ÖNDER´DEN AÇIKLAMA
ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, 24 Haziran seçimleri öncesinde imam hatip okullarıyla ilgili süren tartışmalar ve seçim beyannameleri üzerine bir açıklama yaptı.
Tarih: 6.6.2018 14:44:02/ 27017okunma / 0yorum

Özelde İmam Hatip Okulları, genelde ise eğitim sistemiyle ilgili düzenlemeler yapılırken toplumun tamamını kuşatan, anayasal haklar çerçevesinde herkesin arzu ettiği eğitimi alabileceği ve kendini güvende hissedeceği bir ortamın garanti edilmesinin hayati önemde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti´nin kurumlarını ve 81 milyonluk halkını yönetmeye talip olan her siyasi hareketin eğitim ile ilgili yapması gereken en temel vaat, eğitimin kalitesini arttırmaya yönelik politikalar olmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNE GİDERKEN PARTİLERİN SEÇİM BEYANNAMELERİNDE EĞİTİM MESELESİ VE İMAM HATİP OKULLARI

“Türkiye, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak önemli bir seçime hazırlanıyor. Devletin kurumlarını millet adına beş yıllık bir süreyle yönetmeye talip olan siyasi partiler, iktidara geldiklerinde ülkeyi nasıl yöneteceklerine dair kendilerini bağlayan vaatlerini “seçim beyannameleri” ile kamuoyuna ilan ettiler.

ÖNDER olarak seçime girecek olan partilerin vadettiği “Eğitim Politikalarını” incelediğimizde kurumsal olarak faaliyet gösterdiğimiz İmam-Hatip Okullarının geleceğiyle ilgili bazı endişelerimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Tüm siyasi partilerin seçim beyannamelerine baktığımızda, “1+8+4 yıllık zorunlu eğitime geçme” vaadi ve “ideolojik” olarak tanımlanıp kaldırılması planlanan 4+4+4 sisteminden geri dönüş vaadi dikkatimizi çekmektedir. Vadedilen bu sistem, İmam Hatip Okullarının ortaokul kısımlarının kapatılması anlamına gelen bir uygulama olacaktır.

28 Şubat sürecinde 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitime geçilmesiyle birlikte milyonlarca öğrenci ve vatandaşımız mağdur edilip dışlanmıştı. Bu ağır ötekileştirme ve mağduriyetin acıları ve yaraları henüz unutulmamışken tekrar aynı acıları vadetmek(!), eğitimin kalitesine herhangi bir fayda getirmeyeceği gibi imam hatip okullarıyla ilgili toplumda oluşan geniş mutabakatı da ortadan kaldırma ve tekrar ayrıştırıcı bir unsur haline getirme riski taşımaktadır.

Hâlihazırda İmam Hatip Ortaokullarında okuyan 708 bin öğrencimizin okullarının kapatılma vaadi(!), çocuklarını bu okullara gönderen milyonlarca velide ve öğrencide telafisi mümkün olmayan derin acılar ve izler bırakacaktır. Ortaöğretimin kesintisiz olmasını talep etmek aynı zamanda,ebeveynlerin ve çocukların istedikleri okul türünde eğitim görme haklarının engellenmesi anlamına da gelmektedir.

Eğitimle ilgili yapılan vaatlerden biri de “karma eğitim sistemine aykırı uygulamaları kaldırmak” olarak ifade edilen ve Kız İmam Hatip Liseleri ile Kız Meslek Liselerinin kapatılması sonucunu doğuracak olan maddedir. Bu vaadin uygulanmasıyla beraber söz konusu okullarda eğitim gören yüzbinlerce genç kızımız mağdur edilmiş ve en temel insan haklarından olan eğitim hakları engellenmiş olacaktır.

Yine söz konusu siyasi partilerin, zaten anayasal güvence altında olan laiklik ilkesiyle uyumlu olarak düzenlenmiş hâlihazırdaki eğitim sistemiyle ilgili vaatlerinde yapmış oldukları laiklik vurgusu ve ısrarı, akıllara geçmişte yaşanan acı tecrübeleri getirmektedir.

Çünkü yakın siyasi tarihimizde “laiklik” ilkesi bahane edilerek demokrasiye, ulusal ve uluslararası beyannamelerle garanti altına alınmış eğitim hakkı ve inanç özgürlüğüne, toplumsal hayata ve aslında memleketin tamamına çok ağır zararlar verilmiş ve bedeller ödetilmiştir.

Özelde İmam Hatip Okulları, genelde ise eğitim sistemiyle ilgili düzenlemeler yapılırken toplumun tamamını kuşatan, anayasal haklar çerçevesinde herkesin arzu ettiği eğitimi alabileceği ve kendini güvende hissedeceği bir ortamın garanti edilmesinin hayati önemde olduğu ortadadır.

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurumlarını ve 81 milyonluk halkını yönetmeye talip olan her siyasi hareketin eğitim ile ilgili yapması gereken en temel vaat, eğitimin kalitesini arttırmaya yönelik politikalar olmalıdır.

İmam Hatip Okullarının tartışılması ve gündeme gelmesi memnuniyet vericidir ancak bu tartışmaların mihenk noktası ayrıştırmak, ötekileştirmekten ziyade eğitimin niteliği olmalıdır.

Öğrenciler, veliler ve okul aile birlikleriyle birlikte milyonlarca mensubu olan bir camiayı temsil eden ve bu çerçevede 500´ü aşkın imam hatip mezun derneğinin çatı kuruluşu olarak; siyasi partileri bu konuda hassas olmaya, uzun ve kısa vadede toplumu ayrıştıran, bu tür temel haklara aykırı beyanlarda bulunmamaya çağırıyoruz. Esas olan, toplumun tamamını kuşatan ve tamamına teminat veren bir eğitim sistemi yaklaşımıdır.

Türkiye Cumhuriyeti´ni yaşatacak ve geleceğe taşıyacak nesiller, her şeyden önce özgüven sahibi ve farklılıklarına rağmen toplumsal bütünlüğünü sağlamış, huzurlu gençlerden oluşacaktır. Yarınlarımız; okul kapatarak değil daha fazla sayıda ve daha özgür okullar açarak teminat altına alınacaktır.

Bu vesileyle 24 Haziran tarihinde yapılacak olan seçimlerin memleketimiz için ve bizi geleceğe taşıyacak eğitim camiası için hayırlı olmasını temenni ederiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÖNDER AÇIKLAMA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
OSB MEZUN ÖĞRENCİLERE KÖPRÜ OLACAK
OSB MEZUN ÖĞRENCİLERE KÖPRÜ OLACAK
Antalya OSB, üniversite öğrencileri ile Bölge firmaları arasında köprü olmaya hazırlanıyor.
BÖCEK ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU
BÖCEK ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU
Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Başkan Böcek, karne sevincine ortak oldu
OKUL BİRİNCİLERİ TATİLE ÇIKTI
OKUL BİRİNCİLERİ TATİLE ÇIKTI
Antalya Büyükşehir Belediyesi, 2 bin 370 kişiyi 3 günlüğüne 5 yıldızlı otelde tatile gönderdi.
KONYAALTI´NDA İNGİLİZCE EĞİTİMİ
KONYAALTI´NDA İNGİLİZCE EĞİTİMİ
Konyaaltı Belediyesi´nin alanında uzman kişilerle vatandaşları bir araya getirdiği Kent Gönüllüsü Projesi ‘İngilizce´ eğitimi ile devam ediyor.
KEPEZ´DE EĞİTİM SEMİNERİ
KEPEZ´DE EĞİTİM SEMİNERİ
Kepez Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü personeline eğitim semineri verildi.
ÇOCUKLARA DİL EĞİTİMİ NASIL OLMALI
ÇOCUKLARA DİL EĞİTİMİ NASIL OLMALI
İngilizce eğitimi ile çocuklar hayata bir sıfır önde başlıyor…
ANTALYA OSB EĞİTİMLERİ KAZANDIRDI
ANTALYA OSB EĞİTİMLERİ KAZANDIRDI
Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünün 2015 yılında başlattığı eğitim seferberliği bölge sanayicisi ve personellerine önemli katkılar sağladı.
ÖĞRENCİLER İSTEDİ, BAŞKAN TÜTÜNCÜ VERDİ
ÖĞRENCİLER İSTEDİ, BAŞKAN TÜTÜNCÜ VERDİ
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü öğrencilere, "Biz size kalbimizi, gönlümüzü verdik. Kitap mı, bilgisayar mı vermeyeceğiz" dedi.
EĞİTİM 4.0 İSTANBUL´DA
EĞİTİM 4.0 İSTANBUL´DA
Her sene bir ülkenin davetli olarak katıldığı dünya eğitim sisteminin geleceğini tartışmaya açıyor.
EN İYİ EĞİTİM SİGORTASI NASIL SEÇİLİR
EN İYİ EĞİTİM SİGORTASI NASIL SEÇİLİR
Günümüz koşullarında eğitim sigortası artık lüks değil ihtiyaç, hatta çocuklarımızın kesintisiz eğitimini garanti altına almak için bir zorunluluk.
KONYAALTI ÖĞRENCİ LOKALİ AÇILIYOR
KONYAALTI ÖĞRENCİ LOKALİ AÇILIYOR
Konyaaltı öğrenci Lokali 10 gün içinde hizmete açılıyor
ASMEK KAYITLARI BAŞLADI
ASMEK KAYITLARI BAŞLADI
ASMEK´te yeni dönem heyecanı kayıtların açılması ile birlikte başladı.,
BAŞKAN BÖCEK´E LİSANS DİPLOMASI
BAŞKAN BÖCEK´E LİSANS DİPLOMASI
Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ‘Yüksek Lisans´ diplomasını aldı
KEPEZ´DEN BAŞARIYA ÖDÜL
KEPEZ´DEN BAŞARIYA ÖDÜL
Kepez Belediyesi ve Kepez İlçe Müftülüğü işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Camilerde Çocuk Sesi Kepezimizin Neşesi Projesi´ kapsamında Kepez´in başarılı öğrencileri ödüllendiriliyor.
MİNİKLERE AHŞAP EĞİTİMİ VERİLDİ
MİNİKLERE AHŞAP EĞİTİMİ VERİLDİ
Konyaaltı Belediyesi Kent Gönüllüsü Projesi kapsamında oyuncak ustası Haşim Usta, Konyaaltı Belediyesi Kreşi öğrencilerine el yapımı ahşap oyuncak eğitimi verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
Kötü adın çirkinliği harften, deniz suyunun acılığı kap’tan değildir…

Mevlana
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları