LİMONDA İHRACAT KISITLAMASI KALDIRILDI

Z. ALTAN ELMAS KONUT SATIŞLARI VE KREDİ FAİZLERİ HAKKINDA KONUŞTU

TÜTÜNCÜ'DEN TEOMANPAŞA'YA DOĞALGAZ MÜJDESİ

SOĞUK BAKLAVA YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

ATIKLAR DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

SUR YAPI ANTALYA PROJESİ'NDE HAYAT BAŞLIYOR

TAVUK DÜNYASI'NDAN SAKARYA'YA YENİ ŞUBE

ELEKTRİKLİ VE HİBRİD OTOMOBİL SATIŞLARI ARTTI

ADA ÇAYI İHRACATINDA HEDEF BÜYÜK

ANTALYA'DAKİ KONUT METREKARE SATIŞ FİYATLARI ARTTI

COVİD-19'A KARŞI YÜKSEK DOZ C VİTAMİNİ ALIN

BÜYÜKŞEHİR KUMLUCA VE BEYKENT HALLERİNİ İLAÇLADI

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ TEHDİT EDEN GİZLİ TEHLİKE

KEPEZ'DE MOBİL ATIK MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

ANNE ADAYLARINA UZMANLARDAN 14 YAZ ÖNERİSİ

UZMANLAR SARI NOKTA HASTALIĞI HAKKINDA UYARIYOR

COVİD-19 SÜRECİNDE PERİTON DİYALİZİ UMUT SAÇTI

KEPEZ'DE KORONAVİRÜS DENETİMİ

KADINLARDA HORMONAL BOZUKLUK STRES KIRIĞI YAPIYOR

ANNE BABALAR ÇOCUKLARDA İSHALE DİKKAT

KIRK YAŞ ÜSTÜ HAMİLELERE UYARI VE ÖNERİLER

DİKKAT BU HASTALIK YAZIN ARTIYOR

KÖMÜRCÜOĞLU; "KORONAVİRÜSE BAYRAM ETTİRMEYELİM"

Kurban Bayramı’nda pandemi kurallarından taviz verilmemesini isteyen Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, “Kurallara uyalım, koronavirüse bayram ettirmeyelim” dedi. Kömürcüoğlu, bayramlaşmadan kurban etlerinin pişirilmesine kadar bir dizi tedbiri hatırlattı

Solunum Derneği TÜSAD, Covid-19’un etkileri sürerken Kurban Bayramı’nda başta mesafe olmak üzere uyulması gereken tedbirleri bir kez daha hatırlattı. TÜSAD Enfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, kurban etlerinin iyi pişirilmesinden bayramlaşmaya kadar bir dizi tedbiri elden bırakmamak gerektiğini vurguladı. Kömürcüoğlu, “Kurallara uyalım, koronavirüse bayram ettirmeyelim” dedi.

Normalleşme sürecinde pandemi tedbirlerinin gevşemesine ilişkin endişeler taşıyan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Kurban Bayramı öncesinde önemli hatırlatmalarda bulundu. TÜSAD Enfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, 11 Mart 2020 tarihinden bu yana çok kolay bulaşan ve öldürücü olabilen ciddi bir salgın hastalıkla karşı karşıya olduğumuza dikkat çekerken, Covid-19 pandemisinden korunma yollarına özenle devam edilmesi gerektiğini vurguladı. Kurban alımından kesimine, etlerin pişirilmesinden bayramlaşmaya kadar özenle hareket etmek gerektiğini anlatan Kömürcüoğlu, “Tedbiri elden bırakmayıp, kurallara uyalım, koronavirüse bayram ettirmeyelim. Bayramı kutlayan biz olalım” dedi.

“İzolasyon önlemlerinin gevşetilmesinden sonra hastalık sıklığındaki düşüş hızı azaldı ancak hastalığın toplum için riskinin ortadan kalktığını söyleyemeyiz” diyen Kömürcüoğlu, şu uyarıyı yaptı: “Her ne kadar normalleşme yolunda adımlar atmaya çalışsak da hastalık toplum içinde hız kesmeden yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Tıbbi maskeler yüzde 100 koruyucu değil, maskeye rağmen yakın temasla bulaşma olabiliyor.”

GEÇMİŞ BAYRAMLAR GİBİ OLMAYACAK

Bu yılki Kurban Bayramı’nı geçmiş yıllarda olduğu gibi kutlayamayacağımızı belirten Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, uyulması gereken temel kuralları şöyle sıraladı:

Kurban alımı ve kesimi sırasında da maske takılmasına, yakın temastan kaçınılmasına dikkat etmeliyiz. Her bayram elini öpmeye gittiğimiz, çok kıymet verdiğimiz büyüklerimiz Covid-19 kapsamında çok daha fazla ağır hastalık geçirme ve hatta ölüm riski taşıyor. Bu nedenle mümkün olduğunca yakınlarımızın bayramını telefon veya bilgisayarlar ile teknolojiyi aktif kullanarak kutlayalım.

Zorunlu hallerde açık alanlarda birbirinde 2 metre mesafeli oturmaya dikkat ederek onları ziyarete gidelim. Tokalaşmak, sarılmak, el öpmek gibi bayramlaşma alışkanlıklarından kaçınmak gerekiyor.

Kurban etlerinin iyi pişirilmesine dikkat edilmesi gerekiyor.

Bayram sofralarında omuz omuza oturmayalım, herkes tabağını eline alıp, mesafeli oturmaya dikkat etsin.
Misafir ziyaretleri sonrası evlerde herkesin ortak kullandığı kapı kolları, lavabo vb. alanlar alkol bazlı dezenfektan ile dezenfekte etmeliyiz.


Haber Kaynak : www.akdenizsonbaski.com