SOBACILARIN SORUNUNU TÜREL ÇÖZDÜ
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel´den çarşı esnafını sevindiren müjde geldi
Tarih: 13.12.2018 13:56:32/ 30882okunma / 0yorum

Sobacılar Çarşısı esnafıyla buluşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, esnafın yüksek kira sorununu çözmek üzere çarşıdaki Vakıflar´a ait mülkleri belediye olarak devraldıklarını müjdeledi. Devir alınan yeni mülkleri AESOB´a kiralayacaklarını belirten Türel, “Esnaf Odamız da Vakıflar´ın kira bedelleri üzerinden belirli bir oranda indirmek suretiyle dükkanları size kiralayacak” dedi. Çarşı esnafı Türel´in müjdesini sevinçle karşıladı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Demircileriçi Sobacılar Çarşısı esnafıyla kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıya AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar da katıldı. Eski hali yıkık dökük olan Sobacılar Çarşısı´na 2009 yılında esnafın talebiyle güzel bir proje uyguladıklarını hatırlatan Türel, “Projeyi tamamladık ancak taşınma işlemleri 2009´da biz görevi devrettikten sonrasına kaldı.

2009-2014 seneleri arsında görevde olmadığımız süreçte burası maalesef kaderine terk edildi. Bir de Vakıfların kendi prosedürleri çerçevesinde kiralamaları nedeniyle bir sıkıntı hasıl oldu. O dönemde milletvekili iken vakıfların bir kira indirimine gidip gidemeyeceği hususunda da çok uğraştım. Ama vakıfların bu konularda hareket kabiliyeti fevkalade kısıtlı. Bu konuda bir indirim imkânını sağlamamız söz konusu olmadı” diye konuştu.

Esnafla el ele verdik

Başkan Türel, 2014´te tekrar göreve geldiğinde AESOB ile el ele vererek Sobacılar Çarşısı´nı eski hareketli günlerine döndürecek ve buradaki sanatları gelecek nesillere taşıyacak adımları attıklarını belirtti. Çarşıdaki belediyeye ait mülkleri AESOB´a devrettiklerini anlatan Türel, ayakkabıcısıyla, sahafıyla, el sanatlarıyla, demircisiyle, bıçakçısıyla, sobacısıyla burayı bir esnaf çarşısı haline getirdiklerini ifade etti. 

Başkan Türel, “Balbey Projesi ile Antalya´nın ikinci Kaleiçi´si olacak Balbey´in kapısını Sobacılar Çarşımızın karşısında giriş güzergâhı olarak orayı planladık ve birinci etapta da orayı yapıyoruz. Tüm derdimiz esnaf odamızla el ele buraları daha da canlı hale getirmek” dedi.

Mülkiyet müjdesi

Bir taraftan da esnafın belini büken kira sorunu için çözüm arayışına girdiklerini kaydeden Türel, çarşının mülkiyetini Vakıflardan alıp, belediye olarak esnafı desteklemek amacıyla adımlar attıklarını belirtti.  Bu konuda esnafa, Vakıflarla protokol imzalayarak sorunu çözme sözü verdiğini hatırlatan Başkan Menderes Türel, şunları söyledi: “Bugüne kadar verdiğimiz her sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Vakıflar ile bir mülkiyet takası konusunda 3-4 senedir bir görüşme trafiği içerisindeydik. Müjdeyi vereyim. Vakıflardan buranın mülkiyetini aldık. 19 milyon 543 bin 33 liralık belediye mülkiyetini Vakıflara devretmek suretiyle buranın mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi´ne geçti. Çarşının esas sahipleri sizlersiniz. Ama olmazsa olmaz şartı, işinizi çocuklarınıza, torunlarınıza öğretip bu işi gelecek nesillere taşıyacaksınız. Biz bu kadar fedakârlığı siz burada bu el sanatlarını devam ettirin diye yapıyoruz.”

Kiralarda indirim

AESOB ile işbirliğinin bu noktada da devam edeceğini vurgulayan Türel, “Vakıflardan yeni devraldığımız yerleri sadece el sanatları için kullanılmak üzere bir bedel karşılığında protokolle esnaf odamıza kiralayacağız. Esnaf Odamız da Vakıfların kira bedelleri üzerinden belirli bir oranda indirmek suretiyle size kiralayacak. Hayırlı olsun. Aslında benim gönlüm ayakkabıcılara yaptığımız gibi ücretsiz vermek isterdi. Ama Vakıflar fiyat düşürmeyince bizim de kanunen bunu yapmamız imkânsız oluyor” ifadelerini kullandı.

Türel, esnafın Vakıflar´a olan birikmiş eski kira borçlarını da Vakıflar´la yapılandırmaya giderek ödeyebileceğini söyledi.

Destek sizden hizmet bizden

Hafta başında da Çalkaya´nın 30 yıllık imar sorununu TBMM´den özel bir kanun çıkartmak suretiyle çözüme kavuşturduklarını hatırlatan Türel, “Sobacılar Çarşısı´nın şu mülkiyet takası bile deveyi hendek atlatmaktan zor. Bunların hepsi sizin desteklerini sayesinde oluyor. Bizler bu görevlerde olmasaydık bunları çözebilir miydik? O yüzden sizlerin desteği bu sorunların çözülmesine vesile oluyor. Destek sizden hizmet bizden” dedi.

Dere´den teşekkür

AESOB Başkanı Adlıhan Dere de Başkan Menderes Türel´e müjdeli haberi için esnaf adına teşekkür etti. Başkan Türel´in sözde değil özde esnaf dostu olduğunu her fırsatta dile getirdiğini belirten Dere, “Sizi çok seviyoruz. Kentimizi güzelleştirdiniz. Caddelerimizi yenilediniz. Çarşı içindeki kuleyi bize bedelsiz verdiniz. Esnaf için sicil irtibat bürosu açmamıza vesile oldunuz. Baba dostu, dede dostu, esnafın yaşamasını sağladınız. Her şey için teşekkür ediyoruz” dedi.

Ayakkabıcı esnafını ziyaret etti

Başkan Türel´in mülkiyet müjdesini sevinçle karşılayan Sobacılar Çarşısı esnafı, sorunun çözümüne yönelik gayretleri için teşekkür etti. Türel, daha sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından Sobacılar Çarşısı yanına taşınan Ayakkabıcı esnafını ziyaret etti. Esnaf, yeni modern dükkanlarından duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Yeni çarşımız mükemmel oldu. Artık kışın soğuğundan ve yağmurundan etkilenmeden zanaatımızı yapabiliyoruz. İşlerimiz de iyi. Teşekkür ederiz Başkanım” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler: SOBACILARIN SORUNUNU TÜREL ÇÖZDÜ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ZİRVE´YE 3 BAKAN KATILACAK
ZİRVE´YE 3 BAKAN KATILACAK
Capital, Ekonomist ve StartUp dergileri tarafından bu yıl 8´ncisi düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi, 22-23 Mart 2019 tarihlerinde gerçekleşecek.
SUR YAPI ARAP-TÜRK FUARI´NDA
SUR YAPI ARAP-TÜRK FUARI´NDA
Sur Yapı, 23 – 24 Mart tarihlerinde İstanbul Hilton Convention Center´da gerçekleşecek ‘13. Gayrimenkul Fuarı ve Arap – Türk Zirvesi´ne katılıyor.
KADIN İŞVERENLER YÜZDE 8,8 OLDU
KADIN İŞVERENLER YÜZDE 8,8 OLDU
Türkiye´deki cinsiyete göre işveren olarak çalışanların dağılımı belli olurken, bu rakam 2017 yılı itibarıyla kadınlarda yüzde 8,8 olarak görüldü.
KADINLAR NEDEN ALIŞVERİŞ YAPAR ?
KADINLAR NEDEN ALIŞVERİŞ YAPAR ?
Kadınların Alışveriş Arzusunu Tetikleyen 7 Neden
ÇANDIR´DAN ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ
ÇANDIR´DAN ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ
(ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu´nun (TÜİK) açıkladığı Şubat ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.
KONUT SATIŞLARI 24 BİN 82 ADET AZALDI
KONUT SATIŞLARI 24 BİN 82 ADET AZALDI
2018 yılının Ocak ayı konut satış istatistikleri ile 2019 yılı Ocak ayının konut satış istatistikleri karşılaştırıldığında konut satışlarının 24 bin 82 adet azaldığı görüldü.
SUR YAPI AVRUPALI TÜRKLERİN DE HİZMETİNDE
SUR YAPI AVRUPALI TÜRKLERİN DE HİZMETİNDE
Sur Yapı “Evim Türkiye” diyen Avrupalı Türklerle buluşuyor
İŞTE OCAK AYI EKONOMİ VERİLERİ
İŞTE OCAK AYI EKONOMİ VERİLERİ
2019´un ilk ayında ekonomide hangi gelişmeler yaşandı?
EN ÇOK PARA HANGİ ŞEHİRDE KAZANILIR
EN ÇOK PARA HANGİ ŞEHİRDE KAZANILIR
Çalışanların en çok para kazandığı şehirler ve aylık ortalama maaşları belli oldu.
YERLİ İÇİN SES ANTALYA´DAN GELDİ
YERLİ İÇİN SES ANTALYA´DAN GELDİ
Yerliysek Yeriz Dediler, Yerli Üretim İçin Antalya´dan Ses Verdiler
KIZILLI ÇÖPLÜĞÜ ANTALYA´YI AYDINLATIYOR
KIZILLI ÇÖPLÜĞÜ ANTALYA´YI AYDINLATIYOR
Antalya´nın çöpü 135 bin konutu aydınlatıyor
İŞTE 2018 EKONOMİ KARNESİ
İŞTE 2018 EKONOMİ KARNESİ
Medya Takip Merkezi (MTM), Ekonomi Gazetecileri Derneği için yaptığı araştırmada 2018 yılının öne çıkan ekonomi başlıklarını belirledi.
KOMŞU KART TEZ KONUSU OLDU
KOMŞU KART TEZ KONUSU OLDU
Çevreci Komşu Kart, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Sosyoloji bölümünde bitirme tezine konu oldu.
ABB´NDE 7 BİN İŞÇİ HİZMET-İŞ´Lİ OLDU
ABB´NDE 7 BİN İŞÇİ HİZMET-İŞ´Lİ OLDU
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve şirketlerinde çalışan 7 bin işçi, aldıkları toplu kararla HİZMET-İŞ Sendikası´na üye oldular.
AESOB´TAN POŞET UYARISI
AESOB´TAN POŞET UYARISI
AESOB Başkanı Adlıhan Dere´den “Ücretli Poşet” Uyarısı geldi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
Hiç unutulmayacak yüz anne yüzüdür…

Hz. Muhammed
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları