TÜRK-RUS FORUMU ANTALYA´DA BAŞLADI
Türk-Rus Toplumsal Forumu başladı, iki ülke arasındaki ilişkiler ele alınıyor
Tarih: 2.11.2018 15:18:34/ 31255okunma / 0yorum

Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin ev sahipliğinde düzenlenen Türk-Rus Toplumsal Forumu iki ülke yetkililerinin katılımıyla başladı. İki gün sürecek forumda kültür, sanat, medya, eğitim, turizm, iş dünyası ve bölgesel işbirliği konularında iki ülke arasındaki ilişkiler ele alınıyor. Forumun açılışında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya´nın Türk-Rus ilişkilerinde önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi.

2010 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında tesis edilen Üst Düzey İşbirliği Konseyi´nin (ÜDİK) üçayağından biri olan Türk-Rus Toplumsal Forumu´nun 4. Toplantısı başladı. Bölgesel işbirliklerini ele alarak iki toplum arasındaki ilişkilerin gelişmesine ve iki ülke arasındaki bağların daha sağlam ve kalıcı hale gelmesine katkı sunması hedeflenen forum 2 gün sürecek.

Çonkar forumun önemine dikkat çekti

Antalya Büyükşehir Belediyesi´nin ev sahipliğinde gerçekleşen forumun açılışında konuşan Türk-Rus Toplumsal Forumu Türk Kanadı Eş Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar, Forumu iki ülke arasında önemli bir merkez olan Antalya´da ikinci kez gerçekleştirmekten büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

Toplumsal Forumun amacı iki ülke arasındaki ve sivil toplum kuruluşları arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek olduğunu ifade eden Çonkar, “Verimli bir diyalog ve işbirliği sağlamayı hedefliyoruz.  Halkları ve ülkelerimizi yakınlaştıran komşuluk ilişkisine sahibiz. Bu toplantılar Türk-Rus ilişkilerinin gelişmesine daha da büyük bir katkı sunuyor” dedi.

Türel, “Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler sağlamlaşacak”

Foruma Antalya olarak ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, forumun bölgesel işbirliği komitesi Türk kanadı başkanlığını yaptığını belirterek, forumda ele alınacak konuların iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da sağlamlaşmasına katkı sunacağını ifade etti.

“Global oynayıp, lokal düşüneceğiz”

Antalya´nın geçtiğimiz günlerde 30 ülkenin 67 şehrinden 42 belediye başkanının katılımıyla gerçekleşen İpek Yolu Belediye Başkanları Forumuna da ev sahipliği yaptığını hatırlatan Başkan Türel, bu forumda “Glokalizasyon” kavramının ortaya çıktığına değinerek, “Yerelin bütün değerlerini koruyarak küreselleşen dünyada söz sahibi olmak, yani global oynayıp lokal düşünmek gerektiği bizleri özellikle bu konuya doğru daha güçlü bir şekilde düşünmeye sevk etti. 2 gün sürecek bu forumun, ele alınacak konular açısından bizlere biraz önce ifade ettiğim perspektifin adeta bir sağlaması olacağını düşünüyorum” dedi.

Forumun en önemli başlığı turizm

Başkan Türel, kültür, sanat, tarih, müzecilik, medya, eğitim ve bilim komitesi gibi önemli başlıkları kapsayan konuların yanı sıra, turizm, hukuk, iş ortamı ve bölgesel işbirliği komitelerinin yapacağı çalışmaların Türk-Rus ilişkilerine önemli katkılar sunacağını belirtti.

Türel, özellikle turizm başlığının son derece önemli olduğunun altını çizerek, “Turizmde her geçen yıl artan potansiyel, ilişkilerimizin gelişmesi ve birçok Rus vatandaşının Antalya´da yaşamayı tercih ederek ikinci vatanı olarak görmesi ülkeler arasında gerçekleşen işbirliğinin de sonucudur. Antalya´da düzenlenen bu forumun Türkiye ile Rusya´nın ekonomik işbirliğini artırabilecek konuların ele alınması açısından da uygun bir fırsat olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

100 ülkeden 14 milyon turist

2019´un Türk-Rus İlişkileri Yılı olarak belirlendiğinin altını çizen Türel, Türkiye ve Rusya´nın ilişkilerinin daha da güçlenmesi ve geleceğe daha emin adımlarla yürümesinin önemini vurguladı. “En zor süreçlerde dahi dostluğumuza gölge düşürmedik” diyen Başkan Türel, bu dostluk çerçevesinde Antalya´nın rolünün önemine dikkat çekti.

Turizmde bu yıl tüm zamanların rekorunun kırılacağı yönünde önemli gelişmeler yaşandığını ifade eden Başkan Menderes Türel, Antalya´nın yıl sonuna kadar 100´ün üzerinde ülkeden 14 milyon turist ağırlayacağına inandıklarını belirterek, ”Eş zamanlı olarak Rus turist sayısında da bu yıl önemli bir artış oldu. Sektörümüzde yaşanan bu gelişmeler bizleri çok mutlu ediyor. Bir turizm kenti olan Antalya´da yerel yönetimler olarak turizme yönelik yatırım ve hizmetlerin karşılığını da böylelikle görmüş bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye´ye değil, Antalya´ya gidiyoruz”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yaptığı dönemde Moskova´da düzenlenen turizm fuarına sık sık katıldığını anlatan Başkan Türel, Türkiye´ye gidiyor musunuz, sorusuna Rusya´da bulunanların ‘Türkiye´ye gitmiyoruz, biz Antalya´ya gidiyoruz´ şeklinde cevap verdiğini ifade ederek, “Bu cevap Antalya´nın Rusya´daki önemini çok güzel şekilde bizlere anlatıyor” dedi.

“Rus dostlarımız unutmuyoruz”

Antalya´nın Rusya nezdindeki farklı konumunun kardeşlik ilişkileri ve toplumsal dostluğun geliştirilmesine önemli katkılarda bulunduğunu ifade eden Başkan Menderes Türel, “Büyükşehir Belediyesi olarak ilişkilerimizin güçlenmesi çerçevesinde hassasiyetle duruyor gereken adımları da atıyoruz” dedi.

Türel,  Rus Büyükelçi Andrey Karlov´un adının Demre´de Rus turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği Noel Baba Kilisesi´ne giden yola Andrey Karlov´un adının verilmesinin iki ülke ilişkilerinin nişanesi olduğunu söyledi. Türel, “Rus dostlarımızı unutmuyoruz, unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi. 

“Dostane ilişkileri güçlendirmek istiyoruz”

Başkan Türel´in ardından konuşan Toplumsal Forum Rus Kanadı Eş Başkanı Eleonora Valentinovna Mitrofanova ise ilişkilerin güçlenmesinin önemli yatırımlarda işbirliği yapılmasına katkı sunduğunu söyledi. Bu yıl 4.7 milyon Rus´un Türkiye´ye geldiğini belirten Mitrofanova, dostane ilişkileri güçlendirmek istediklerini söyledi.

Anahtar Kelimeler: TÜRK FORUMU ANTALYA DABS
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KÜLTÜR ŞEHRİ KEPEZ
KÜLTÜR ŞEHRİ KEPEZ
Kepez Belediyesi´nin bu yıl 2´sini düzenleyeceği Kepez Kitap Fuarı, 8 Mart Cuma saat 11.00´da kapılarını kitapseverlere aralıyor.
KEPEZ KİTAP FUARI AÇILIYOR
KEPEZ KİTAP FUARI AÇILIYOR
Kepez Belediyesi´nin bu yıl 2´sini düzenleyeceği Kepez Kitap Fuarı, 8-17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek
MÜSLÜM YENİDEN VİZYONA GİRDİ
MÜSLÜM YENİDEN VİZYONA GİRDİ
İzleyici rekorları kıran ´Müslüm´ filmi yeniden vizyona girdi, üstelik sadece 9 lira
ÖZÜLKÜ´LER KEPEZ´İN KONUĞU
ÖZÜLKÜ´LER KEPEZ´İN KONUĞU
Kepez Belediyesi tarafından bu yıl 5´incisi düzenlenen Kepez Müzik Ödülleri final jürisi koltuğuna Türk Pop Müziği´nin efsane sesleri Eda-Metin Özülkü çifti oturacak
NEŞET ERTAŞ SKM AÇILIYOR
NEŞET ERTAŞ SKM AÇILIYOR
Kepez Belediyesİ Neşet Ertaş STK Merkezi açılıyor.
KEPEZ´DE YETENEKLER ENGEL TANIMIYOR
KEPEZ´DE YETENEKLER ENGEL TANIMIYOR
Kepez Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi ve Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği, engelli haftasında görme engelli yetenekleri gençlerle buluşturdu.
TÜTÜNCÜ´DEN FESTİVAL MÜJDESİ
TÜTÜNCÜ´DEN FESTİVAL MÜJDESİ
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü´den Retro Otomobiller Festivali müjdesi!
TÜTÜNCÜ GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURUYOR
TÜTÜNCÜ GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURUYOR
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, "Bucaklılarla gönül gönüleyiz” dedi
TÜREL GENÇLERLE TİYATRODA BULUŞTU
TÜREL GENÇLERLE TİYATRODA BULUŞTU
Başkan Türel, Kemer´de lise öğrencileri ile tiyatroda buluştu
ÇAĞAN IRMAK FİLMİ “BİZİ HATIRLA” GALA YAPTI
ÇAĞAN IRMAK FİLMİ “BİZİ HATIRLA” GALA YAPTI
Çağan Irmak´ın yönettiği, “Bizi Hatırla” filmi, TGV´DE gala yaptı
KİTAP VE OYUNCAK MÜZESİNE YOĞUN İLGİ
KİTAP VE OYUNCAK MÜZESİNE YOĞUN İLGİ
Her gün birçok misafiri ağırlayan ´Kitap ve Oyuncak Kütüphanesi´ne ailelerden tam not geldi
AŞT GÜNDOĞMUŞ´TA GÖSTERİLERE BAŞLADI
AŞT GÜNDOĞMUŞ´TA GÖSTERİLERE BAŞLADI
AŞT Gündoğmuş sahnesi ‘Oyun Oyun İçinde´ ile açıldı
ÇAKALLAR 8 KASIM´DA VİZYONDA
ÇAKALLAR 8 KASIM´DA VİZYONDA
“ÇAKALLARLA DANS 5” İLK ÖZEL GÖSTERİMİ KADIKÖY SİNEMASINDA GERÇEKLEŞTİ.
‘‘BİZİ HATIRLA´´ DAN BİR SÜRPRİZ
‘‘BİZİ HATIRLA´´ DAN BİR SÜRPRİZ
ÇAĞAN IRMAK´TAN ‘‘BİZİ HATIRLA´´ SİNEMA FİLMİNİN MÜZİKLERİNİ ÇİĞDEM ERKEN HAZIRLADI.
KEPEZ´E NEŞET ERTAŞ BİNASI
KEPEZ´E NEŞET ERTAŞ BİNASI
Kepez Belediyesi´nin Kasım ayı olağan meclis toplantısında STK´ların hizmetine sunulacak binaya Neşet Ertaş isminin verilmesine, çeşitli mahallelerdeki 8 adet okul alanlarının Milli Eğitim Bakanlığı´na tahsisi oy birliğiyle onaylandı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
Melaike, çanı olan kervana arkadaş olmaz.

Hz. Muhammed
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları