SIRTIMIZA BİNENLER ADAY OLAMAYACAK
Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş; “AK Parti´nin sırtına basarak yükselen adaylarla seçime girmeyeceğiz”
Tarih: 2.11.2018 16:00:44/ 35683okunma / 0yorum

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Habertürk´te katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Artık AK Parti´nin sırtına basarak yükselen ya da Recep Tayyip Erdoğan´ın karizmasının gölgesinden istifade ederek öne çıkan adaylarla bu seçime girmeyeceğiz." dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin parti teşkilatlarına gönderdiği genelgeye ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, Cumhur İttifakı´na verdikleri önemi anlattı.

Kurtulmuş, "Başından itibaren Cumhur İttifakı dediğimiz, genel ilkeleri, prensipleri, Türkiye´nin temel meselelerindeki müşterekliği esas olarakalıyoruz. Onun dışındaki konuları da tali meseleler olarak görüyoruz.

Mesela seçim iş birliği bunlardan birisi. Af meselesi, EYT meselesi bunlardan birisi. Aslolan Cumhur İttifakı´dır. Cumhur İttifakı da öyle masa başında kurulmuş bir ittifak değil. Cumhur İttifakı, 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı milli bir mücadele ruhuyla ortaya konulan, her iki partinin de tabanlarının büyük oranda sahada yan yana omuz omuza verdiği mücadeleyle başlayan, gönüllerde oturan bir ittifaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Seçim konusundaki alanda iş birliği imkanının olmadığının ortaya çıktığını vurgulayan Kurtulmuş, "Sayın Bahçeli´nin bugünkü genelgesi, aslında tam da bunları ifade ediyor. " diye konuştu.

Her seçim döneminde partilerin kendi içindeki aday adayları arasında bile sözü ölçüsüz kullananların çıkabileceğine değinen Kurtulmuş, Bahçeli´nin genelgesinin bu noktada da uyarı niteliğinde olduğunu vurguladı.

Numan Kurtulmuş, "Bu süreç içerisinde ´farklı adaylar, adayların çevreleri Cumhur İttifakı´nın ruhunu zedeleyecek herhangi bir söz, eylem içerisinde olmasın´ şeklinde yerinde bir uyarıdır." dedi.

"Keşke bunun da yasal altyapısı hazırlansaydı" 

"Cumhur İttifakı yerel seçimlerde neden kurulamadı?" sorusuna Kurtulmuş, "Genel seçimde ittifak yapmanın daha kolay bir tarafı vardı. Çünkü yasal altyapısı vardı. Yerel seçimde böyle bir imkan yok. Geçtiğimiz dönemde ittifaka imkan sağlayan yasa çıkartılırken keşke bunun da yasal altyapısı hazırlansaydı. Bu ittifakın, yerel seçimlerde olabilmesinin de zemini hazırlansaydı." yanıtını verdi.  

Kurtulmuş gelinen noktada bu iş birliğinin pratik olaraksürdürülmesinin çok zor olduğunun ortaya çıktığını kaydetti. 

Yerel seçimlerin önemli olduğunu ancak yerel seçim sonuçlarının, Türkiye´deki mevcut yönetim sistemini tartışmaya açacağı konusuna ise katılmadığını vurgulayan Kurtulmuş, mevcut durumda iktidar partisinden olmayan çok sayıda belediye başkanı bulunduğunu hatırlattı. Kurtulmuş, "Bu durum cumhurbaşkanlığı yönetim sistemini tartışmaya mı açıyor? Asla değil." ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, yerel seçimlerde göstereceklerin adayların özelliklerine ilişkin değerlendirmede bulunarak, "Artık AK Parti´nin sırtına basarakyükselen ya da Recep Tayyip Erdoğan´ın karizmasının gölgesinden istifade ederek öne çıkan adaylarla bu seçime girmeyeceğiz." dedi.

"Kendisine kaynak oluşturacak bir belediyeciliğe ihtiyaç var" 

Belediyecilik anlayışlarına ilişkin soruyu da yanıtlayan Kurtulmuş, her ilin "şehir anayasası" denilebilecek bir çalışmanın hazırlıklarını yaptıklarını anlattı.  

Türkiye´nin her şehrinin kendine has bir kültürü olduğuna işaret eden Kurtulmuş, "Bütün bunların hepsini ayağa kaldıracak bir belediyeciliğe ihtiyaç var. Bunun için bol proje üretecek, şehre, halkın karşısına ´şunları yapacağız´ diye ilan ettiği anayasasıyla çıkacak ve kendisine kaynak oluşturacak bir belediyeciliğe ihtiyaç var." değerlendirmesinde bulundu.

- "En güçlü adayları ortaya çıkarmak için gayret sarf ediyoruz"

MHP´nin Melih Gökçek´i aday göstereceği iddiaları ve sonrasında ilgili taraflarca bu iddiaya ilişkin yapılan açıklamaların anımsatılması üzerine Kurtulmuş, bunların her birinin seçime kadar devam edecek kulis bilgileri olduğunu ve AK Parti olarak kulis bilgilerine itibar ederek siyaset yapmadıklarını vurguladı.

Kurtulmuş, "Bütün bu kulis bilgilerinden bağımsız olarak en güçlü adayları ortaya çıkarmak için gayret sarf ediyoruz." dedi.

"Belediye başkanlarının durumunun ne olacağının kararını biz değil, HDP verecek"

Bir soru üzerine Doğu ve Güneydoğu´da görevden alınan belediye başkanlarının tamamının suça karıştığına ve belediye başkan vekillerinin de bu nedenle görevlendirildiğine işaret eden Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Burada bundan sonra ne olacağına karar verecek olan biz değiliz, HDP´dir. Çok açık söylüyorum. HDP suça bulaşmış, terör örgütüyle iş birliği içerisinde olan, terör örgütüne yakın, gölgesinde bulunan insanlarla yoluna devam edecek mi, etmeyecek mi? Buna karar verecek olan HDP´dir. HDP terör örgütünün, Kandil´in, şuranın buranın gölgesinden çıkacak mı çıkmayacak mı? Bunu başta o bölgenin halkı istiyor."

HDP´nin, terör örgütünün temsilcisi ya da onun siyasetteki gölgesi olmayı sürdürmesine devletin müsaade etmeyeceğini anlatan Kurtulmuş, "Bundan sonra belediye başkanlarını durumunun ne olacağının kararını biz değil HDP verecek." diye konuştu.

Kurtulmuş, yerel seçimle ilgili yürütülecek çalışmalara ilişkin soru üzerine, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın çeşitli vesilelerle 81 ilin tamamına yakınında vatandaşlarla buluşacağını bildirdi.  

Af teklifi ve emeklilikte yaşa takılanlar

MHP af teklifi önerisinin ardından Adalet Bakanlığının konuyla ilgili daha kapsayıcı bir çalışma yapacağını açıkladığının anımsatılması üzerine Kurtulmuş, "Seçime kadar gündeme gelmesinin zor olduğunu düşündüğüm bir konu. Ama Adalet Bakanlığı çok detaylı bir çalışma yapıyor. Şu anda hazırlık aşamasında." ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, emeklilikte yaşa takılanların durumuna ilişkin de "O konu kapanmıştır. Çünkü Türkiye´nin bugünkü ekonomik koşullarıyla böyle ağır bir yükün altına girebilecek noktada değil. Bir de tabii çok genç yaşta emeklilik de Türkiye´nin kaldırabileceği bir durum değil." açıklamasını yaptı.

Anahtar Kelimeler: SIRTIMIZA BİNENLER ADAY OLAMAYACAK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AK PARTİ´DEN ALANYA ÇIKARMASI
AK PARTİ´DEN ALANYA ÇIKARMASI
AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş ve Milletvekili Mustafa Köse Alanya´yı ziyaret etti
KEPEZ´DEN İSTİHDAMA DESTEK
KEPEZ´DEN İSTİHDAMA DESTEK
Kepez Belediyesi İş ve İstihdam Geliştirme Merkezi´nin lansman toplantısını gerçekleştirdi.
İŞTE NİSAN AYI SİYASET GÜNDEMİ
İŞTE NİSAN AYI SİYASET GÜNDEMİ
Medya Takip Merkezi, Nisan ayı siyasi gündemi belirledi.
BÖCEK´TEN SEÇİM AÇIKLAMASI
BÖCEK´TEN SEÇİM AÇIKLAMASI
Böcek: “Demokrasimiz kazanmıştır. Antalya´mız kazanmıştır”
MURATPAŞA´DA 2. UYSAL DÖNEMİ
MURATPAŞA´DA 2. UYSAL DÖNEMİ
Muratpaşa´da yeni dönem muhteşem başladı
BAŞKAN TAŞ´TAN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ
BAŞKAN TAŞ´TAN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ
AK Parti Antalya İl Başkanı Av. İbrahim Ethem Taş 31 Mart Yerel Seçimlerini Değerlendirdi.
DÜLGEROĞLU KİME ÇAĞRI YAPTI ?
DÜLGEROĞLU KİME ÇAĞRI YAPTI ?
Finike Belediye Başkan Adayı Nail Dülgeroğlu, canlı yayınla projelerini anlattı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
BAŞKAN TÜREL STAR TV´DE KONUŞTU
BAŞKAN TÜREL STAR TV´DE KONUŞTU
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Star TV Ana Haber´de Nazlı Çelik´in konuğu oldu.
BAŞKAN UYSAL ZİYARET TURUNDA
BAŞKAN UYSAL ZİYARET TURUNDA
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal esnaf ziyaretinde
BAŞKAN ADAYI BÖCEK ŞARAMPOL´DE
BAŞKAN ADAYI BÖCEK ŞARAMPOL´DE
Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek: "Şarampol Caddesi´nin eski günlerini yaşatacağız" dedi
BAŞKAN TÜREL GLOBAL´E KONUŞTU
BAŞKAN TÜREL GLOBAL´E KONUŞTU
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel: “Uluslararası projelerle Antalya´yı bambaşka bir yere taşıyoruz” dedi.
FİNİKE´DE CUMHUR LİSTEYİ VERDİ
FİNİKE´DE CUMHUR LİSTEYİ VERDİ
Cumhur İttifakı MHP Finike Belediye Başkan Adayı Nail Dülgeroğlu, İlçe Seçim Kurulu´na AK Parti ve MHP İlçe Başkanlarıyla beraber Belediye Meclis Üyeleri listesini teslim etti.
BAŞKAN BÖCEK´E SEVGİ GÖSTERİSİ
BAŞKAN BÖCEK´E SEVGİ GÖSTERİSİ
Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek´e büyük sevgi gösterisi
DÜLGEROĞLU ZİYARET TURUNDA
DÜLGEROĞLU ZİYARET TURUNDA
Cumhur İttifakı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Finike Belediye Başkan Adayı Nail Dülgeroğlu´ndan sahil işletmecilerine ziyaret
SERİK TÜREL´İ BAĞRINA BASTI
SERİK TÜREL´İ BAĞRINA BASTI
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel: “Halkımızın arasına göğsümüzü gere gere çıkıyoruz”
BÖCEK MİSAFİR AĞIRLADI
BÖCEK MİSAFİR AĞIRLADI
Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek, CHP´li isimleri ağırladı
TEŞKİLAT TÜTÜNCÜ´YÜ BAĞRINA BASTI
TEŞKİLAT TÜTÜNCÜ´YÜ BAĞRINA BASTI
AK Parti Kepez İlçe Teşkilatı Başkan Hakan Tütüncü´yü coşku ile karşıladı
BAŞKAN TÜREL NTV´YE KONUK OLDU
BAŞKAN TÜREL NTV´YE KONUK OLDU
NTV´nin konuğu olan Başkan Menderes Türel önemli açıklamalarda bulundu
Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ‘yapmam’ dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
DOLAR
5.7665
EURO
6.3586
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
12 Kasım 2019 Salı