VAR SOSYAL MEDYADA SINIFTA KALDI
Sosyal Medya VAR´a Kırmızı Kart Gösterdi!
Tarih: 2.11.2018 13:56:34/ 34182okunma / 0yorum

Adba International´ın The Brand Age Dergisi için gerçekleştirdiği araştırma, Türk futbolseverlerin VAR hakkındaki sosyal medya konuşmalarını analiz etti.


Sosyal medya, yüz yüze söylenilmeye çekinilen birçok konunun çok daha rahat bir şekilde ifade edilebilmesi açısından uygun bir ortam yaratıyor. Söz konusu coşkunun ve hararetin arttığı futbol olduğunda taraftarlar yorumlarını sosyal medyada dile getiriyor. 

Sosyal CRM ve sosyal veri analizi şirketi Adba International, The Brand Age Dergisi için 1 Haziran 2018 - 15 Ekim 2018 aralığını baz alarak hazırladığı raporda Türk futbolunun gündeminden düşmeyen VAR sistemi hakkında sosyal medya kullanıcılarının konuşmalarını analiz etti. Çalışma VAR sistemi ile birlikte anılan hakemlerin, futbolcuların ve kulüplerin sosyal medyaya nasıl yansıdığını ortaya koydu. 

Ülkemizde ilk kez 05.08.2018 tarihinde Galatasaray – Akhisar TFF Süper Kupa finalinde uygulanmaya başlanan VAR sistemi, Rusya´da düzenlenen Dünya Kupası esnasında futbol-

severler tarafından oldukça yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Sistem, Spor Toto Süper Ligi´nin başlamasıyla birlikte ülkemizde de en çok konuşulan konular arasında yer aldı. 1 Haziran – 4 Ağustos aralığındaki lig öncesi dönemde taraftarlar uygulama hakkında sosyal medya üzerinden %73.3 oranında negatif paylaşım yaparken, VAR´ın Türkiye´de uygulamaya geçmesi ile birlikte negatif konuşulmaların sayısının artarak %88.1´e yükseldiği ortaya çıkıyor.

1 Haziran - 15 Ekim tarihleri arasında VAR hakkında sosyal medyadaki konuşulmaların toplam sayısına bakıldığında 1.101.926 içerik olduğu görülüyor.

VAR hakkında;
Toplam konuşulma: 1.101. 926

1 Haziran – 4 Ağustos aralığında;
Pozitif bahsedilme: %26,7

Negatif bahsedilme: %73,3

5 Ağustos – 15 Ekim aralığında;

Pozitif bahsedilme: %11,9

Negatif bahsedilme: %88,1

Sistem değil, hakemler eleştiriliyor

Analize göre, VAR uygulaması ile birlikte en çok bahsedilen hakemler incelendiğinde, en yüksek konuşulma oranının Dünya Kupası´nda da görev alan Cüneyt Çakır hakkında yapıldığı görülüyor. Cüneyt Çakır, VAR ile ilgili içeriklerde hakemler hakkında yapılan tüm konuşulmaların %29.9´una sahip.

Fenerbahçe – Medipol Başakşehir maçında VAR sistemindeki arıza nedeni ile VAR´a bakılamaması, maçın hakemi Ali Palabıyık´ı sosyal medyanın gündemine taşıyor ve Palabıyık, Cüneyt Çakır´ı takip ederek hakem konuşulmalarında %15.1´lik bir orana sahip oluyor.

Sosyal medya kullanıcıları VAR eleştirilerindeMete Kalkavan´dan %11.2, Fırat Aydınus´dan ise %8.5´lik oranla bahsediyor. Konuşmaların negatif-pozitif değerlendirilmesi yapıldığında Özgür Yankaya´nın %87 ile en fazla negatif konuşulma oranına sahip olduğu görülüyor. Halil Umut Meler de %60 negatif konuşulma yüzdesi ile Yankaya´yı takip ediyor. Eleştiri oklarından en az pay alan hakemin ise %30 ile Ümit Öztürk olduğu görülüyor.

Cüneyt Çakır
Konuşulma oranı: %29.9

%54 olumsuz, %8 olumlu, %38 nötr

Ali Palabıyık
Konuşulma oranı: %15.1

%55 olumsuz, %5 olumlu, %40 nötr


Mete Kalkavan
Konuşulma oranı: %11.2

%49 olumsuz, %2 olumlu, %49 nötr

Fırat Aydınus
Konuşulma oranı: %8.5

%59 olumsuz, %4 olumlu, %37 nötr


Ümit Öztürk
Konuşulma oranı: %7.4

%30 olumsuz, %6 olumlu, %64 nötr

Bülent Yıldırım
Konuşulma oranı: %6.2

%58 olumsuz, %3 olumlu, %39 nötr

Halil Umut Meler
Konuşulma oranı: %5.8

%60 olumsuz, %8 olumlu, %32 nötr

Özgür Yankaya
Konuşulma oranı: %3.6

%87 olumsuz, %1 olumlu, %12 nötr

Diğer Hakemler
Konuşulma oranı: %12.3

%59 olumsuz, %5 olumlu, %36 nötr

 

Beşiktaş maçlarının ardından sosyal medyanın tansiyonu yükseliyor

VAR Sistemi ile ilgili sosyal medyada yapılan konuşmaların arttığı dönemlere bakıldığında, ligin ilk haftası Fenerbahçe´nin Bursaspor´u konuk ettiği maç, Beşiktaş´ın evinde Antalyaspor´a mağlup olduğu maç ve Beşiktaş - Yeni Malatya maçı öne çıkıyor.

Rapora göre sosyal medyada VAR tansiyonun en çok arttığı ve konuşulduğu günün ise Konyaspor – Beşiktaş maçının oynandığı gün olduğu görülüyor. Özellikle Mete Kalkavan´ın maç esnasında VAR odasında tepki verdiği video, sosyal medyada taraftar arasında büyük bir gündem yaratıyor.

En çok konuşulan takımlar

Sosyal medyada VAR ile birlikte en çok anılan takım Beşiktaş oluyor. Ligde yer alan 17 takım, taraftarların konuşmalarının toplamda %74.2´sine sahipken, %25.2´sinin Beşiktaş hakkında olduğu görülüyor.

İçerikler analiz edildiğinde, VAR sisteminin yanlış kullanımına bağlı olarak hakemlerin verdiği kararlara özellikle Beşiktaş taraftarı sosyal medyadan sert eleştiriler yapıyor. Beşiktaş´ı %14.3 ile Fenerbahçe, %12.2 ile Galatasaray izliyor. VAR Sistemi´nden en çok canı yanan ve 4 golü geçersiz sayılan Bursaspor, sosyal medyada konuşmaların %10.6´sına sahip oluyor. VAR ile en az anılan takımların ise Sivasspor, Alanyaspor ve Süper Lig´in yeni temsilcisi Erzurumspor olduğu görülüyor.

Beşiktaş: %25.8

Fenerbahçe:%14.3

Galatasaray:%12.2

Bursaspor:%10.6

Konyaspor:%5.7

Antalyaspor: %5.6

İstanbul Başakşehir: %4.4

Akhisar Belediyespor: %3.7

Trabzonspor: %3.4

Göztepe: %2.6

Ankaragücü:%2.4

Kayserispor: %1.7

Yeni Malatya: %1.6

Çaykur Rizespor:%1.4

Kasımpaşa:%1.3

Alanyaspor:%1.2

Erzurumspor:%1.1

Sivasspor:%1

3 Golü iptal edilen Sakho sosyal medya gündemine oturdu

VAR sistemi ile bu sezon 3 golü iptal edilen Diafra Sakho, sosyal medya kullanıcılarının VAR ile ilgili içeriklerde en çok konuştuğu futbolcu oldu. Galatasaray´lı kaleci Fernando Muslera ise VAR kararlarında pozitif ayrım yapıldığı gerekçesiyle sık sık taraftarların eleştirilerine maruz kalarak sosyal medya gündeminin ikinci sırasına yerleşti. Fenerbahçe maçında golü iptal edilen Medipol Başakşehirli oyuncu Elia 3. sırada yer alırken, Çaykur Rizespor maçında rakibine tükürdüğü için VAR sistemine bakılarak oyundan atılan Seleznov sosyal medyada en çok konuşulan 4. futbolcu oldu.

TFF ve MHK eleştiri oklarının hedefi oldu

Sosyal medya kullanıcılarının içeriklerinin analizi sonucunda, taraftarların eleştirilerinin VAR sistemine değil, sistemin kullanımına yönelik olduğu görülüyor. Yapılan konuşmaların %39.5´inde hakemlerin bağlı olduğu Merkez Hakem Kurulu (MHK), %60.5´inde ise Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yer alıyor.

En çok penaltı kararları eleştirildi

Sosyal medya kullanıcılarının eleştirdiği pozisyonların başında %41.8 ile penaltılar geliyor. İkinci sırada %30.7 ile gol konuşmaları, üçüncü sırada ise %17.1 ile ofsayt kararları yer alıyor. Taraftarların en az bahsettiği konunun ise %10.4 ile kırmızı kart olduğu görülüyor.

VAR değil, sistemin yanlış kullanımı eleştiriliyor

Taraftarların VAR hakkında konuştuğu öne çıkan paylaşımlara bakıldığında, en çok etkileşime sahip içeriklerin spor yorumcuları, futbolcular ve taraftar gruplarının hesaplarına ait içerikler olduğu görülüyor. hakkındaki içerikler olduğu görülüyor.

VAR hakkındaen çok etkileşim alan tweetler şu şekilde: 


‘´@ahmetcakar1: VAR sistemi maalesef daha ilk haftadan patladı. Son saniye pozisyonu elle oynama ve penaltı. VAR hakemleri de aynı görüşte ki Umut Meler´e tekrar izle dediler. Ama VAR Fenerbahçe´ye var ama Bursaspor´a YOK...´´ (11 Ağustos 2018)


‘´@ahmetcakar1: Maçın gerçek sonucu: Var ve Cüneyt Çakır 1 – Antalyaspor 0´´ (6 Ekim 2018)


‘´@goalradar: Skandal! Bursaspor´un VAR tarafından iptal edilen golünde VAR odasındaki hakemler ilk başta yerlerinde yoklar. Özgür Yankaya pozisyonu kenardan izledikten sonra hakemler yerine oturuyor.´´ (6 Ekim 2018)

 

‘´@forzabesiktas: Komedi VAR! Ali Palabıyık VAR, penaltı yok... Yazık yazık. @TFF_Org´´ (11 Ağustos 2018)

 

‘´@guntekin_resmi: VAR ile hatalar azalacak, tartışmalar bitecek umudundaydık şu ana kadar beklediğimizi bulamadık. Ben hala umutluyum. Maçı yöneten hakem ile VAR odasındaki hakemler arasında ‘´kıdem´´ farkı varsa VAR uygulaması işlemiyor. Bu sorunu çözmek şart´´ (3 Eylül 2018)

 

‘´@EljeroElia: I swear this has nothing to do with football. They stole my goal. (Yemin ederim bunun futbolla ilgisi yok. Golümü çaldılar.)´´ (7 Ekim 2018)

 

‘´@orhankarakurt: Akhisarsporlu Seleznov rakibe tükürdü ve VAR pozisyonu yakaladı. Kırmızı kart yedi :)´´ (19 Ağustos 2018)

 

