TÜREL KONYSİAD´A KONUK OLDU
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel: “Antalya dünyaya yeter diyoruz”
Tarih: 13.3.2019 17:53:20/ 35529okunma / 0yorum

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 3. Etap Raylı Sistem hattının dünya rekoru bir sürede yapımı tamamlanan Varsak-Otogar bölümünde yolculu deneme seferlerinin 17 Mart´tan sonra başlayacağını açıkladı. 2009 öncesinde olduğu gibi borç edebiyatına sarılan muhalefetin “Antalya´ya Antalya yeter” dediğine dikkat çeken Türel, “Biz çok farklı düşünüyoruz. Biz Antalya dünyaya yeter diyoruz. Bizim bambaşka bir vizyonumuz, ufkumuz var” dedi.

Konyaaltı Sanayi İş Adamları Derneği´nin (KONYSİAD) konuğu olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, hizmetlerini ve gelecek projelerini anlattı. Antalya´da güzel şeyler olsun gayreti gösterdiklerin belirten Türel, bu gayreti ilk günkü aşkla yeni bir döneme taşımak istediklerin söyledi. Antalya´nın siyasetin kısır çekişmelerine kurban edilemeyecek kadar güzel bir şehir olduğunun altını çizen Başkan Türel, “Antalya´yı düşünmek Antalya´da yaşamak değil, Antalya´yı yaşamak önemlidir. O yüzden hep Antalya´da siyaset yarışmasın, hizmetler yarışsın dedik. Adaylar yarışmasın projeler yarışsın dedik” diye konuştu.

Yeter ki Antalya kazansın

2004´te ilk görev geldiğinde Antalya girişlerinin mezbelelik halde olduğunu, ciddi trafik sorunu yaşandığını hatırlatan Türel, şunları söyledi: “Antalya tarihinde hiç katlı köprülü kavşak yapılmamıştı. Çağdaş raylı sistem yoktu. O kavşaklar trafiği tıkayacak suçlamaları söz konusu olmuştu. Hatta hızını alamayanlar göreve geldiğimizde o kavşakları dolduracağız demişlerdi. Ancak biz Antalya´nın kazanacağını düşündük, kararlılık ve cesaret göstererek bu projeleri Antalyamıza kazandırmaktan hiç imtina etmedik. Her zaman ‘Antalya´nın kazanması söz konusu ise ben kaybetmeye razıyım´ dedim. 11 katlı kavşak, 11 kilometre raylı sistem yaptık. Bizim olmadığımız dönemde bir santim raylı sistem yapılmadı, bir tane kavşak eklenmedi.”

3. Etap 17 Mart´ta yolcularla deneme seferlerine başlayacak

Bu dönem 28 katlı kavşak ve 44 kilometrelik bir raylı sistem ağını Antalya´ya kazandırdıklarını anlatan Türel, 3. Etap Raylı Sistem´in 4 ay gibi dünya rekoru bir zamanda tamamlanan Varsak-Otogar arasındaki 10 kilometrelik bölümünün 17 Mart´tan sonra yolcularla ile birlikte deneme sürüşü yapacağını açıkladı. Bir önceki dönemde Antalya´da bu hizmetler yapılsaydı belki de şu an metroyu bitiriyor olacağına dikkati çeken Başkan Menderes Türel, “Gelecek dönem için Konyaaltı Büyük Liman´dan başlayıp Kırcami´nin de içinden geçerek Lara Kundu´ya kadar giden bir metrodan bahsediyoruz. Antalya´mıza verdiğimiz her sözü tutmuş bir belediye başkanı olmanın özgüveni ve gururu ile halkımızın arasındayız. Bunu da başaracağız. Biz dersimize çalışmadan söz vermeyiz” dedi.

Birlik beraberlik vurgusu

Başkan Menderes Türel, şöyle devam etti: “Biz olmadığımız takdirde bu hizmetler yapılamaz. ‘Antalya´nın geleceğini seçiyoruz´ diyor iken ben bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Çünkü bu işler birlikte olduğunuzda çözülebilen işleridir. Antalya´mıza bu projeleri kazandırıyor iken neler yaşadığımız yazmaya kalksak ansiklopedi olur. Bu yüzden bunlar için birlik beraberlik gerekir. Bir kere Antalyalıların desteği gerekir. Antalyalılar bizi desteklemeseydi 2014´te yeniden göreve getirmeseydi hala 28 tane katlı köprülü kavşak yapamamış, hala 44 kilometrelik raylı sistemi ulaşım ağına ekleyememiş bir şehirdik.”

Projeleri halkımıza sorduk

Halkın desteğinin yanında projelerin içinde olmasının da gerekliliğine işaret eden Türel şunları aktardı: “Sivil toplum örgütlerimiz, kanaat önderlerimiz, halkımızın katılımcı yönetim anlayışı ile işin içerisinde olması gerekir. Biz bu dönemde ikinci etap ve üçüncü etap raylı sistemi yapıyor iken bu yüzden referanduma gittik. Bizim dediğimiz dediktir. Biz biliriz demedik. Büyük projelerimizi Türkiye´de en çok referandum yapan, halka projelerini soran belediye başkanı olarak hep milletimiz ile paylaştık. İkinci etabı yüzde 98.42, üçüncü etabı yüzde 97.82 gibi bir oranda halkımızla mutabakatla yaptık.”

Güven duyulan istikrarlı bir belediyeyiz

Güven ve istikranın belediyecilikte çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Türel, “Çünkü bu sistemler için mutlaka ve mutlaka yabancı kredi kuruluşları veya ulusal kredi kuruluşlarının desteğine ihtiyacınız var. Fizibıl, rantabıl bir projeniz, mali yönden istikrarlı bir belediye tablosunuz yoksa kimse yüzünüze bakmaz. Dünya Bankası kuruluşu olan IFC, kredi kuruluşu olarak, Hazine garantisi istemeden üçüncü etapta Antalya Büyükşehir Belediyesi´ne kredi verdi. Bu Antalya Büyükşehir Belediyesi´ne duyulan güven ve istikrarın eseri” dedi.

Antalya dünyaya yeter

Başkan Türel, 2009 öncesi muhalefetin borç edebiyatı yaptığını hatırlatarak, “Mazeret çok, para yok 5 sene de Antalya 15 sene geriye gitti. Kaybeden Antalya oldu. Şimdi de yine batık belediye, borç edebiyatı yapıyorlar. Peki ne yapacaksın diyenlere Antalya´ya Antalya yeter diyorlar ama biz çok farklı düşünüyoruz. Biz Antalya dünyaya yeter diyoruz. Bizim bambaşka bir vizyonumuz, ufkumuz var” diye konuştu.

Kruvaziyer limana karşı çıkmışlardı

Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkesin kendi projesi, kendi içinde değerlidir. Bu projeler bugünden yarına bitecek projeler değil. Bunların ÇED raporları var, kıyı yapı mühendisliği çalışmaları var. Birçok çalışması var. Ne mutlu ki biz kurvaziyer liman yapacağız dediğimizde bizimle ilgili mecliste soru önergesi veren Cumhuriyet Halk Partisi, bugün ben de kurvaziyer liman yapmaya talibim demeye başladı. Çok güzel. Geldikleri noktayı beğeniyorum.”

Suyu yine en ucuz yaptık

2009´da suyu en ucuz kullanan şehir olarak bıraktıkları Antalya´yı 2014´te suyu en pahalı kullanan il olarak geri aldıklarını kaydeden Başkan Türel, “Mazeret kolaydı. Hükümet elektriği pahalandırıyor, elektrik maliyetleri yükseldikçe suya zam. Arkadaşlar yani mazeret belediyeciliğin çözümü olamaz. Bakın İzmir´de konaklama tesisleri, suyu şu anda 9 TL´ye kullanıyorlar. Antalya´daki konaklama tesisleri 3 TL´ye kullanıyor. Aradaki fark üçte biri. Üç misli pahalılar bizden yani. 2014´te de aldık en pahalıydı şimdi yine en ucuza getirdik” dedi.

20 milyarlık yatırım

Gelecek dönemde Antalya´ya 20 milyar liralık yatırım sözü verdiklerini belirten Başkan Türel, şöyle konuştu: “Bu Antalya´ya 20 milyarlık bir yatırım girmesi, Antalya ekonomisine ekstra bir katma değer demek. Bu dönem de 12 milyar liralık yatırım yapmışım. Bu dönem için çok şanslıyız. İki tane Antalyalı bakanımız var. Biz olmayı başaramayınca bu projeler olmuyor.”

Herkese eşit hizmet ediyoruz

Kimseyi ayırt etmeden, ötekileştirmeden herkese eşit hizmet ettiklerini vurgulayan Başkan Türel, “En az oy aldığım Konyaaltı´na en önemli projelerimi yaptım. Sahil Antalya Yaşam Parkı, Boğaçayı, Tünektepe Konyaaltı´nda. Ama en çok oy aldığım ilçe Kepez´e de raylı sistemi yapıyorum. Yani biz de çok oy aldık, çok hizmet edeyim, az oy aldım az hizmet edeyim anlayışı yok” şeklinde konuştu.

Kemer´in şehirle bütünleşmesi sağlanacak

Başkan Türel konuşmasının ardından KONYSİAD üyelerinden gelen soruları da yanıtladı. Kemer bölgesindeki turist potansiyelin şehirle bütünleştirilmesi önerisini değerlendiren Başkan Türel, Demre-Kaş arasındaki 3. Havaalanının bölgenin potansiyelini daha da arttıracağına vurgu yaptı. Bu bölgede ulaşımla ilgili iyileştirme çalışmalarının yapıldığını anlatan Başkan Türel, “Kemer-Antalya arasındaki toplu ulaşımı güçlendirmek suretiyle bu bölgenin şehirle bütünleşmesini sağlayacağız. Ben de bir Kemerli olarak söylüyorum. Kemer´e o tüneller yapılmadan önceki Kemer´in trafiğini bir gözümüzün önüne getirirsek nereden nereye geldiğimizi çok daha iyi anlarız. Deniz otobüsleri de Kemer´e büyük katkı sağladı. Seferleri daha da sıklaştıracağız” dedi.

Yaşlılara yönelik başarılı hizmetler yapıldı

Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği Başkanı Dr. Figen Sayın´ın ise kadın girişimciliğiyle ilgili sorusu üzerine Başkan Türel, Antalya´da kadınlara her zaman pozitif ayrımcılık yaptıklarını anlatarak, kadınları iş hayatına dahil edebilmek için kreşler ve yaşlı bakımında örnek projeler gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye´de tek olan ödüllü yatılı palyatif bakım merkezinin önemini anlatan Türel, “Alzheimer Merkezimiz de birçok ödüle layık görüldü. Tazelenme Üniversitesinde 60 yaş üstü 12 bin vatandaşımız aktif yaşlanma programıyla hayatlarını sürdürüyorlar. Üniversitemizle ortak yürüttüğümüz başarılı bir proje olarak takdir topluyor. Yaşlılar konusunda buna benzer çalışmaları çok başarıyla yürüttüğümüze inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

Yeni yatırımlar işsizliğe çare olacak

İşsizliğin önlenmesine yönelik neler yapacağı sorulan Başkan Türel, işsizliğin yatırımla çözülebileceğini belirtti. Yeni dönem için açıkladığı 359 projenin 70 bin kişiye iş imkânı sağlayacağını anlatan Başkan Türel, “Yatırım bizim işimiz. Bizden başkası da bizim gibi yatırım yapamaz. O yüzden işsizliğin çözümünde de tek çare bizde diyoruz” şekline konuştu.

Kırcami´de alt yapı sorunu olmayacak

Başkan Türel Kırcami´nin alt yapısı ile ilgili bir soruya daDünya Bankasıyla Kırcami altyapısı için 50 milyon Euro kredi sözleşmesini imzaladıklarını belirterek, bölgede her hangi bir alt yapı sorunu olmayacağı cevabını verdi.

Kaplan´dan Türel´e plaket

Konyaaltı Sanayi İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Kaplan Başkan Türel´e konuşmasını ardından plaket takdim etti.

Anahtar Kelimeler: TÜREL KONYSİAD KONUK OLDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÇAVUŞOĞLU VE TÜREL ÜNİVERSİTE´DE
ÇAVUŞOĞLU VE TÜREL ÜNİVERSİTE´DE
İçişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Tazelenme Üniversitesi´ne konuk oldu
BAŞKAN TÜREL CNN´E KONUK OLDU
BAŞKAN TÜREL CNN´E KONUK OLDU
CNN Türk 40 programında konuşan Başkan Türel: “Antalya´ya dünya şampiyonluğu yakışır” dedi.
PERSONELDEN TÜTÜNCÜ´YE TEŞEKKÜR
PERSONELDEN TÜTÜNCÜ´YE TEŞEKKÜR
Kepez personeli Başkan Hakan Tütüncü´ye teşekkür etti
TÜTÜNCÜ´DEN ANLAMLI VEFA
TÜTÜNCÜ´DEN ANLAMLI VEFA
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği´ni ziyaret etti.
DOĞANOĞLU´NDAN AÇIK PAZAR SÖZÜ
DOĞANOĞLU´NDAN AÇIK PAZAR SÖZÜ
Cumhur İttifakı Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Gaye Doğanoğlu´ndan her gün açık pazar sözü
TÜTÜNCÜ´DEN İŞÇİLERE SENDİKA MÜJDESİ
TÜTÜNCÜ´DEN İŞÇİLERE SENDİKA MÜJDESİ
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´den belediye işçilerine sendika müjdesi
OSB MİSAFİR AĞIRLADI
OSB MİSAFİR AĞIRLADI
Antalya Vergi Dairesi Başkanı Metin Uzun, Vergi Haftası kapsamında Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar´ı ziyaret etti.
BAŞKAN TAŞ´TAN 28 ŞUBAT AÇIKLAMASI
BAŞKAN TAŞ´TAN 28 ŞUBAT AÇIKLAMASI
AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş 28 Şubat konulu bir basın açıklaması yayınladı.
ÖNDER´DEN 28 ŞUBAT AÇIKLAMASI
ÖNDER´DEN 28 ŞUBAT AÇIKLAMASI
ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu yazılı bir açıklama yaptı
SANTRAL TAPUYA KAVUŞUYOR
SANTRAL TAPUYA KAVUŞUYOR
Kepez Santral´de tapu heyecanı, 5073 hak sahibine tapuları dağıtılıyor
KEPEZ TÜTÜNCÜ İLE IŞIL IŞIL PARLIYOR
KEPEZ TÜTÜNCÜ İLE IŞIL IŞIL PARLIYOR
Yaptığı icraatlarla Kepez´i yeniden imar eden Başkan Tütüncü, Kepez´li kadınlar için koordinasyon merkezi kuruyor
DÜLGEROĞLU´NDAN AÇILIŞA DAVET
DÜLGEROĞLU´NDAN AÇILIŞA DAVET
Finike Belediye Başkan Adayı Nail Dülgeroğlu SKM açılışına tüm Finikeli hemşehrilerini davet etti.
TÜTÜNCÜ PROJELERİNİ AÇIKLIYOR
TÜTÜNCÜ PROJELERİNİ AÇIKLIYOR
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ‘123 proje ile hedef 2023´ projelerini açıklıyor.
TÜREL; "KENDİMİ ANTALYA´YA ADADIM"
TÜREL; "KENDİMİ ANTALYA´YA ADADIM"
Başkan Türel, “Kendini Antalya´ya adamış biri olarak önceliğimiz hep Antalya dedik ve hep Antalya´nın kazanmasını istedik.
BAŞKAN TÜTÜNCÜ ESNAFLA BULUŞTU
BAŞKAN TÜTÜNCÜ ESNAFLA BULUŞTU
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü 220 metre uzunluğunda yeni bir bağlantı yolu yapacaklarını açıkladı.
BÜYÜKŞEHİR´DEN İKİ AÇIKLAMA
BÜYÜKŞEHİR´DEN İKİ AÇIKLAMA
Antalya Büyükşehir Belediyesi bir basın açıklaması yayınladı
AESOB´TA İMZA TÖRENİ
AESOB´TA İMZA TÖRENİ
AESOB İle Antalya Bilim Üniversitesi Arasında Eğitim İş Birliği Protokolü İmzalandı
BAŞKAN BÖCEK AFET BÖLGESİNDE
BAŞKAN BÖCEK AFET BÖLGESİNDE
Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek afet bölgesinde
TÜTÜNCÜ ÖĞRENCİLERE HEDİYE VERDİ
TÜTÜNCÜ ÖĞRENCİLERE HEDİYE VERDİ
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü öğrencilere karne hediyesi verdi.
BOĞAÇAYI GÖRENLERİ KISKANDIRIYOR
BOĞAÇAYI GÖRENLERİ KISKANDIRIYOR
Bataklıktan kurtarılan Boğaçayı muhteşem görüntüsüyle ışıl ışıl parlıyor
TRAFİK CANAVARINA 3 BİN 218 KURBAN
TRAFİK CANAVARINA 3 BİN 218 KURBAN
Ocak-Kasım arası dönemde, trafik kazalarında 3 bin 218 kişinin yaşamını yitirdiği saptandı.
BAŞKAN TÜREL´DEN MÜJDELER
BAŞKAN TÜREL´DEN MÜJDELER
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, MEMUR-SEN ziyaretinde birçok müjde verdi
VATANDAŞIN TRAFO İSYANI
VATANDAŞIN TRAFO İSYANI
Konyaaltı İlçesi Atatürk Bulvarında, kaldırım üzerinde bulunan elektrik trafosu tehlike saçıyor.
GENÇLERDEN RAYLIYA TAM NOT
GENÇLERDEN RAYLIYA TAM NOT
Mühendis adayları raylı sistem projesini inceledi
KEPEZ TÜTÜNCÜ İLE PARLIYOR
KEPEZ TÜTÜNCÜ İLE PARLIYOR
Başkan Hakan Tütüncü, “Nice büyük eserlere, projelere imza attık ve kasamız dolu" dedi
ALANYA MEZARLIKLARINA YATIRIM
ALANYA MEZARLIKLARINA YATIRIM
Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya´daki mezarlıklara 5 milyonluk yatırım yaptı
BÜYÜKŞEHİR´DEN ÇEVRECİ OTOPARK
BÜYÜKŞEHİR´DEN ÇEVRECİ OTOPARK
Çevre katliamı dediler, çevreci otopark yapıldı. Başkan Türel, “Çevreyi koruyarak muhteşem bir park yaptık” dedi.
BAŞKAN TÜTÜNCÜ O İDDİALARI ÇÜRÜTTÜ
BAŞKAN TÜTÜNCÜ O İDDİALARI ÇÜRÜTTÜ
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, belediyesi ile ilgili asılsız haberlerle kamuoyunun meşgul edildiğini söyledi.
BÜYÜKŞEHİR HER YERDE
BÜYÜKŞEHİR HER YERDE
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Aşağıkaraman´da asfalt çalışması yaptı.
AK GENÇLİKTEN ANLAMLI DESTEK
AK GENÇLİKTEN ANLAMLI DESTEK
AK Gençlik´ten Lösemili Çocuklar Haftası Farkındalık Etkinliğine Destek
ANTALYA´NIN SESİ AVRUPA´DAN DUYULDU
ANTALYA´NIN SESİ AVRUPA´DAN DUYULDU
Uluslararası İdeal Kent Ödülü Avrupa´da geniş yankı buldu
BAŞKAN KARATAŞ MUHTARLARLA BULUŞTU
BAŞKAN KARATAŞ MUHTARLARLA BULUŞTU
Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı Deniz Karataş Aksu´yu karış karış dolaşıyor Doğruları anlatıyor
KARATAŞ AKGİAD´I ZİYARET ETTİ
KARATAŞ AKGİAD´I ZİYARET ETTİ
Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı Deniz KARATAŞ, Aksu Genç İşadamları Derneğini ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
Denizi testiye doldursan, alabildiği kadar su alır. Gerisi kalır…

Mevlana
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları