324379001

KEPEZ'İN ANTİK ŞEHRİ TURİZME AÇILIYOR

KEPEZ

Kepez Belediyesi, bitki temizliği ve arkeolojik kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkardığı şehir merkezinin hemen yanı başındaki 2 bin 200 yıllık Lyrboton Kome Antik Kenti’ni, ‘Arkeopark’ projesi ile turizme kazandırıyor

Kepez ilçesi Varsak Menderes Mahallesi’nde bulunan Perge Antik Kenti'ne bağlı büyük bir zeytinyağı üretim köyü olan Lyrboton Kome, turizme hizmet vermeye hazırlanıyor. Kepez Belediyesi’nin 2016’da başlattığı kurtarma çalışması neticesinde 2 bin 200 yıllık Lyrboton Kome Antik Kenti, bilinir hale gelmişti.

Kepez Belediyesi öncülüğünde,  Antalya Müzesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliğinde antik kentte yapılan bitki temizliği, arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmaları da geçtiğimiz yıllarda tamamlanmıştı. Yüzden fazla zeytinyağı işliği, Roma dönemi hamamı ve Bizans dönemi 5 kilise, sivil konutlar ile Arete Kulesi kalıntılarının bulunduğunu antik kenti, Arkeopark  Projesi ile turizme açılıyor.

Lyrboton Kome Arkeopark oluyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ve Kepez Belediyesi işbirliğinde ‘Lyrboton Kome Arkeopark Projesi’ geliştirildi.  İki kurum arasında imzalanan işbirliği protokolü ile Lyrboton Kome Antik Kenti bir arkeopark haline getirilecek. Proje ile zeytin teması üzerinden çeşitli interaktif programlar ile kültür ve eko turizm başta olmak üzere bölgeye bir alternatif turizm destinasyonu statüsü kazandırılması amaçlanıyor.

Arkeopark işbirliği protokolü imzalandı

Lyrboton Kome Arkeopark Projesi imza töreni Antalya Valiliği ek hizmet binası toplantı salonunda yapıldı. BAKA Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak toplantıya katılan Antalya Valisi Ersin Yazıcı, konuşmasında Valilik ve BAKA olarak kültürel varlıkları korumanın ve gün ışığına çıkartıp insanlığın hizmetine sunmanın gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

Vali Yazıcı, “Bu proje Antalya için kazanım olacak.”

Kültürel varlıkları gün ışığına çıkarmaya örnek çalışmalardan bir tanesinin de Lyrboton Kome Arkeopark Projesi’  olduğunun altını çizen Vali Yazıcı, “Zeytin, Akdeniz bölgesinin çok eski bir meyvesidir. Zeytinin tarihi Antalya'da çok eskidir. Daha sonra değişim, dönüşümle başka meyvelere geçildi ama Antalya’nın kadim ağaçlarından bir tanesi zeytindir. Dolayısıyla bu manada zeytinyağı üretim şehri Lyrboton Kome’nin, Arkeopark olması bir kazanım olacaktır. “ ifadesini kullandı.

“Bu projeyi Kepez, en güzel şekilde yapılacak”

Yazıcı, bu projede Kepez ile birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu proje tamamlandığında tamamen kullanımı işletimi Kepez Belediyesinde olacak. Hakan Başkan’ın ve ekibinin becerilerini ve maharetlerini birçok alanda gördük.

Kepez Belediyesi, bu projeyi hızlıca bitirerek, Antalya’nın hatta tüm dünyanın hizmetine sunacak. Kepez Belediyesinin, bu projeyi layıkıyla, en güzel şekilde, en beğenilecek şekilde yapacağına inancım tamdır.”

“Bu proje ile Kepez turizme pastasından pay alacak”

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de,  konuşmasında 2016 yılından beri şehir merkezindeki önemli bir arkeolojik değerin, 2200 yıllık kendine özgü bir hikâyesi olan bir antik kentin gün yüzüne çıkarılması ve buranın turizme kazandırılması konusunda önemli bir gayreti ortaya koyduklarını kaydetti.

Kepez Belediyesi’nin finansörlüğünde, Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Müzesi işbirliğinde Lyrboton Kome’de arkeolojik kazı çalışması yapıldığını anımsatan Başkan Tütüncü, konuşmasında şunları kaydetti: “Antik şehrin bitki temizliğini en güzel biçimde gerçekleştirdik. Bu çalışmaların ardından antik kentte, ‘Arkeopark Projesi’ yapabilir hale geldi.

Arkeopark Projesi ile 2200 yıllık bir antik kent gün yüzüne çıkararak,  turizme katkı sağlamış olacağız.  Bu proje aynı zamanda turizm pastasından Kepez'in de istifade etmesi anlamında önemli bir dönemeç olacak. Bu proje ile yereldeki halkın aile ekonomilerine katkı sağlaması bakımından anlamlı bir çalışmayı da ortaya koymuş olacağız.”

“Antalya’nın antik kent zenginliğine bir yenisini ekliyoruz”

Lyrboton Kome’nin, Antalya merkeze en yakın arkeolojik bir şehir olduğunu anımsatan Tütüncü, “Şehrin merkezinde bu kadar özgün bir hikâyesi, Antalya'nın zeytin yetiştiriciliği özelinde önemli bir yeri olan bir antik kentin turizmine kazandırılmış olması son derece anlamlıdır. Antalya, antik kentleri ile meşhur. Dünyada sınırları içerisinde 400'den daha fazla antik kent olan başka bir şehir yok. Bu zenginliğe bugün bir yenisini daha eklemiş oluyoruz.

Bu önemli destekle güzel bir işbirliğine imza atacağıma inanıyorum. Biz çok heyecanlıyız. Bir an evvel bu antik şehrin, Antalya'ya bir değer olarak geri dönmesi, turizme artı değer katacak bir destinasyon olarak düzenlenmesi hepimiz açısından gurur verici iftihar vesilesi bir iş olacak.” diyerek sözlerini tamamladı. İmza töreninde BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler, İl Kültür ve Turizm Müdürü Candemir Zaroğlu, Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel ve belediye bürokratları da hazır bulundu.

Kuzey Antalya Eko Turizm Rotası’ nın ilk ayağı olacak

Arkeopark haline getirilecek olan Lyrboton Kome,  BAKA koordinasyonunda paydaşlarla birlikte hazırlanan ‘Kuzey Antalya Eko Turizm Rotası’ nın ilk ayağını oluşturacak. Proje kapsamında; antik kentin zeytinyağı işleme ünitelerinden örnekler restore edilerek, dönemin zeytinyağı işleme süreçleri ziyaretçilere sunulacak. Antik kent ziyaretini kolaylaştırmak üzere yürüme yolu ve aydınlatma altyapısı iyileştirilecek.

Seyir terasının yapılacağı antik kente girişte karşılama ve sergi ünitesinin yanı sıra zeytincilik faaliyetleri ile uğraşan bölge çiftçilerinin turizm gelirlerinden pay almalarını sağlamak üzere kooperatif de kurulacak. Kurulacak kooperatif ile Lyrboton Kome markası altında bölge çiftçisinin ürettiği zeytinyağının değerinin artması sağlanacak.

Antik kenti ziyaret edecek misafirlerimizin hatıralarında güzel bir imaj bırakarak bölgeden ayrılmalarını sağlamak amacıyla, antik şehirde 500, 600 adet zeytin ağacı dikimi gerçekleştirilecek. Proje kapsamında zeytin taş baskı soğuk sıkım atölyesi de inşa edilecek.ASSİM'DE SORUNSUZ TURİZM KONUŞULDU

ASSİM TURİZM SEKTÖRÜNÜN DÜŞÜNCE KURULUŞU OLUYOR

MURATPAŞA'DAN TURİZMDE NİTELİKLİ İSTİHDAMA KATKI

KEPEZ'İN ANTİK ŞEHRİ TURİZME AÇILIYOR

MURATPAŞA BELEDİYESİ'NE ÜST ÜSTE ALTINCI ÖDÜL

NEKROPOL PROJESİ ANTALYALILARLA BULUŞACAK

BAŞKAN UYSAL TURİZM TEMSİLCİLERİNE SESLENDİ

BAŞKAN ÜMİT UYSAL'IN HEDEFİ 100 MİLYON TURİST

HIDIRLIK KULESİ KAZI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

3 ÜLKE 3 ŞEHİR UYSAL'LA KÜLTÜR TURİZMİNİ KONUŞACAK

KEPEZ LYRBOTON KOME 'ARKEOPARK' OLUYOR

KEPEZ'DEN TURİZME İSTİHDAM KATKISI

BAŞKAN BAHAR: “PARAMIZIN İSTİKRARLI BİR SEYİR İZLEMESİNİ İSTİYORUZ”

BAŞKAN TAT; " YAZ SAATİNDE ESKİ SİSTEME DÖNÜLMELİ

Borsa İstanbul’da Gong Sur Tatil Evleri GYO için çaldı

SUR TATİL EVLERİ GYO’NUN HALKA ARZINA BÜYÜK İLGİ

Sur Yapı ‘Müşteri Deneyimini En İyi Yöneten Marka - Yılın Tüketici Markası’ Seçildi

Sur Yapı Tatil Evleri Antalya’dan EYT’lilere Özel ‘Emeklilikte Yazlıkta Takılanlara Büyük Fırsat!

EMO BAŞKANI TAT'TAN MAAŞ AÇIKLAMASI

SUR YAPI TESLİMLERE ARA VERMİYOR

SUR YAPI ANTALYA'DA TESLİMLER HIZ KESMİYOR

Trendyol Star Ödülleri’nin Eylül ayı sahipleri belli oldu