TÜREL; "KENDİMİ ANTALYA´YA ADADIM"
Başkan Türel, “Kendini Antalya´ya adamış biri olarak önceliğimiz hep Antalya dedik ve hep Antalya´nın kazanmasını istedik.
Tarih: 21.2.2019 13:07:54/ 35787okunma / 0yorum

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Kendini Antalya´ya adamış biri olarak önceliğimiz hep Antalya dedik ve hep Antalya´nın kazanmasını istedik. Antalya´nın gelecekte çok daha iyi noktalara taşınması, dünya şampiyonluğuna kadar gitmesi için önce Antalya, Antalya için Menderes Türel” dedi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bir tv kanalının konuğu oldu. Antalya Kaleiçi´nden canlı yayınlanan programda soruları yanıtlayan Türel, projelerini anlattı ve Antalya´yı daha güzel yerlere taşımak için çalıştıklarını söyledi.

50 bin çiftçiye sulamada bedava elektrik

Başkan Türel, tarım sektörüne yönelik soru üzerine, son 15 yılda Antalya´nın tarım rekoltesinin 1.8 milyar liradan 12.1 milyar liraya yükseldiğini belirterek, “Tarım Türkiye´nin vazgeçilmezi. Adeta çadırın orta direği. O yüzden bizler de Antalya´da bu konuda çok önemli çalışmaları yürütüyoruz.

Örnek olarak şu anda güneş enerjisinden elde ettiğimiz elektriği, Büyükşehir Belediyesi´ne ait kooperatif ve sulama birliklerinde sulama suyunda 7500 çiftçi ailemize bedava kullandırıyoruz. 2019 sonrasında Antalya´da bu kooperatif ve birliklere üye olan yaklaşık 50 bin çiftçinin artık sulama suyunda elektriği bedava kullanması yönünde çalışmamız var” dedi.

Tarım Marketleri ile maliyet düşecek

Türel, tarım sektöründeki girdi maliyetlerinin düşürülmesi konusunda da çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, “Önümüzdeki dönem Tarım Marketler kurup, üreticinin girdi maliyetini düşürüp, aracı maliyetlerini ortadan kaldırarak tüketicinin de ucuz sebze ve meyveye ulaşmasını sağlayacağız” diye konuştu.

1 milimetreküp atık su arıtılmadan denize gitmiyor

Antalya´nın turizmde 2004 senesinde açıkladığı New York, Barcelona, Hawaii, Miami, Dubai gibi rakiplerini bugün geride bıraktığının altını çizen Başkan Türel, şunları söyledi: “İlk adaylığımda biz Antalya gibi olacağız ama önümüzdeki rakiplerimizi de geçeceğiz demiştik.

Antalya bugün Londra ve Paris´ten sonra New York ile birlikte konaklamalı turist sayısında en çok turist ağırlayan üçüncü şehir konumuna geldi. Rakiplerimizi geçmişiz. Şimdi bize dünya şampiyonluğu yakışır diyoruz. Antalya bu noktaya tesadüfen gelmedi. 2004 senesinde Antalya´da arıtma sistemi iki taneydi. Şimdi 32 tane.

Antalya´nın Gazipaşa´dan Kaş´a kadar 640 km´lik sahilinde bugün 1 milimetreküp su arıtılmadan denize gitmiyor. Antalya şehir merkezinden istediğiniz yerden denize girebilirsiniz. Dünyada, Barcelona dahi birçok şehrinde bunu bulma şansınız yok. Yapmış olduğumuz üst yapı alt yapı yatırımlarımızla Antalya turizminde şampiyonluğa doğru emin adımlarla ilerliyoruz.”

Ucubeleri yıkıp park yapan bir belediye başkanıyım

Başkan Menderes Türel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın işaret ettiği yatay şehirciliğin, kendi şehircilik anlayışının temelini oluşturduğunu belirterek, şunları aktardı: “Bundan sonra planlayacağımız yerlerde özellikle bu konuda önemli bir planlama çalışmamızı birçok mahallede sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz.

Ben Antalya´da ucubeleri ortadan kaldıran bir belediye başkanıyım. 13 katlı il özel idare binasını 2014´te yeniden seçildikten sonra yıkarak, park yaptım. Yanı başındaki Sağlık Meslek Yüksekokulu´nu, kendi mezun olduğum Hızır Reis Ortaokulu´nu yıkarak, park yapan bir belediye başkanıyım.
Türkiye´de birçok yerde yeni stadyumlar yapıldı.

Eski stadyumların yerinde ticari, rezidans gibi yeni yapılaşmalar söz konusu oldu. Türkiye´de eski stadyumu yıkıp yerine millet bahçesi, halka açık park yapan belediye başkanlarından biri olmanın onurunu yaşıyorum. Biz ucubelere karşı görevimizi yerine getirdik.”

Antalya´yı betona teslim etmeyeceklerinin altını çizen Başkan Türel, “Konyaaltı Sahili´nde yaptığımız Sahil Antalya Yaşam Parkı, Boğaçayı projelerimiz bunun en güzel örnekleridir” dedi.

70 bin kişiye iş imkânı

Özellikle sosyal belediyecilik konusundaki çalışmalarına dikkat çeken Başkan Türel, şöyle konuştu: “2019 sonrası için 359 proje açıkladık. Bu projelerle 70 bin kişiye iş imkânı sağlıyoruz. İşsizlik yatırımla çözülür. Ortaokul ve lise düzeyinde yaklaşık 15 bin öğrencimize burs desteği vermeye çalıştım.

Bunu 30 bin öğrenciye çıkartmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde 5 bin emekçiye sosyal konut. Bu dönemde turizm emekçisi dar gelirli kardeşlerimize sosyal konut vermiştik şimdi 5 bin kişiyi sigara parası gibi taksitle 606 taksitlerle konut sahibi yapıyoruz. Ev hanımlarımıza evde üretimi teşvik için 5 bin liralık bir mikro kredi desteği sağlayacağız.”

Ayrımcılık yapmıyoruz

Sunucunun ‘Antalya´da yaşayan memleket aşığı bir Kürt kardeşiniz olarak neden size oy vereyim?´ sorusunu da yanıtlayan Başkan Türel, şunları söyledi: “Ben Cumhur İttifakının adayıyım ve çok iddialıyım. Ben aslında Antalya ittifakının adayıyım.

Antalya´da her siyasi partiye oy vermiş arkadaşlarımızın oylarını almaya talibim ki geçmişte almışım, anketler de bunu ifade ediyor. Biz hiçbir zaman belediyecilik anlayışımızda ayrımcılık yapmadık. Bizim meclis listelerimizde geçmişte CHP´de siyaset yapan arkadaşlar var. Alevi, Sünni, Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Müslüman ve gayrimüslim var.

Meclis üyelerimiz arasında Alanya´da Fin kökenli bir Türk vatandaşı, Konyaaltı´nda ise bir Rus kökenli Türk vatandaşımız var. Biz zaten Antalya ittifakını oluşturmuşuz. Herkesin oyuna talibiz. Antalya´da herkesin belediye başkanı olmayı başarmışız.

Ben Antalya´da siyasi rozeti kapıda bırakmış bir belediye başkanıyım. Antalya´da en az oy aldığımız ilçe Konyaaltı ama en çok hizmeti Konyaaltı´na yapmışımdır. Ben Konyaaltı´na da yapıyorum, Kepez´e de yapıyorum, Alanya´ya da hizmet ediyorum hiçbir şekilde siyasi ayrıcalık yapmadan bunları yerine getiriyorum.”

Yeni dönem için 359 proje

Yeniden başkan seçilmesi halinde yapacağı hizmetlerle ilgili de soruları yanıtlayan Başkan Türel,  şunları söyledi: “Ben ilk dönem başkanlığımda Antalya´nın tarihinde ilk olarak 11 köprülü katlı kavşak yaptım. 11 km de raylı sistem yaptım.

Benden sonra maalesef ne köprülü kavşak ne de metro çalışması yapılabildi. Bu dönem yeniden seçilince 11 köprülü kavşağa 28 köprülü kavşak daha ekledik. 44 km daha raylı sistem ekledik. Benden önce bunlar yapılmış olsaydı ben belki yeni dönem için açıkladığım Konyaaltı-Lara arasındaki 25 kilometrelik metro projesini bitirmiş olurdum. Antalya´da metro, kurvaziyer liman, sinema stüdyoları, yat limanları, 359 projeyi Antalya´ya kazandırma heyecanı içerisindeyiz.” 

Memleketi düşünmeliyiz

“Bizim için önemli olan Antalya´nın kazanması” diyen Türel, “31 Mart´tan sonra bütün genel başkanlar görevlerine devam ediyor olacaklar. Bir tek belediye başkanları değişecek. Belediye seçimi memleketin seçimi. Siyasi düşünmek yerine memleketi düşünerek kimin daha çok memlekete hizmet edebileceği hususunda sağlıklı bir karar verdiğimizde o zaman kazanan şehrimiz oluyor” ifadelerini kullandı

Çevreci belediyeyiz

Çevreci belediyecilik hizmetleri ile ilgili de konuşan Başkan Türel, “Antalya´da iki arıtmayı 32´ye çıkardık. Antalya´nın çöpünden 70 bin evin elektriğini karşılayacak kadar enerji üretiyoruz. Proje tamamen bittiğinde 135 bin konutun ihtiyacı kadar elektriği Antalya´nın çöpünden üretiyor olacağız.

Alanya´da 12 bin konutun elektriğini karşılayacak miktarı çöpünden elde ediyoruz. Yapmış olduğumuz çevre tesisler, dikmiş olduğumuz milyonlarca ağaç, ortaya koyduğumuz yeşil alanlar çevreci olduğumuzu çok güzel bir şekilde ortaya koyuyor” şeklinde konuştu. 

Önceliğimiz hep Antalya oldu

Başkan Türel, konuşmasını sonunda Antalyalı hemşerilerine önemli bir mesaj verdi: “Hepimiz şehrimizi seviyoruz. Doğduğum yer diyen, doyduğum yer diyen herkes Antalyalıdır…

Dolayısı ile bu şehrimizin gelecekte çok daha iyi noktalara taşınması, dünya şampiyonluğuna kadar gitmesi vatandaşlarımızın sayesinde oluyor. Her zaman kendini Antalya´ya adamış biri olarak önceliğimiz hep Antalya dedik ve hep Antalya´nın kazanmasını istedik. O yüzden son söz olarak önce Antalya, Antalya için Menderes Türel diyorum” dedi.

Anahtar Kelimeler: TÜREL KENDİMİ ANTALYA ADADIM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÇAVUŞOĞLU VE TÜREL ÜNİVERSİTE´DE
ÇAVUŞOĞLU VE TÜREL ÜNİVERSİTE´DE
İçişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Tazelenme Üniversitesi´ne konuk oldu
TÜREL KONYSİAD´A KONUK OLDU
TÜREL KONYSİAD´A KONUK OLDU
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel: “Antalya dünyaya yeter diyoruz”
BAŞKAN TÜREL CNN´E KONUK OLDU
BAŞKAN TÜREL CNN´E KONUK OLDU
CNN Türk 40 programında konuşan Başkan Türel: “Antalya´ya dünya şampiyonluğu yakışır” dedi.
PERSONELDEN TÜTÜNCÜ´YE TEŞEKKÜR
PERSONELDEN TÜTÜNCÜ´YE TEŞEKKÜR
Kepez personeli Başkan Hakan Tütüncü´ye teşekkür etti
TÜTÜNCÜ´DEN ANLAMLI VEFA
TÜTÜNCÜ´DEN ANLAMLI VEFA
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği´ni ziyaret etti.
DOĞANOĞLU´NDAN AÇIK PAZAR SÖZÜ
DOĞANOĞLU´NDAN AÇIK PAZAR SÖZÜ
Cumhur İttifakı Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Gaye Doğanoğlu´ndan her gün açık pazar sözü
TÜTÜNCÜ´DEN İŞÇİLERE SENDİKA MÜJDESİ
TÜTÜNCÜ´DEN İŞÇİLERE SENDİKA MÜJDESİ
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´den belediye işçilerine sendika müjdesi
OSB MİSAFİR AĞIRLADI
OSB MİSAFİR AĞIRLADI
Antalya Vergi Dairesi Başkanı Metin Uzun, Vergi Haftası kapsamında Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar´ı ziyaret etti.
BAŞKAN TAŞ´TAN 28 ŞUBAT AÇIKLAMASI
BAŞKAN TAŞ´TAN 28 ŞUBAT AÇIKLAMASI
AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş 28 Şubat konulu bir basın açıklaması yayınladı.
ÖNDER´DEN 28 ŞUBAT AÇIKLAMASI
ÖNDER´DEN 28 ŞUBAT AÇIKLAMASI
ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu yazılı bir açıklama yaptı
SANTRAL TAPUYA KAVUŞUYOR
SANTRAL TAPUYA KAVUŞUYOR
Kepez Santral´de tapu heyecanı, 5073 hak sahibine tapuları dağıtılıyor
KEPEZ TÜTÜNCÜ İLE IŞIL IŞIL PARLIYOR
KEPEZ TÜTÜNCÜ İLE IŞIL IŞIL PARLIYOR
Yaptığı icraatlarla Kepez´i yeniden imar eden Başkan Tütüncü, Kepez´li kadınlar için koordinasyon merkezi kuruyor
DÜLGEROĞLU´NDAN AÇILIŞA DAVET
DÜLGEROĞLU´NDAN AÇILIŞA DAVET
Finike Belediye Başkan Adayı Nail Dülgeroğlu SKM açılışına tüm Finikeli hemşehrilerini davet etti.
TÜTÜNCÜ PROJELERİNİ AÇIKLIYOR
TÜTÜNCÜ PROJELERİNİ AÇIKLIYOR
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ‘123 proje ile hedef 2023´ projelerini açıklıyor.
BAŞKAN TÜTÜNCÜ ESNAFLA BULUŞTU
BAŞKAN TÜTÜNCÜ ESNAFLA BULUŞTU
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü 220 metre uzunluğunda yeni bir bağlantı yolu yapacaklarını açıkladı.
BÜYÜKŞEHİR´DEN İKİ AÇIKLAMA
BÜYÜKŞEHİR´DEN İKİ AÇIKLAMA
Antalya Büyükşehir Belediyesi bir basın açıklaması yayınladı
AESOB´TA İMZA TÖRENİ
AESOB´TA İMZA TÖRENİ
AESOB İle Antalya Bilim Üniversitesi Arasında Eğitim İş Birliği Protokolü İmzalandı
BAŞKAN BÖCEK AFET BÖLGESİNDE
BAŞKAN BÖCEK AFET BÖLGESİNDE
Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek afet bölgesinde
TÜTÜNCÜ ÖĞRENCİLERE HEDİYE VERDİ
TÜTÜNCÜ ÖĞRENCİLERE HEDİYE VERDİ
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü öğrencilere karne hediyesi verdi.
BOĞAÇAYI GÖRENLERİ KISKANDIRIYOR
BOĞAÇAYI GÖRENLERİ KISKANDIRIYOR
Bataklıktan kurtarılan Boğaçayı muhteşem görüntüsüyle ışıl ışıl parlıyor
TRAFİK CANAVARINA 3 BİN 218 KURBAN
TRAFİK CANAVARINA 3 BİN 218 KURBAN
Ocak-Kasım arası dönemde, trafik kazalarında 3 bin 218 kişinin yaşamını yitirdiği saptandı.
BAŞKAN TÜREL´DEN MÜJDELER
BAŞKAN TÜREL´DEN MÜJDELER
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, MEMUR-SEN ziyaretinde birçok müjde verdi
VATANDAŞIN TRAFO İSYANI
VATANDAŞIN TRAFO İSYANI
Konyaaltı İlçesi Atatürk Bulvarında, kaldırım üzerinde bulunan elektrik trafosu tehlike saçıyor.
GENÇLERDEN RAYLIYA TAM NOT
GENÇLERDEN RAYLIYA TAM NOT
Mühendis adayları raylı sistem projesini inceledi
KEPEZ TÜTÜNCÜ İLE PARLIYOR
KEPEZ TÜTÜNCÜ İLE PARLIYOR
Başkan Hakan Tütüncü, “Nice büyük eserlere, projelere imza attık ve kasamız dolu" dedi
ALANYA MEZARLIKLARINA YATIRIM
ALANYA MEZARLIKLARINA YATIRIM
Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya´daki mezarlıklara 5 milyonluk yatırım yaptı
BÜYÜKŞEHİR´DEN ÇEVRECİ OTOPARK
BÜYÜKŞEHİR´DEN ÇEVRECİ OTOPARK
Çevre katliamı dediler, çevreci otopark yapıldı. Başkan Türel, “Çevreyi koruyarak muhteşem bir park yaptık” dedi.
BAŞKAN TÜTÜNCÜ O İDDİALARI ÇÜRÜTTÜ
BAŞKAN TÜTÜNCÜ O İDDİALARI ÇÜRÜTTÜ
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, belediyesi ile ilgili asılsız haberlerle kamuoyunun meşgul edildiğini söyledi.
BÜYÜKŞEHİR HER YERDE
BÜYÜKŞEHİR HER YERDE
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Aşağıkaraman´da asfalt çalışması yaptı.
AK GENÇLİKTEN ANLAMLI DESTEK
AK GENÇLİKTEN ANLAMLI DESTEK
AK Gençlik´ten Lösemili Çocuklar Haftası Farkındalık Etkinliğine Destek
ANTALYA´NIN SESİ AVRUPA´DAN DUYULDU
ANTALYA´NIN SESİ AVRUPA´DAN DUYULDU
Uluslararası İdeal Kent Ödülü Avrupa´da geniş yankı buldu
BAŞKAN KARATAŞ MUHTARLARLA BULUŞTU
BAŞKAN KARATAŞ MUHTARLARLA BULUŞTU
Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı Deniz Karataş Aksu´yu karış karış dolaşıyor Doğruları anlatıyor
KARATAŞ AKGİAD´I ZİYARET ETTİ
KARATAŞ AKGİAD´I ZİYARET ETTİ
Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı Deniz KARATAŞ, Aksu Genç İşadamları Derneğini ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.

Konfüçyus
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
deneme deneme

deneme 4