prof. Dr. Remzi Emiroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Örneğin eskiden 10 kilodan düşük çocukların organ naklinde çok zorlanırdık. Bu nedenle onları büyütmeye, bu sayede mümkün olduğunca zaman kazanmaya çalışırdık. Tabi bu dönemi tamamlayabilen çocuklar da olurdu, maalesef hayatını kaybedenler de. Bugün ise 4- 4.5 kilo ağırlığındaki bebeklere bile rahatlıkla karaciğer nakli yapabiliyoruz. Cerrahi teknik ve tıbbi bakımdaki gelişmelerin yanı sıra bebeklerin karaciğerlerinin küçük olması da nakil şansını yüksek oranda artırıyor, çünkü vericiden alınan çok küçük bir parça bile bebeğe yeterli geliyor. Nakil olmadığı takdirde hayatını kaybedecek olan bu bebekler, naklin ardından hayatlarına çok sağlıklı bir şekilde devam edebiliyorlar”

Çocuklarda zamanlama çok önemli

Çocuk Hastalıkları, Çocuk Gastroenterolojisi Uzmanı Prof. Dr. Vildan Ertekin

söyleşide yaptığı konuşmasında ülkemizde çocukların en sık bilier atrezi, bir başka deyişle doğumsal safra yolu yokluğu nedeniyle karaciğer nakline ihtiyaç duyduklarını belirtti. Bunun yanı sıra metabolik nedenlerde wilson ile birlikte glikojen depo hastalıkları ve diğer nadir görülen metabolizma hastalıklarının ülkemizde akraba evliliklerinin yaygın olması nedeniyle daha sık görüldüğüne dikkat çekenProf. Dr. Vildan Ertekin, “Ayrıca kistik fibrozdan ilaca bağlı toksik etkenlere, mantar ve çatapat zehirlenmesinden tümörlere kadar birçok etken çocuklarda karaciğer nakli gerektirebiliyor” diye konuştu. Prof. Dr. Vildan Ertekin karaciğer yetmezliğinde uygun zamanda karaciğer nakli yapılmazsa çocuklarda büyüme geriliği ve kalıcı problemler oluşabileceği uyarısında bulunarak, “Daha da kötüsü bu çocukların yüzde 90´ı aylar içinde hayatını kaybedebiliyor. Doğru zamanda yapılan karaciğer naklinde ise çocuklar hızla sağlığına kavuşuyor, okuluna devam edebiliyor, ileride evlenip çocuk sahibi olabiliyor” dedi.

Anahtar Kelimeler: KARACİĞER NAKLİNDE TÜRKİYE FARKI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
GUATR HASTALIĞINA DİKKAT
GUATR HASTALIĞINA DİKKAT
Prof. Dr. Alihan Gürkan, guatr hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.
ANTALYA´DAN SAĞLIK KONGRESİ
ANTALYA´DAN SAĞLIK KONGRESİ
Aile Hekimleri Kongresi (AHEKON) Antalya´da gerçekleştiriliyor
ZATÜRREDEN KORUNMAK İÇİN 7 KURAL
ZATÜRREDEN KORUNMAK İÇİN 7 KURAL
Uz. Dr. Mehmet Parlak, “12 Kasım Dünya Zatürre Günü” nedeniyle açıklamalarda bulundu
TANSİYON VE ŞEKERE DİKKAT EDİN
TANSİYON VE ŞEKERE DİKKAT EDİN
Şeker ve yüksek tansiyon hastaları yılda bir muayene olmalı
ORGAN BAĞIŞINDA BİLİNMEYENLER
ORGAN BAĞIŞINDA BİLİNMEYENLER
Organ bağışıyla ilgili bilinmeyenleri uzmanı anlattı. Detaylar haberimizde
EVLATLARINA TEKRAR CAN OLDULAR
EVLATLARINA TEKRAR CAN OLDULAR
Aynı hafta içinde üç anne evladına tekrar can oldu. Dikkat, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası
ORGAN BAĞIŞLA HAYAT KURTAR
ORGAN BAĞIŞLA HAYAT KURTAR
Dikkat, bu efsaneler organ bağışından uzaklaştırıyor
ANNE BABALAR DİKKAT
ANNE BABALAR DİKKAT
´Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları´ndan korunmanın yollarını uzmanı anlatıyor
REFLÜ HASTALIĞININ ALTI NEDENİ
REFLÜ HASTALIĞININ ALTI NEDENİ
Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Özel “İnsanların yüzde 36´sı geceleri reflü belirtilerini yaşıyor´ dedi
ACI BİBERİN 5 ÖNEMLİ FAYDASI
ACI BİBERİN 5 ÖNEMLİ FAYDASI
Günde 2 adet kırmızı biber tüketmek sağlık veriyor!
DÜNYA OBEZİTEYLE MÜCADELE EDİYOR
DÜNYA OBEZİTEYLE MÜCADELE EDİYOR
Dünyada kilolu veya obez kişi sayısının son 30 yılda 857 milyondan 2,1 milyara yükseldi
GÖRÜLME ORANI ARTIYOR AMA
GÖRÜLME ORANI ARTIYOR AMA
Karaciğer ve Pankreas kanserlerinin tedavisinde umut veren gelişmeler yaşanıyor
BEL AĞRISI OLANLAR DİKKAT
BEL AĞRISI OLANLAR DİKKAT
Bel ağrısı şiddetli olduğu ve uzun sürdüğü zaman yaşam kalitesini düşürüyor
ŞİMDİ GRİP AŞISI OLMA VAKTİ
ŞİMDİ GRİP AŞISI OLMA VAKTİ
Havalar soğumaya, enfeksiyonlar kendini göstermeye başladı. Şimdi grip aşısı zamanı
MEME KANSERİ NASIL ÖNLENİR?
MEME KANSERİ NASIL ÖNLENİR?
´Meme Kanseri´ hakkında bilinmesi gerekenleri uzmanı açıklıyor
İDRAR YOLU DEYİP GEÇMEYİN
İDRAR YOLU DEYİP GEÇMEYİN
İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı bilmeniz gereken dokuz altın kural
MEME KANSERİNE DİKKAT
MEME KANSERİNE DİKKAT
Meme kanserine karşı harekete geçmek için 8 nedeni uzmanı açıkladı
KALP SAĞLIĞINIZ İÇİN 5 ALTIN ÖNERİ
KALP SAĞLIĞINIZ İÇİN 5 ALTIN ÖNERİ
Kalp hastalıkları tüm dünyada, yılda yaklaşık 17 milyon kişinin yaşamını kaybetmesine neden oluyor.
Dünyada bir garip veya bir yolcuymuş gibi yaşa

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
DOLAR
5.6896
EURO
6.3047
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
21 Kasım 2019 Perşembe