Anahtar Kelimeler: SOSYAL MEDYADA SINIFTA KALDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İŞTE ŞUBAT AYI SPOR GÜNDEMİ
İŞTE ŞUBAT AYI SPOR GÜNDEMİ
Şubat ayı spor gündemine Beşiktaş – Fenerbahçe derbisi damga vurdu
KEPEZ´E SPOR AKADEMİSİ GELİYOR
KEPEZ´E SPOR AKADEMİSİ GELİYOR
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepez´e Belediye Spor Akademisi müjdesi verdi.
KEPEZ DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU
KEPEZ DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU
Dünya Plaj Güreşi Şampiyonası´nda, Kepez Belediyespor´un güreşçileri Şueda Özcan Dünya 1.´si, Ayşe Asena Şah Dünya 2.´si, Özlem Şimşek Dünya 3.´sü oldu.
KEPEZ BELEDİYESPOR´DAN SÜRPRİZ TRANSFER
KEPEZ BELEDİYESPOR´DAN SÜRPRİZ TRANSFER
Kepez Belediyesi Spor Kulübü Mehmet Can Gezer´i Antalyaspor´a verdi
ÇANAKKALE´DE BALABAN FIRTINASI
ÇANAKKALE´DE BALABAN FIRTINASI
Çanakkale Çardak´ta başpehlivan İsmail Balaban oldu
BAŞKAN TÜREL´DEN SPORCULARA ÖDÜL
BAŞKAN TÜREL´DEN SPORCULARA ÖDÜL
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Yunanistan´da düzenlenen Balkan Şampiyonası´nda 40 kiloda göğsümüzü kabartan 12 yaşındaki Abdülkadir Afşin´e saat hediye etti. Hediye takdimi sırasında Başkan Türel ile genç sporcu arasında keyifli bir sohbet yaşandı.
KURTDERELİ´DE BALABAN FIRTINASI
KURTDERELİ´DE BALABAN FIRTINASI
Kurtdereli Güreşleri´ne Konyaaltı Belediyesi damga vurdu
TEMMUZ´DA MESUT ÖZİL´İ KONUŞTUK
TEMMUZ´DA MESUT ÖZİL´İ KONUŞTUK
Temmuz ayında spor gündeminde yer alan konular belirlendi
BAŞKAN TÜREL OKULU´YU AĞIRLADI
BAŞKAN TÜREL OKULU´YU AĞIRLADI
Kırkpınar Başpehlivanı Orhan Okulu Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel´i makamında ziyaret etti.
BEDENİNİZE YÜKLENMEDEN SAĞLIKLI KALIN
BEDENİNİZE YÜKLENMEDEN SAĞLIKLI KALIN
Spor Yapmak Yetmez Doğal Nefes Almayı da Öğrenmelisiniz
MURATPAŞALI PEHLİVANLAR KIRKPINAR´DA
MURATPAŞALI PEHLİVANLAR KIRKPINAR´DA
Muratpaşa Belediyespor, 9 Temmuz´da 657´incisi gerçekleştirilecek tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri´nde farklı boylarda 8 pehlivanla er meydanına çıkacak.
HAZİRAN AYI SPOR RAPORU
HAZİRAN AYI SPOR RAPORU
Transfer haberleri Haziran ayına damga vurdu
KEPEZ YAZ SPOR OKULLARINA GÖRKEMLİ AÇILIŞ
KEPEZ YAZ SPOR OKULLARINA GÖRKEMLİ AÇILIŞ
Kepez Belediyesi´nin çocuklara spor bilincini aşılamak ve sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla başlattığı ‘Yaz Spor Okulları´ törenle açıldı.
BU KEPEZ´DE HER ŞEY VAR
BU KEPEZ´DE HER ŞEY VAR
Kepez Belediyesi´nin akademik spor eğitimleri sınırları aştı
YAZ SPOR OKULLARI AÇILDI
YAZ SPOR OKULLARI AÇILDI
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü işbirliğinde düzenlenen Yaz Spor Okulları ve İl Spor Merkezleri´nin açılışı renkli bir törenle gerçekleşti.
AİLELERE ‘KALP´TEN UYARI
AİLELERE ‘KALP´TEN UYARI
Çocuklarının iyi bir yaz tatili geçirmesini isteyen ailelerin ilk tercihlerinden biri spor oluyor.
BAŞKAN BÖCEK PEHLİVANLARLA
BAŞKAN BÖCEK PEHLİVANLARLA
Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Korkuteli´nde Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri´ne hazırlanan Konyaaltı Belediyesi Spor Kulübü Güreş Takımını ziyaret etti.
ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ´E BİLAL ERDOĞAN DAMGASI
ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİ´E BİLAL ERDOĞAN DAMGASI
Etnospor Kültür Festivali´nin ikinci günündeki etkinlikler ve müsabakalar devam ederken, Konfederasyon Başkanı N. Bilal Erdoğan standları gezdi.
MANAVGAT´TA BAŞPEHLİVAN BALABAN
MANAVGAT´TA BAŞPEHLİVAN BALABAN
Konyaaltı Belediyesi´nin başpehlivanı İsmail Balaban, Manavgat Belediyesi tarafından bu yıl 7´ncisi gerçekleştirilen Geleneksel Yağlı Güreşleri´nin de başpehlivanı oldu.
ŞAMPİYONA MUHTEŞEM KARŞILAMA
ŞAMPİYONA MUHTEŞEM KARŞILAMA
Muğla Atatürk Stadyumu´nda oynanan play-off finalinde Ödemiş Spor´u 5-0 yenerek 63 yıllık 3. Lig hasretine son veren Serik Belediyespor kafilesine, Serik halkı tarafından muhteşem bir karşılama töreni yapıldı.
ASAT´IN ALTIN KIZI TUĞBA
ASAT´IN ALTIN KIZI TUĞBA
Büyükşehir Belediyesi ASAT Spor Kulübü güreşçisi Tuğba Kılıç, Yalova´da düzenlenen Türkiye Genç Bayanlar Güreş Şampiyonası´nda 72 kg´da Türkiye Şampiyonu oldu.
ANTALYASPOR´DAN BÖCEK´E TEŞEKKÜR
ANTALYASPOR´DAN BÖCEK´E TEŞEKKÜR
Antalyaspor´un hemen hemen her maçını tribünden izleyen Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek´i, Antalyaspor Başkanı Cihan Bulut ziyaret ederek destekleri için teşekkür etti.
KADIN TARAFTARDA BÜYÜK ARTIŞ
KADIN TARAFTARDA BÜYÜK ARTIŞ
Tribünlerde kadın taraftar sayısı arttı
Kepez´de pedallar yarıştı
Kepez´de pedallar yarıştı
Kepez Belediyesi, Antalya Bisiklet Platformu ve SDS Bisiklet işbirliğinde Kepez Park Orman´da ‘60 Dakika ve 120 Dakika Dağ Bisikleti Yarışı´ düzenlendi.
Genç yetenekler Kepez´de yetişiyor
Genç yetenekler Kepez´de yetişiyor
Kepez Sporcu Fabrikası” Türk sporuna 30 yetenekli kaleci hazırlıyor
İMAM HATİPLER GELECEĞİN SPORCULARINI YETİŞTİRİYOR
İMAM HATİPLER GELECEĞİN SPORCULARINI YETİŞTİRİYOR
Yıldız sporcular yetiştirecek olan Öncüspor İmam Hatipler karate şampiyonasını gerçekleştirdi.
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNDE ÖZEL OLİMPİYAT
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNDE ÖZEL OLİMPİYAT
Akdeniz Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları ‘özel´ sporcuları bir araya getirdi Akdeniz Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları ilk kez gerçekleştirildi
YERLİLER YABANCILARIN GÖLGESİNDE KALDI
YERLİLER YABANCILARIN GÖLGESİNDE KALDI
Spor Toto Süper Ligde forma giyen 397 futbolcunun 229´u yabancıdan oluşuyor
Türkiye´nin ilk Futins şampiyonası
Türkiye´nin ilk Futins şampiyonası
Muratpaşa Belediyesi, 5 kişilik takımlar halinde oynan ve iki devre halinde 40 dakika süren paten futbolu Futins´te Türkiye´nin ilk şampiyonasını düzenliyor. 12 takımın mücadele edeceği Futins Türkiye Open Championship´te karşılaşmalar yarın (CUMA) Muratpaşa Belediyesi Kent Meydanı´nda başlıyor.
BALABAN ALTIN KEMERİN EBEDİ SAHİBİ
BALABAN ALTIN KEMERİN EBEDİ SAHİBİ
Seydikemer güreşlerinde çayıra çıkan İsmail Balaban, altın kemerin ebedi sahibi oldu
YABANCILAR DAMGA VURDU
YABANCILAR DAMGA VURDU
Süper Lig´de 2017-2018 sezonunun ilk haftası geride kalırken 157 yabancı futbolcuya karşılık 94 yerli oynadı
MURATPAŞALI PEHLİVANLAR KAMPA GİRDİ
MURATPAŞALI PEHLİVANLAR KAMPA GİRDİ
Kırkpınar´a hazırlanan Muratpaşa´nın pehlivanları Gedelme´da kampa girdi.
KEPEZ BELEDİYESİ SPORUN HİZMETİNDE
KEPEZ BELEDİYESİ SPORUN HİZMETİNDE
Kepez Belediyesi Yaz Spor Okulları görkemli açılışıyla yaza merhaba dedi. İki ay eğitim verecek olan yaz spor okullarının açılışında çocuklar doyasıya eğlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez…

Hacı Bektaşı Veli
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları