ANTALYA'NIN EN YENİ CADDESİ 'SUR CADDE'DE TESLİMLER BAŞLADI

BAŞKAN BAHAR; “BÖLGESEL TEŞVİKLER İLÇELER BAZINDA VERİLMELİ”

MURATPAŞALI KADINLAR ATIKLARI KIYAFETE DÖNÜŞTÜRDÜ

ANTALYA OSB İHRACAT AĞINI GENİŞLETİYOR

TBB BAŞKANI ALPARLAN ÇAKAR ALİ BAHAR’I ZİYARET ETTİ

KEPEZ'DE ETİKET DENETİMLERİ ARALIKSIZ SÜRÜYOR

BAŞKAN UYSAL; "MİLLİ EKONOMİYE KATKI SAĞLIYORUZ"

MELTEM ÇARŞIDA BÜYÜK DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

BAŞKAN TAT; “DOĞALGAZDAKİ KESİNTİ ELEKTRİĞE SIÇRAMASIN"

MURATPAŞA ÇEVRECİ KART DAHA ÇOK KAZANDIRACAK

TATİL GELDİ, ŞİMDİ MURATPAŞA'DA TENEFFÜS PARK ZAMANI

BAŞKAN ÜMİT UYSAL; "MURATPAŞA DAYANIŞMA KENTİDİR"

BAŞKAN HAKAN TÜTÜNCÜ'DEN 'VEFA BULUŞMASI'

ANTALYA HAYVANAT BAHÇESİNDE BAHAR BEREKETİ

TÜNEKTEPE TELEFERİK YARIN HİZMETE AÇILIYOR

YAŞLILAR HAFTASI MAVİ EVDE KONSERLE KUTLANDI

MURATPAŞA'DA BİRLİK VE BERABERLİĞİN BULUŞMASI

RAMAZAN BOYUNCA MAHALLELERE İFTAR ÇADIRI

KOMŞU BULUŞMALARININ BU HAFTAKİ ADRESİ SEDİR

BÜYÜKŞEHİR'DEN YEŞİLÇAM YOLUNDA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

BÜYÜKŞEHİR'DEN ANTALYA'NIN KUŞLARI SÖYLEŞİSİ

YÖRÜKLERİ VE EFELERİ MURATPAŞA BELEDİYESİ BULUŞTURDU

KONYAALTI'NDA BALON BALIĞI AVLAMA YARIŞI

Antalya Büyükşehir Belediyesi Akdeniz’deki istilacı türler arasında yer alan balon balığına yönelik farkındalık yaratmak için Balon Balığı Avlama Yarışması düzenledi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, son yıllarda Akdeniz’deki varlığı artan denizlerdeki istilacı türlerden balon balığına yönelik farkındalık oluşturmak için Konyaaltı Sahilinde Balon Balığı Avlama Yarışması düzenledi. 09.00 ile 12.00 saatleri arasında yapılan yarışmaya 86 balıkçı katıldı. 

ÖDÜLLER VERİLDİ 

Türkiye’de ilk kez Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yarışma sonunda Konyaaltı Plajı Olbia Meydanı’nda ödül töreni düzenlendi. Yarışma sonunda Akdeniz Su Ürünleri Enstitüsü ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerinden oluşan jüri değerlendirme yaptı. Birinciliği yakaladığı 790 gram balon balığıyla Veli Serttaş, 
İkinciliği 710 gram ile Tamer Ovalıoğlu ve üçüncülüğü 260 gram ile Melik Soydal kazandı.

Yarışmada dereceye girenlere madalya ve Ekdağ balık restoranında 2 kişilik yemek hediye edildi. Yarışmada balon balığının en zehirli iki türü benekli ve cüce balon balığı türlerinin yakalandığı belirtildi. 

ZEHİRLİ VE İSTİLACI TÜRE FARKINDALIK 

Ödül töreninde konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen balon balığı yakalama yarışmasına Antalyalıların büyük bir ilgi gösterdiğini kaydetti. Atasoy, “Türkiye’de belediye olarak ilk kez böyle bir çalışmaya öncülük ediyoruz. Denizlerimizin biyoçeşitliliğine büyük zarar veren balon balığını farkındalık yaratmak ve popülasyonunu azaltabilmek için bir kampanya yürütüyoruz.

Balon balığı özellikle iklim değişikliğiyle beraber istilacı tür olarak balıkçılara çok büyük zarar vermekte. Yerli türlerimizi de yok etmekte. Bünyelerinde Tetradotoksin adı verilen bir denizel toksin içeren balon balıkları panzehiri olmadığı için ölümcül olabiliyor. Ama balon balığının derisi ile çanta ve ayakkabı gibi ürünlerin de yapılabildiğini görüyoruz. Hatta Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak cüzdan ve kartvizitlik gibi hediyelik ürünler yapmak için çalışmalar yapacağız” diye konuştu.