KULAÇLARINI KOAH İÇİN ATTI
Kamil Resa Alsaran, KOAH hastalığına dikkat çekmek için Kuzey Kanalı´nı yüzerek geçti
Tarih: 5.8.2019 18:04:40/ 37915okunma / 0yorum

Dünyanın en önemli ve zorlu parkurlarında elde ettiği dereceler ile adından söz ettiren Kamil Resa Alsaran, bu kez KOAH hastalığı farkındalığını artırmak için 35 kilometrelik Kuzey Kanalı´nı yüzmeyi başardı. Uzmanlar tarafından ‘sinsi bir hastalık´ olarak nitelenen KOAH´a dikkat çekmek için KOAH Hastaları Derneği ve Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD)´a destek veren Alsaran, 13 saat 55 dakikalık yüzüşü ile bu kanalı geçen ilk Türk oldu.

Manş Denizi, Cebelitarık Boğazı ve Catalina Kanalı´nı yüzerek "triple crown openwater – açık suda üçlü taç” unvanını alan iki Türk yüzücüden biri olan Kamil Resa Alsaran, bu kez dünyanın en önemli ve zor parkurlarından biri olan İrlanda ile İskoçya arasındaki Kuzey Kanalı´nı geçti. Bu başarısı ile KOAH Hastaları Derneği ve göğüs hastalıkları uzmanlık derneği olan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD)´ın KOAH hastalığı ile mücadelesine destek veren Alsaran, 35 kilometrelik Kuzey Kanalı´nı 13 saat 55 dakikada tamamladı. Alsaran ve ekibi Kuzey Kanalı´ndan “Tükenmeyen nefesle, KOAH´a dur de” mesajı verdi.

Kuzey Kanalı´nı geçmeyi başaran ilk Türk yüzücü olarak tarihe geçen 58 yaşındaki Alsaran, şu bilgileri paylaştı: “Daha önce 34 kilometrelik Manş Denizi´ni iki kere, 17 kilometrelik Cebelitarık Boğazı´nı ve 35 kilometrelik Catalina Boğazı´nı yüzdüm. Böylece ‘triple crown openwater – açık suda üçlü taç´ ünvanını aldım. Geçen yıl 46 kilometrelik Manhattan Adası Maratonu´nu tamamladım. Şimdi de 35 kilometrelik Kuzey Kanalı´nı (North Channel) 13 saat 55 dakikada geçmeyi başardım.Dünyanın en zor boğazı olarak bilinen, şiddetli medcezirleri ve ölümcül aslan yelesi denizanaları ile meşhur Kuzey Kanalı´nı geçmek için 29 Temmuz sabah 07.45´te Kuzey İrlanda´nın Donaghadee kasabasından yüzmeye başladım.

Su ısısının en sıcak mevsimde 12-14 derece olduğu bu kanalı 13 saat 55 dakikada geçerek İskoçya´nın Portpatrick Feneri´ne vardım. Bu etabı geçen dünyadaki 67´nci kişi olurken, ‘en yaşlı erkek´ ünvanının da sahibi oldum. Benim solo olarak yüzdüğüm bu etabı ayrıca başkanlık ettiğim Çılgın Türkler takımı da geçmeyi başardı. Emre Deliveli, Yasemin Bagana, Deniz Kayadelen ve İranlı Raha Akhavan´dan oluşan ekibimiz, Kuzey Kanalı etabını 12 saat 14 dakikalık dereceyle tamamladı.”

KOAH FARKINDALIĞI ARTMALI

Böylece Dünya Açık Su Yüzme Komitesi tarafından belirlenen Oceans Seven (Yedi Okyanus) parkurunun dördüncü etabını tamamlayan Alsaran, “Sırada Japonya´da Tsugari Boğazı, Hawai´de Molakai Boğazı ve Yeni Zelanda´da Cook Strait Boğazı var. Buraları da iki yıl içinde 60 yaşına kadar geçmeyi hedefliyorum" dedi.

Kuzey Kanalı´nda elde ettiği başarının kendisi için özel bir anlam taşıdığını da dile getiren Alsaran, şunları söyledi: “Kuzey Kanalı´nı geçen ilk Türk olmanın sevincini ve gururunu yaşarken, bunu KOAH Hastaları Derneği ve TÜSAD adına başarmış olmak da benim için çok anlamlı. Çünkü babam Mehmet Rasim Alsaran´ı geçen yıl KOAH hastalığından kaybettim. Bu nedenle Kuzey Kanalı´nda attığım her kulaçla KOAH Hastalıkları Derneği ve TÜSAD´ın bu hastalıkla olan mücadelesine destek olmak istedim. İnanıyorum ki, bu hastalığa karşı farkındalık artmalı ve insanlar hekimlerimizin uyarılarına kulak vermeli.”

KOAH Hastaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mecit Süerdem ise şu açıklamayı yaptı: “Derneğimiz, TÜSAD ile birlikte kısaca KOAH olarak isimlendirilen “kronik obstrüktif akciğer hastalığı” ile uzun yıllardır mücadele ediyor. Ancak şöyle bir gerçek var ki; KOAH, Türkiye´de 5 milyon kişiyi etkiliyor ve bunların yüzde 90´ı hasta olduğunun farkında değil. Hastalar sinsi ilerleyen nefes darlığının pek üzerinde durmuyor. Oysa KOAH, önlenebilir ve doğru tedaviyle kontrol altına alınabilir bir hastalık. Bu nedenle bu hastalığa dikkat çekmeyi ve bu alandaki farkındalığı artırabilmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda KOAH farkındalığı oluşturacak bu destek bizim için çok önemli ve anlamlı. Sayın Alsaran´a çok teşekkür ediyoruz.”

TÜSAD 2. Başkanı Prof. Dr. Filiz Koşar, Alsaran´ı başarısından dolayı kutladı ve “Başarılı yüzücümüz Kamil Resa Alsaran´ın Kuzey Kanalı´nı KOAH hastalığı ile mücadelemize destek olmak için geçmiş olmasını çok anlamlı buluyoruz” dedi.

Detaylı Bilgi İçin: Ezgi Aktaş (0216) 9702129/ (0553) 7470711/ ezgiaktas@domedya.com.tr

KOAH HASTALARI DERNEĞİ HAKKINDA

KOAH Hastaları Derneği, 23 Ocak 2015 tarihinde genel merkezi Ankara´da olmak üzere kuruldu. Derneğin kuruluş aşamasında Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği´nin (TÜSAD) çok önemli katkıları oldu.Ülkemizde ve dünyada üçüncü en sık ölüm nedeni olan KOAH konusunda bir dizi eğitim ve farkındalık çalışması hayata geçiren dernek, toplumu ve hastaları hastalığın risk faktörleri hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyor. Hastalar ile hasta yakınları arasında yardımlaşma ve iletişim ortamını da sunan dernek, akciğer sağlığına yönelik eğitim faaliyetleri dahil olmak üzere her konuda bilgi iletişimi ve gerekli katkıların oluşması için çaba harcamayı ve KOAH tanı ve tedavileri konusunda toplumu bilgilendirmeyi hedefliyor.

http://www.koahhastalaridernegi.org/

Anahtar Kelimeler: KULAÇLARINI KOAH İÇİN ATTI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ORGAN BAĞIŞINDA BİLİNMEYENLER
ORGAN BAĞIŞINDA BİLİNMEYENLER
Organ bağışıyla ilgili bilinmeyenleri uzmanı anlattı. Detaylar haberimizde
EVLATLARINA TEKRAR CAN OLDULAR
EVLATLARINA TEKRAR CAN OLDULAR
Aynı hafta içinde üç anne evladına tekrar can oldu. Dikkat, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası
ORGAN BAĞIŞLA HAYAT KURTAR
ORGAN BAĞIŞLA HAYAT KURTAR
Dikkat, bu efsaneler organ bağışından uzaklaştırıyor
ANNE BABALAR DİKKAT
ANNE BABALAR DİKKAT
´Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları´ndan korunmanın yollarını uzmanı anlatıyor
REFLÜ HASTALIĞININ ALTI NEDENİ
REFLÜ HASTALIĞININ ALTI NEDENİ
Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Özel “İnsanların yüzde 36´sı geceleri reflü belirtilerini yaşıyor´ dedi
ACI BİBERİN 5 ÖNEMLİ FAYDASI
ACI BİBERİN 5 ÖNEMLİ FAYDASI
Günde 2 adet kırmızı biber tüketmek sağlık veriyor!
DÜNYA OBEZİTEYLE MÜCADELE EDİYOR
DÜNYA OBEZİTEYLE MÜCADELE EDİYOR
Dünyada kilolu veya obez kişi sayısının son 30 yılda 857 milyondan 2,1 milyara yükseldi
GÖRÜLME ORANI ARTIYOR AMA
GÖRÜLME ORANI ARTIYOR AMA
Karaciğer ve Pankreas kanserlerinin tedavisinde umut veren gelişmeler yaşanıyor
BEL AĞRISI OLANLAR DİKKAT
BEL AĞRISI OLANLAR DİKKAT
Bel ağrısı şiddetli olduğu ve uzun sürdüğü zaman yaşam kalitesini düşürüyor
KARACİĞER NAKLİNDE TÜRKİYE FARKI
KARACİĞER NAKLİNDE TÜRKİYE FARKI
Geriye sayımı durduracak tek yöntem organ bağışı. Onların bekleme lüksü yok
ŞİMDİ GRİP AŞISI OLMA VAKTİ
ŞİMDİ GRİP AŞISI OLMA VAKTİ
Havalar soğumaya, enfeksiyonlar kendini göstermeye başladı. Şimdi grip aşısı zamanı
MEME KANSERİ NASIL ÖNLENİR?
MEME KANSERİ NASIL ÖNLENİR?
´Meme Kanseri´ hakkında bilinmesi gerekenleri uzmanı açıklıyor
İDRAR YOLU DEYİP GEÇMEYİN
İDRAR YOLU DEYİP GEÇMEYİN
İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı bilmeniz gereken dokuz altın kural
MEME KANSERİNE DİKKAT
MEME KANSERİNE DİKKAT
Meme kanserine karşı harekete geçmek için 8 nedeni uzmanı açıkladı
KALP SAĞLIĞINIZ İÇİN 5 ALTIN ÖNERİ
KALP SAĞLIĞINIZ İÇİN 5 ALTIN ÖNERİ
Kalp hastalıkları tüm dünyada, yılda yaklaşık 17 milyon kişinin yaşamını kaybetmesine neden oluyor.
SAĞLIK İÇİM B12 TÜKETİN
SAĞLIK İÇİM B12 TÜKETİN
Uzmanlar uyarıyor, sağlıklı bir hayat için B12 tüketimi şart
OFİSTE SAĞLIĞIN 6 PÜF NOKTASI
OFİSTE SAĞLIĞIN 6 PÜF NOKTASI
Doç. Dr. Arel Gereli, çalışırken alabileceğiniz 6 etkili önlemi anlattı
SOLUNUM HASTALIKLARINA DİKKAT
SOLUNUM HASTALIKLARINA DİKKAT
Solunum hastalıkları ortaya çıkmadan önce önlenebilir. Nasıl mı? Uzmanından altın öneriler
Musibetin sevabına talip olmaklığın, musibeti çekmekte iken de varsa, zahidsin.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
DOLAR
5.7665
EURO
6.3586
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
13 Kasım 2019 Çarşamba