TÜRKİYE MAKİNE İHRACATINDA REKORA KOŞUYOR

BÜYÜKŞEHİR ÜRETİCİNİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDİYOR

SOSYETE PAZARI PAZAR AKŞAMLARI DA AÇIK

TAVUK DÜNYASI UŞAK ŞUBESİ AÇILDI

BAŞKAN BÖCEK'TEN ESNAFA KİRA MÜJDESİ

KEPEZ SOSYETE PAZARI AÇILDI

ŞEKERLER TURİZM GÜCÜNE GÜÇ KATMAYA DEVAM EDİYOR

HALK ETE YOĞUN İLGİ VAR

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILDI

SUR YAPI ANTALYA'YA ALTIN ÖRÜMCEK ÖDÜLÜ

SİNEKLE MÜCADELE TAM GAZ DEVAM EDİYOR

KEPEZ'DE SÜNNET HEYECANI BAŞLADI

KONYAALTI SAHİLİ TEMİZLENDİ

SOSYAL MESAFEDE MUTLULUĞA EVET DEDİLER

BİR KAP SU VER HAYAT KURTAR

DOĞU GARAJI NEKROPOL ALININDA SON RÖTUŞLAR

MURATPAŞA'DA SOKAK HAYVANLARINA SULU SERİNLİK

KONYAALTI'NDA KEDİLERE ÖZEL İLGİ

AKTUR LUNAPARK KAPILARINI TEKRAR AÇIYOR

YENİ NORMALE UYUM SAĞLAMANIN YOLLARI

BÜYÜKŞEHİR YEŞİL ALANLARI İLAÇLIYOR

BÜYÜKŞEHİR DENİZ DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

MURATPAŞA FALEZLERİ TEMİZLEDİ

Muratpaşa Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi işbirliği ile falezler temizlendi

Muratpaşa Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Mağara Araştırmaları Topluluğu´yla birlikte denizden yüksekliği yer yer 40 metreye ulaşan falezlerde temizlik çalışması gerçekleştirdi.

Dünyanın dört bir yanında 20 Eylül´de başlayan ve ayın 27´sinde sona erecek Küresel İklim Grevi etkinlikleri kapsamında Muratpaşa Belediyesi AÜ Mağara Araştırmaları Topluluğu´yla birlikte Antalya´nın doğa harikası falezleri üzerinde temizlik çalışması gerçekleştirdi.

Topluluk Başkanı Kübra Doğru, denizden yer yer yüksekliği 40 metreyi bulan falezlerde temizlik çalışmasına 15 kişilik bir ekibin katıldığını söyledi. Topluluk üyesi öğrenciler, temizlik çalışması öncesi, inişi gerçekleştirdikleri Falez-2 Park´ta tıpkı bir mağaraya iner gibi hazırlandı. Önce ipler kontrol edildi, düğümler atılıp sağlamlığı test edildi, emniyet kemerlerinin ve daha birçok iniş aletinin güvenli çalışıp çalışmadığı birkaç kez kontrolden geçti. İniş için tüm hazırlıklarını tamamlanmasının ardından üniversite öğrencileri kasklarını takarak iplerle falezlerden aşağıya doğru güvenli şekilde indi.

Çalışma yaklaşık 3 saat boyunca devam ederken, ancak uzman ekiplerin inebileceği noktalarda gerçekleştirilen temizlikte pet şişe atıkların fazlalığı dikkat çekti.  Topluluk Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Köleli, ?İsterdik ki, burada temizlik yaparak değil, buranın, doğa harikası falezlerin, temizliğiyle dikkat çekmeyelim. Ama maalesef öyle değil. Her tarafta çöp kovası olmasına rağmen bilinçsizce çöpler buraya atılıyor? diye konuştu.     

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Türkiye´de ?Sıfır Gelecek´ başlığında gerçekleştirilen Küresel İklim Grevi etkinliklerine aynı zamanda birinci derece doğal SİT alanı olan falezlerde gerçekleştirdikleri temizlik çalışmasıyla katılan AÜ Mağaracılık Topluluğu üyelerine teşekkürlerini dile getirdi. Başkan Uysal, ?Bu temizlik çalışmasında da gördüğümüz üzere, dünyayı hep birlikte kirletiyoruz. Ama artık küresel ölçekteki bu kirliliğe dur dememiz gerekiyor. İnsani tahribata dur demeliyiz. Mevcut kirlilikleri temizlememiz gerekiyor? diye konuştu.


Haber Kaynak : www.akdenizsonbaski.com