TÜRMOB; “DENETİM DENETİMDİR”
KGK´nin islami esaslara göre ayrı Etik Kuralların yayınlanması çeşitli tartışmaların yaşanmasına neden oldu.
Tarih: 23.12.2019 11:18:15/ 40418okunma / 0yorum

Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu (KGK) tarafından Faizsiz Finans Kuruluşlarının Bağımsız Denetimini Yürüten Denetçiler için islami esaslara göre ayrı Etik Kuralların yayınlanması çeşitli tartışmaların yaşanmasına neden oldu. 

TÜRMOB tarafından yapılan yazılı açıklamada, tamamı TÜRMOB mensubu denetçiler için KGK tarafından ayrı bir Etik Kurallar setinin ve özellikle Faizsiz Finans Kuruluşlarının Bağımsız Denetimini Yürüten Denetçiler için islami esaslara göre ayrı Etik Kuralların belirlenmesine gerek bulunmadığı, meslek mensuplarının uyacağı etik ilkelerin yürürlükte ve uygulanmakta olduğu açıklandı.   

Konuya ilişkin TÜRMOB tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle; KGK tarafından ülkemizdeki faizsiz finans sektörünün gelişimine katkı sağlamak, söz konusu sektöre özgü finansal işlemlerin kalitesini ve bu işlemler hakkında farkındalığı artırmak amacıyla faizsiz finans alanında yayımlanan uluslararası standartların mevzuatımıza kazandırılmasına yönelik çalışmalar yürütülmektedir.

Bu çerçevede, 27 Eylül 2017 tarihinde KGK ile İslami Finans Kuruluşları Muhasebe ve Denetim Kuruluşu (AAOIFI) arasında faizsiz finans sektörüne ilişkin muhasebe, denetim, etik ve yönetişim standartlarının mevzuatımıza kazandırılması amacıyla bir telif anlaşması imzalanmıştır.

İmzalanan bu anlaşmayla ülkemizde faaliyet gösteren faizsiz finans kuruluşlarının finansal tablolarında gerçeğe ve ihtiyaca uygun bilginin sunulması ve bu kuruluşların finansal tablolarının faizsiz finans muhasebe standartları ile Fıkhî ilke ve kurallara uygun olarak doğru ve gerçeğe uygun bir görünüm sağlayıp sağlamadığı konusunda kullanıcılara bir güvence verilmesi hedeflenmektedir. Bilindiği üzere, AAOIFI tarafından yayımlanan Faizsiz Finans Denetim Standartlarının (FFDS´ler) KGK tarafından hazırlanan ve aşağıda sayılan 1 adet Etik Kurallar ile 6 adet Faizsiz Finans Denetim Standardı 14 Aralık 2019 tarihli ve 30978 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanmıştır.  Faizsiz Finans Kuruluşlarının Bağımsız Denetimini Yürüten Denetçiler İçin Etik Kurallar Faizsiz Finans Denetim Standardı 1: Bağımsız Denetimin Amacı ve İlkeleri Faizsiz Finans Denetim Standardı 2: Bağımsız Denetçi Raporu Faizsiz Finans Denetim Standardı 3: Bağımsız Denetim Sözleşmesinin Şartları Faizsiz Finans Denetim Standardı 4: Bağımsız Denetçi Tarafından Fıkhî İlke ve Kurallara Uygunluğun Test Edilmesi Faizsiz Finans Denetim Standardı 5: Finansal Tabloların Bağımsız Denetiminde Bağımsız Denetçinin Hata ve Hileye İlişkin Sorumlulukları Faizsiz Finans Denetim Standardı 6: Fıkhî Denetim (Faizsiz Finans Kuruluşlarının Fıkhî İlke ve Kurallara Uygunluk Sağlamasına Yönelik Güvence Denetimi) Daha önce, Faizsiz Finans Muhasebe Standartlarının yayımı kapsamında KGK tarafından hazırlanan 1 adet Kavramsal Çerçeve ile 7 adet Faizsiz Finans Muhasebe Standardı 21 Mayıs 2019 tarihli ve 30780 sayılı Resmî Gazete´de yayımlanmıştır.

Bunlara ilave olarak yine İslami Finans Kuruluşları Muhasebe ve Denetim Kuruluşu (AAOIFI) tarafından yayımlanan 1 adet Faizsiz Finans Muhasebe Rehberi ve 11 adet Faizsiz Finans Muhasebe Standardı 6 Eylül 2019 Tarihli ve 30880 Sayılı Resmî Gazete´de yayımlanmıştır. Başka bir anlatımla, 14 Aralık 2019´da yayımını müteakip kamuoyunda tepki yaratan düzenlemeler ilk olmayıp süreç 2017´de AAOIFI ile imzalanan telif anlaşmasından bu yana devam etmektedir.

Uluslararası islami fonların ülkelere çekilmesi ve faize duyarlı kesimlerin tasarruflarının ülke ekonomisine kazandırılması temel hedefiyle faizsiz muhasebe standartları ve faizsiz denetim standartları uluslararası finans merkezi olma hedefi olan İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında, ülkemiz finansal piyasaları ve ekonomisi için de bir gereklilik olarak değerlendirilmektedir.

Zira, Dünya´nın önde gelen New York, Londra, Frankfurt gibi finans merkezleri yanı sıra Malezya, Dubai gibi merkezlerde de sukuk ve türevi faize duyarlı finansal ürünlere yönelik düzenleme ve uygulamalar söz konusu olabilmektedir. Bu çerçevede; faizsiz finans muhasebe ve denetim standartları, faize duyarlı uluslararası fonların ülkelere çekilmesini teşvik edici bir düzenleme olarak görülebilir. Zira, küreselleşen finansal piyasalarda paranın rengi, milleti, dini ve dili yoktur. 

Diğer taraftan; TÜRMOB olarak KGK´ye verdiğimiz görüşlerde de sıklıkla ifade ettiğimiz üzere; özellikle Etik Kurallar konusunda KGK tarafından denetçiler için etik kurallar şeklinde ayrı bir düzenleme yapılmasının yanlış olduğu değerlendirilmektedir. Bilindiği üzere, gerek 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu gerekse 660 sayılı KHK ve bunlara istinaden yürürlüğe konulan Bağımsız Denetim Yönetmeliği uyarınca bağımsız denetçilerin meslek mensupları (Yeminli Mali Müşavir veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavir) arasından yetkilendirileceğini hükme bağlamıştır. Bağımsız denetçilerin tamamının meslek mensubu olduğu göz önüne alındığında mesleki ve etik ilkelere ilişkin mevcut düzenlemelerde yer alan hususların yalnızca bağımsız denetçilere atfedilerek yayımlanmasının uygulamalarda tereddütlere yol açabileceği düşünülmektedir. 

Tüm düzenlemelerinde uluslararası standartları esas alan TÜRMOB, etik ilke ve uygulamalar açısından da üyesi olduğu Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu´nun (IFAC) Etik Kurallarını ülkemiz mevzuatına kazandırmıştır. Bu çerçevede; IFAC uluslararası etik standartlarına uyumlu “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirlerin Mesleki Faaliyetlerinde Uyacakları Etik İlkeler Hakkında Yönetmelik”  (Etik Yönetmeliği) 19.10.2007 tarih ve 26675 sayılı Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu Yönetmelikte, tüm üyeleri en üst derecede mesleki bilgiye sahip, sosyal sorumluluk bilinci olan, etik değerlere bağlı, rekabet anlayışı daha kaliteli hizmet sunumu biçiminde oluşmuş, güvenilir ve saygın bir meslek mensupları kitlesi oluşturmak hedefine ulaşmak için muhasebe meslek mensuplarının mesleki ilişkilerinde uymaları gereken “asgari etik ilkeleri” belirlenmiştir.

Ayrıca, Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu (IFAC) bünyesindeki “Uluslararası Etik Standartları Kurulu” tarafından yayımlanan “Muhasebe Meslek Mensupları İçin Etik Kurallar El Kitabı”nın 2016 yılı baskısı Birliğimizce birebir Türkçeye çevrilmiş olup, kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

Son olarak anılan “Muhasebe Meslek Mensupları İçin Etik Kurallar El Kitabı”nın 2018 yılı nihai baskısının Birliğimizce birebir Türkçeye çevrilmesi çalışmalarımız devam etmekte olup, kullanıcıların hizmetine yakın zamanda sunulacaktır. Bu çerçevede; KGK tarafından tamamı meslek mensubumuz olan denetçiler için ayrı bir Etik Kurallar setinin ve özellikle Faizsiz Finans Kuruluşlarının Bağımsız Denetimini Yürüten Denetçiler için islami esaslara göre ayrı Etik Kuralların belirlenmesine gerek bulunmadığını  kamuoyunun dikkatine önemle sunarız. 

Anahtar Kelimeler: TÜRMOB DENETİM DENETİMDİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ULAŞIM PERSONELİNE EĞİTİM
ULAŞIM PERSONELİNE EĞİTİM
Ulaşım personeline toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi verildi
BÖCEK´TEN SAHİL AÇIKLAMASI
BÖCEK´TEN SAHİL AÇIKLAMASI
ABB Başkanı Böcek, ‘Tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyacağız”
GÜLVEREN´DE ÖRNEK DÖNÜŞÜM
GÜLVEREN´DE ÖRNEK DÖNÜŞÜM
Kepez Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi´ne ilk kazma vuruldu.
ŞAFAK MAHALLESİ GÜZELLEŞİYOR
ŞAFAK MAHALLESİ GÜZELLEŞİYOR
Başkan Hakan Tütüncü, dört başı mamur güzel bir Şafak Mahallesi için çalıştıklarını söyledi.
BAŞKAN TÜTÜNCÜ LÖSEV´DE
BAŞKAN TÜTÜNCÜ LÖSEV´DE
Hızla büyüyen LÖSEV gönüllü toplantısına Başkan Hakan Tütüncü de katıldı
BÖCEK ELAZIĞ EKİBİNE PLAKET VERDİ
BÖCEK ELAZIĞ EKİBİNE PLAKET VERDİ
ABB Başkanı Böcek Elazığ´da görev alan ekibe plaket takdim etti
TÜTÜNCÜ´DEN ANLAMLI ZİYARETLER
TÜTÜNCÜ´DEN ANLAMLI ZİYARETLER
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü depremi yaşayan illerin derneklerine taziye ziyareti yaptı
MECLİSTEN ESEN´E YURT DESTEĞİ
MECLİSTEN ESEN´E YURT DESTEĞİ
Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen ‘yurt´ için tam destek aldı
KEPEZ´DE CADDELERE MAKYAJ
KEPEZ´DE CADDELERE MAKYAJ
Kepez Belediyesi, Şafak Mahallesi´nde 2012 yılında açtığı Ahmet Hamdi Akseki Caddesi´nin üst yapısını yeniliyor. Başkan Hakan Tütüncü, yenileme çalışmasıyla caddeyi alımlı ve görkemli hale getireceklerini söyledi. Bölgesine değer kazandıran ve ulaşımı kolaylaştıran Ahmet Hamdi Akseki Caddesi, mülkiyet sorunlarından dolayı uzun yıllar ulaşıma açılamamıştı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü döneminde mülkiyet sorunlarının çözülmesinden sonra Fen İşleri Müdürlüğü, bu caddenin yapımını 2012´de başlatmıştı. O yıl içerisinde yapımı tamamlanan 30 metre genişliğinde, 1200 metre uzunluğundaki yol soğuk asfaltla kaplanmış ve yolun orta refüjü, yağmur suyu drenajı ve kaldırımı da yapılmıştı. Akdeniz Sanayi Sitesi´ne ulaşımı sağlayan 75. Yıl Caddesi ile 4282 Sokak´ı birbirine bağlayan yeni yol, çevresindeki parsellere konut yapımını hızlandırmıştı. Tütüncü Şafak Mahallesi´nde Kepez Belediyesi Meclisi de, 2014´te aldığı kararla bölgedeki ulaşımı rahatlatan bu caddeye Ahmet Hamdi Akseki´nin ismini vermişti. Geçtiğimiz günlerde Şafak Mahallesi´ni ziyaret eden Başkan Hakan Tütüncü de Ahmet Hamdi Akseki Caddesi´nin üst yapısını yenileyeceklerinin müjdesini vermişti. Caddede, Mahalle Muhtarı Metin Şimşek´le incelemelerde bulunan Başkan Tütüncü, yaptığı açıklamada caddenin dönemlerinde mülkiyet sorunlarını çözerek açtıkları önemli ve özel bir bağlantı yolu olduğunu söyledi. “Alımlı ve görkemli bir cadde olacak” Caddenin, Akdeniz Sanayi Sitesi´ni, çevre yollarına ulaşımı sağlayan 75 yıl Bulvarı´na bağlandığını belirten Tütüncü, açıklamasında şunları kaydetti: “Ahmet Hamdi Akseki Caddesi, Şafak Mahallesi´ne değer de kazandırdı. Bu cadde açılalı 8 yıl oldu. 8 yıl içerisinde o yolun çevresi yeni binalarla doldu. Şimdi Ahmet Hamdi Akseki Caddesi´nin baştan aşağıya yenileceğiz. Caddenin sıcak asfaltını Mart ayına kadar tamamlayacağız. Refüjünü, kaldırımını daha düzgün hale getireceğiz. Işıklandırmasıyla da özel bir cadde haline gelecek. Ahmet Hamdi Akseki Caddesi, diğer caddelerimizde kadar alımlı, görkemli bir cadde olacak.” Ahmet Hamdi Akseki adına kitabe Caddeye çok özel bir isim verdiklerine işaret eden Başkan Hakan Tütüncü, “. Ahmet Hamdi Akseki çok önemli bir değerimiz. Bu güzel Antalya şehrinin yetiştirdiği çok önemli büyüklerimizden birisi olan Ahmet Hamdi Akseki´nin hatırasını Şafak Mahallesi´nde yaşatmış olacağız. Ahmet Hamdi Akseki adına özel bir kitabeyi caddeye yerleştireceğiz.” İfadesini kullandı.
BAŞKAN BÖCEK MİSAFİR AĞIRLADI
BAŞKAN BÖCEK MİSAFİR AĞIRLADI
İtalyan Başkonsolos Giorgio´dan Başkan Böcek´i ziyaret etti
DÖNÜŞÜM İÇİN NOTER PROTOKOLÜ
DÖNÜŞÜM İÇİN NOTER PROTOKOLÜ
Kepez Belediyesi Gülveren Kentsel Dönüşüm Projesi için noter protokolü imzaladı
BÜYÜKŞEHİR´DEN ÖNEMLİ ÇALIŞTAY
BÜYÜKŞEHİR´DEN ÖNEMLİ ÇALIŞTAY
Antalya Büyükşehir Belediyesi´nde Marka Şehir Çalıştayı yapıldı
TÜTÜNCÜ´DEN ŞAFAK´A İKİ MÜJDE
TÜTÜNCÜ´DEN ŞAFAK´A İKİ MÜJDE
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, "Şafak Mahallesi´ne, taziye evi ve kurs merkezi açıyoruz" dedi
ANTALYA OSB´DEN AFYON ZİYARETİ
ANTALYA OSB´DEN AFYON ZİYARETİ
Antalya OSB Başkanı Ali Bahar ve ekibi Afyon´daki OSB´leri ziyaret etti
KONYAALTI´NDA ENGELSİZ HAYAT
KONYAALTI´NDA ENGELSİZ HAYAT
Konyaaltı Belediyesi engelli bireylere ulaşım kolaylığı sağlıyor
GÜLLÜK CADDESİNDE İŞLEM TAMAM
GÜLLÜK CADDESİNDE İŞLEM TAMAM
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Güllük Caddesi asfaltında ikinci etabı da tamamladı
MÜFTÜLÜK TIRLARI YOLA ÇIKTI
MÜFTÜLÜK TIRLARI YOLA ÇIKTI
Antalya İl Müftülüğü´nün yardım tırları Elazığ ve Malatya için yola çıktı
´DEVLETİMİZ MİLLETİMİZİN EMRİNDEDİR´
´DEVLETİMİZ MİLLETİMİZİN EMRİNDEDİR´
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü; “Devletimiz milletimizin emrindedir” dedi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.0351
EURO
6.5435
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.

Hz. Muhammed
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
18 Şubat 2020 Salı