KEPEZ´DE ÇİFTE AÇILIŞ
Kepez Belediyesi´nin Anadolu uygarlıklarının 84 eserinin yer aldığı MinyaTürk Açık Hava Müzesi ve Simülasyon(sanal gerçeklik) Merkezi törenle hizmete açıldı.
Tarih: 28.2.2019 15:25:35/ 34473okunma / 0yorum

Müzeleri, kültür sanat etkinlikleri ve festivalleriyle Antalya´nın cazibe merkezi haline gelen Dokumapark, 2 yeni esere daha kavuştu. Kepez Belediyesi´nin Anadolu uygarlıklarının 84 eserinin yer aldığı MinyaTürk Açık Hava Müzesi ve Simülasyon Merkezi düzenlenen törenle kapılarını ziyaretçilere araladı. Açılış törenine; Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel,  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, AK Parti İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.  

Menderes´lerden büyük hizmetler

Törenin açılış konuşmasını yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü,  Başbakan Adnan Menderes döneminde ülkede çok önemli hizmetlerin yapıldığına değindi. Dokuma Fabrikası, Antbirlik, Devlet Su İşleri, Aşur Aksu Hastanesi ve sayılamayacak daha birçok hizmetin aslında başvekil Adnan Menderes döneminde memlekete geldiğine değinen Tütüncü, “İşte ! Dokuma Fabrikası da onlardan birisiydi. Dokuma Fabrikasını hatıraları ile yaşatmak için ve geleceğe taşımak için çok büyük bir kararlılık gösterdik, çalıştık, çaba sarf ettik ve Antalya´nın yaşam merkezi haline çevirdik. Günün birinde tarihler yazıldığında Antalya´nın tarihine bakıldığında 2. Menderes dönemi olduğunu göreceksiniz. Oda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel´dir.  Antalya iki Menderes´ten de çok büyük hizmetler gördü. Birinci Menderes´i gönlüne demokrasi şehidi olarak yazdı, 2. Menderes´i de, yeni dönemde de bambaşka bir heyecanla Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Antalyamıza taşıyacaktır.  Adnan Menderes´in mirasının Antalya´ya bambaşka bir yaşam merkezi olarak dönüştürdük. Menderes Türel başkanımızla, buraya yaptığımız hizmetlerin en başında 2015 yılında Antalya´nın, Akdeniz Bölgesinin en büyük bilim merkezini kazandırma konusunda  ortaya koyduğumuz iş birliğiydi. Menderes başkanımız büyük gönüllülükle bize yol verdi. Ve Akdeniz Bölgesinin en büyük Bilim Merkezleri´nden birini  çocuklarımız  ve gençlerimiz için hizmete açıyoruz. Dokuma Fabrikası bilimsel araştırmaların, öğrencilerini bilimsel gelişimini sağlayacak en önemli merkez olacak. Dünya´nın bir çok yerinde o şehre gelen bilim merkezi çekim noktalarıdır. Turistler içinde burası önemli bir çekim merkezi olacak. Antalya için çok önemli bir proje.” dedi.

Semt Müzesi geliyor

Dokumapark´ta çok güzel bir semt müzesini de yakında açacaklarını belirten Tütüncü, “Antalya´nın yakın tarihini dokunarak yaşayacaksınız. 2500 yıllık Antalya tarihinden kesitleri de bura görebileceksiniz. Tıpkı Oyuncak Müzesi gibi hatıralarımıza, gönlümüze bam teline basan çok önemli bir müze olacak. “diye konuştu. Bugün 2 açılışı aynı anda gerçekleştirdiklerine de değinen Tütüncü, “ Büyükşehir Belediye başkanımızın desteği ile MinyaTürk Açık Hava Müzesi´ni açıyoruz. Konyaaltı´ndaki Minicity çok önemli parklardan birisiydi. Burası aynı zamanda Türkiye´nin önemli maket parkalarından birisiydi. Büyükşehir belediye başkanımız Konyaaltı Sahil Projesi çalışmalarına başladıklarında ‘Minicity´nin nakli gündeme geldi. Bizde Dokuma da yaşatalım ve güzelleştirelim diyerek, talepte bulunduk. Bu maketlerin tamamı DokumaParkta sergilenmek üzere hediye edildi. Onarılan ve yenileri eklenen maketler şimdi ise DokumaPark ta bambaşka cazibe merkezi oluyor. BüyükşehirBelediyemize ve başkanımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Simülasyon Merkezi

Diğer açılışın geçmiş dönemdeki vaatlerinden bir olan Simulasyon Merkezi olduğunu belirten Tütüncü, “Yan tarafa yeni bir müştemilat yaptık ve buraya bu merkezimizi kazandırdık. Burada Minyatür Türkiye parkı ile bütünleşecek filmler gösterilecek. Sanal bir gerçeklik sunan bu merkezde havadan Türkiye´ye gezinti yapacağız. Ziyaretçilere, Antalya´nın dört bir tarafını  info merkez gibi tanıtacak gösterimler yapılacak. Ankara, İstanbul ve Bursa gibi tarihi ve turistlik şehirlerini gezebildiğiniz bir sanat gerçeklik ortamı armağan ediyoruz. Bizim temel hedefimiz Antalya´da Kepez de yaşayanlar için önemli bir eğitim merkezi olsun istedik. İstanbul´u görme imkanı olmayan çocuklarımız İstanbul´u, Dünyanın farklı yerlerindeki teknolojik gelişmeleri burada görsünler dedik. Antalya´ya gelen misafirlerimizin Antalya ve Türkiye hakkında bilgiler edindiği önemli bir cazibe merkezi olmasıydı. Oyuncak Müzemizi bir yılda 500 bin ziyaretçi ağırladıysa, bugün açılışını yapacağımız Simülasyon Merkezi de hem eğitime, hem de turizme katkı sağlayacak, önemli bir tesis olacak. “ dedi.

Dokumanın ne başı var, nede sonu

Kepez´e önemli yatırımlar yaptıklarının altını çizen Tütüncü, “Dokumanın ne başı var, nede sonu. Geçtiğimiz gün 123 projemizi açıkladık. Bu projelerin içinde Dokuma´nın halen atıl olan, boşta olan kısımlarına serpiştirmek suretiyle çok farklı bir cazibeyi Antalya için burada oluşturacağız.  Dokuma 2024 yılına geldiğimizde Antalya´nın göz bebeği olacak ve Türkiye´de de eşi benzeri olmayan bir yer olacak. DokumaPark´ta  6 ayrı müze ve 1 bilim müzesi yer alıyor. Ve bunlara sürekli de yenileri eklenecek. Sürekli hayaller kuruyoruz. Menderes Başkanımız, mülkiyet ve imar problemleri başta olmak üzere sosyal gelişmişliğini artırmak için Kepez´e çok büyük destekler verdi. Antalya´nın diğer ilçelerinde olan güzellikler Kepez´de olsun, daha fazlası Kepez de olsun,  çok daha güzel hizmetler Kepez´e yakışır dedi . Onun için çok teşekkür ediyorum.  Yeni dönemde el ele çok daha güzel işleri birlikte  yapacağımız yeni dönemin kapılarını aralıyoruz. Bize verilen her bir oyu helal ettirmek için gece gündüz çalıştık ve çalışıyoruz.” diye konuştu.  

Türel, “Dokumapark halkın parkı”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel´ de DokumaParkı sürekli açan kabak çiçeğine benzetti. Dokumapark´ın halkın parkı olduğunu ve halkın kullanımına sunulduğu için büyük takdir topladığını belirten Türel, Başkan Hakan Tütüncü´ye teşekkür ederek konuşmasına devam etti. Türel ; “Projelerin adına halk koymakla olmuyor. Halka hizmet bizim anlayışımızda halka faydalı olan hizmettir. Halkın içinde olan hizmettir.  Projelerin adına halk koyup halkın kandırıldığı projelerle olmuyor. Antalya´nın trilyonlarını götürmeye çalıştılar, şimdi biz bunların mücadelesini veriyoruz. Bir zamanlar halk kart vardı. Onların halk kartı birkaç yandaşı zengin edecek projelerden başka bir çalışma değildi. Sizler bizleri desteklediniz ve Antalya´yı o halk kart illetinden bizler kurtardık. Şimdi de adında halk, ama içinde halk olmayan projeleri paylaşıyorlar. Antalya´ya halk suyu geliyormuş. Bizim rakip göreve gelirse Antalyalılara piyasa şartlarından ucuz damacana suyu dağıtacakmış. Halkın suyu musluktan akan sudur.  Bunlar göreve geldiklerinde halkın suyu musluk suyunu kirletecekler. Hakan başkanımızın eşi doktor. ‘Biz hastalarımıza, yararlı diye musluktan akan ASAT´ın suyunu tavsiye ediyoruz´ diyor. Bir arada bedava elektrik dediler. Bulana aşk olsun. Biz en ucuz suyu kullanırken, bir geldik en pahalı suyu biz kullanıyoruz. Bedava elektriği bulamadık, birde üstüne en pahalı suyu kullanan il olduk. Şimdi damacana ile su dağıtacaklarına göre Allah korusun bunlar bizim musluktan akan suyu da koruyamayacaklar herhalde.” dedi.  

“Gelsinler halk projesini Dokumapark´ta görsünler”

“Projelerin başına ismen halkı koyanlar, cismen koymayanlar gelsinler halk projesi nasıl olurmuş  Dokumapark´ı gezsinler, görsünler.” diyerek sözlerine devam eden Türel, “ Sahil Antalya´yı da yaparken orayı da halka kapatacaklar diye iftiralarla, yalanlarla bir sürü ithamda bulundular. Bütün halk şimdi orada. “ diye konuştu. Türel, çok büyük bir proje ile inşa edilen  Konyaaltı sahilinin hafta sonu Antalya Fetih Kutlamalarına ev sahipliği yapacağını belirterek, tüm Antalyalıları kutlamalara davet etti. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´nün ufku açık, geniş bir vizyona sahip olduğunun da altını çizen Türel, “Büyükşehir Belediye başkanı olarak bütün başkanların hizmet noktasında benden talepleri olur. Yol, su, kanalizasyon isterler. Hakan başkan benden soba müzesine soba istiyor, Minicity´deki maketleri istiyor, Antalyasporun eski otobüsünü  istiyor. İşte bu güzel vizyonu hitap eder. Diğer belediye başkanlarımız şehrin önce alt yapısını gidermeye çalışıyorlar. Artık Kepezimizde hamdolsun alt yapı sorunu kalmadı. Kepezde eskiden mülkiyet problemleri konuşuluyordu, şimdi konuşulmuyor. Gecekondu istilası konuşuluyordu, şimdi ise kentsel dönüşüm konuşuluyor. “ diye konuştu.

Büyükşehir adayları 77, Kepez´e 123 proje

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, hafta sonu Kepezaltı-Santraldeki 3 bin 200 hak sahibine 6 binin üzerinde tapu dağıtılacağını da müjdeledi. “Biz milletin mutluluğu ile mutlu oluyoruz. Birileri milletin mutluluğu ile mutsuz oluyor” diyerek sözlerine devam eden Türel, “Halkımıza sevinç yaşatmak istemiyorlar. Şimdi tapular dağıtılacak ya, Kepezaltı-Santralde kira yardımı kesilecek diyorlar . Kuyruklu yalan. Amaç yalan dolan halka o tapu sevincini yaşatmamak. Kendileri 2009 da çiklet tapusu dağıttılar. Bu tapuları devlet dağıtıyor, devlet. O mutluluğu biz size yaşatmayacağız. Birileri Büyükşehirde 77 projeyi zor bulmuş. Projelerin yarısı da benim projem. Benim Hakan başkanım, Kepez de 123 proje yapıyor. İşte ! Vizyon farkı bu.  Biz kazandıkça Antalya kazanıyor.   Hakan başkan kazandıkça Kepez kazanıyor. 31 Martta Hakan Tütüncü ile yola devam diyeceğiz. Böyle bir başkanla çalışmak benim için büyük bir gurur ve şanstır. “ dedi. Kurdele kesiminin ardından, MinyaTürk Açık Hava Müzesi´ni gezen heyet, simülasyon gösterisine de katıldı.

84 eser yer alıyor

Dokuma Açık Hava Müzesi, Anadolu uygarlıklarının 84 eserini barındırıyor. Kepez Belediyesi´nin halkın kullanımına açtığı DokumaPark içinde açılan MinyaTürk Açık Hava Müzesi´nde  25´te biri oranında küçültülen seçkin mimari eserler yer alıyor. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´nün, 2. döneminde vaat ettiği 70 projeden biri olan Simülasyon (sanal gerçeklik) Merkezi, 8D sinema salonu olma özelliği taşıyor. Ziyaretçiler, 3D stereo gözlüklerle, hareketli koltuklarda, sis, duman ve su damlacıkları eşliğinde film izlemenin eşsiz keyfi ile tanışacaklar.

Anahtar Kelimeler: KEPEZ ÇİFTE AÇILIŞ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAŞKAN TÜREL; "EVET, KIZLAR DA YAPABİLİR"
BAŞKAN TÜREL; "EVET, KIZLAR DA YAPABİLİR"
Antalya Büyükşehir Belediyesi farkındalık oluşturmak için “Kızlar da Yapabilir/ Girl´s Can Do It” etkinliği düzenliyor.
FETİH KUTLAMALARI NEFES KESECEK
FETİH KUTLAMALARI NEFES KESECEK
Antalya´da fetih coşkusu başlıyor, Diriliş Ertuğrul´un yıldızı Engin Altan Düzyatan ve sanatçı Uğur Işılak şehrimize geliyor
TÜREL ÖDÜLLERİ KİMSEYE BIRAKMIYOR
TÜREL ÖDÜLLERİ KİMSEYE BIRAKMIYOR
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ödüle doymuyor. Türel son olarak Almanya´nın en prestijli ödülünü aldı
MİLLET BAHÇESİ GÖZ KAMAŞTIRIYOR
MİLLET BAHÇESİ GÖZ KAMAŞTIRIYOR
Millet Bahçesi´nin güzelliği meydana çıkıyor, şehrin ortasında yemyeşil bir vaha geliyor
GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNDE LİDERİZ
GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNDE LİDERİZ
Dünyadaki en fazla gürültü kirliliği nerelerde oluyor belli olurken, Türkiye´den İstanbul´un ilk sıralara yerleştiği görüldü.
TÜTÜNCÜ MÜJDEYİ DOKUMA´DAN VERDİ
TÜTÜNCÜ MÜJDEYİ DOKUMA´DAN VERDİ
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, her ay en az bir tane büyük etkinlik düzenleyerek Dokuma bölgesinin cazibesini arttıracaklarını müjdeledi
KEPEZ´DEN YENİ PROJE
KEPEZ´DEN YENİ PROJE
Kepez Belediyesi, Hükümetin ‘Sıfır Atık Projesi´ kapsamında yenilediği geri dönüşüm uygulamasını hayata geçirdi.
TÜREL VERDİĞİ SÖZÜ YİNE TUTTU
TÜREL VERDİĞİ SÖZÜ YİNE TUTTU
Büyükşehir Belediyesi üniversite öğrencileri için ücretsiz çamaşırhane kurdu
BAŞKAN TÜREL ZİYARET TURUNDA
BAŞKAN TÜREL ZİYARET TURUNDA
Başkan Türel´den en yeni Antalyalılara hoş geldin ziyareti
KIZILAY´DAN EĞİTİME DESTEK KAMPANYASI
KIZILAY´DAN EĞİTİME DESTEK KAMPANYASI
Türk Kızılay´ı, hayırseverlerin desteğiyle ihtiyaç sahibi öğrencilerin yüzü gülüyor
BOĞAÇAYI ANTALYALILARI MEST ETTİ
BOĞAÇAYI ANTALYALILARI MEST ETTİ
Boğaçayı, kartpostalları süsleyen görünümüyle Antalya´nın yeni çekim merkezi oldu. Antalyalılar hafta sonu Boğaçayı´na akın ederek, keyfini çıkardı.
TAVUK DÜNYASI ÖDÜLE DOYMUYOR
TAVUK DÜNYASI ÖDÜLE DOYMUYOR
Tavuk Dünyası, lezzetlerini de markasını da prestijli ödüllerle taçlandırdı
TÜREL TOUR OF ANTALYA´DA KONUŞTU
TÜREL TOUR OF ANTALYA´DA KONUŞTU
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Tour of Antalya lansmanına katıldı
ANTALYA MİLLET BAHÇESİNE KAVUŞUYOR
ANTALYA MİLLET BAHÇESİNE KAVUŞUYOR
Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin, Işıklar´daki yıkılan stadyum alanı yerinde yapımına devam ettiği Millet Bahçesi çalışmalarında sona gelindi.
SÖMESTRE ÖZEL 9 ÖNERİ
SÖMESTRE ÖZEL 9 ÖNERİ
Yarıyıl tatilinde çocuğunuzu etkinliklere boğmayın!
ÖĞRENCİ BAŞKANLARI ANKARA´DA
ÖĞRENCİ BAŞKANLARI ANKARA´DA
Türkiye´nin 81 ilinden 1400 imam hatip lisesinin öğrenci meclis başkanı Ankara´da buluştu
TÜREL´DEN KARNE HEDİYESİ
TÜREL´DEN KARNE HEDİYESİ
Başkan Türel´den 5 yıldızlı karne hediyesi. 790 okul birincisi 1580 yakını ile birlikte tatile çıkıyor
KARALAOĞLU VE TÜREL KAVŞAK DENETİMİNDE
KARALAOĞLU VE TÜREL KAVŞAK DENETİMİNDE
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu Serbest Bölge Köprülü Kavşağı´nda incelemelerde bulundu.
BÖCEK´TEN 10 OCAK KUTLAMASI
BÖCEK´TEN 10 OCAK KUTLAMASI
Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı
TÜREL GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI
TÜREL GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü hakkında bir açıklama yayınladı
MOBBİNG YAPAN KİŞİYLE YÜZLEŞİN
MOBBİNG YAPAN KİŞİYLE YÜZLEŞİN
Beykoz Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tınaz: Size mobbing yapan kişiyle yüzleşin" dedi.
GEÇEN YIL EN ÇOK 182´Yİ ARADIK
GEÇEN YIL EN ÇOK 182´Yİ ARADIK
2018 yılının Eylül ayına kadar olan veriler incelendiğinde mobil hatlardan en çok hastane randevu numarası 182´nin tuşlandığı görüldü.
KEPEZ GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURUYOR
KEPEZ GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURUYOR
Kepez Belediyesi´nin 2018 yılında yaptığı yardımlarla yuvalar ısındı.
TÜTÜNCÜ´DEN KUTLAMA MESAJI
TÜTÜNCÜ´DEN KUTLAMA MESAJI
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´nün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlama mesajı;
TELEFERİĞE ZİYARETÇİ AKINI
TELEFERİĞE ZİYARETÇİ AKINI
Teleferik projesi cazibe merkezi oldu. Tünektepe 790 bin kişi ziyaret ile rekora koşuyor
ASAT İÇME SUYUNDA REKOR KIRDI
ASAT İÇME SUYUNDA REKOR KIRDI
ASAT içme suyu sorunlarını tarihe gömdü. Antalya-Londra mesafesinden fazla içme suyu hattı yapıldı
AĞACA BAKARKEN ORMANI GÖRMÜYORUZ
AĞACA BAKARKEN ORMANI GÖRMÜYORUZ
Plastik poşetler Türkiye´deki çöpün sadece binde 4´ünü oluşturuyor
SUR YAPI´DAN ALTIN GİBİ KAMPANYA
SUR YAPI´DAN ALTIN GİBİ KAMPANYA
Sur Yapı´dan konut, ofis ve dükkan sahibi olmak isteyenlere sadece %5 peşinat, 120 ay 0,98 vade ve her 100 bin TL´ye 30 bin TL indirim fırsatı sunuluyor.
ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR
ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR
Kepez Belediyesi´nin Sokak Hayvanları EV´leniyor etkinliği kapsamında bu ay sokak kedileri sıcak bir yuvaya kavuştu.
YILBAŞI TATİLİ İÇİN ÖNERİLER
YILBAŞI TATİLİ İÇİN ÖNERİLER
İşte yılbaşı tatilini geçirebileceğiniz en ucuz ülkeler
ASAT İBRADI´DA KAYNAK BULDU
ASAT İBRADI´DA KAYNAK BULDU
ASAT İbradı´da yeni kaynaklar buldu, İbradı´nın su sorunu çözülüyor
VARSAK-LARA HATTI SEFERE BAŞLADI
VARSAK-LARA HATTI SEFERE BAŞLADI
Antalya Büyükşehir Belediyesi, yolcu yoğunluğunu azaltmak ve ulaşımı daha hızlı hale getirmek için VL13EK Ekspres hattını devreye soktu.
BAŞKAN TÜREL´DEN ÇEVRECİ PROJE
BAŞKAN TÜREL´DEN ÇEVRECİ PROJE
Büyükşehir Belediyesi´nde sıfır atık dönemi başladı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
Resulullah (sav) rüşvet alana da verene de lanet etti.Rüşvet alan da veren de cehennemdedir.

Hz. Muhammed
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
deneme deneme

deneme 4